واردات خودرو ۷۰ درصد کاهش یافت

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
واردات خودرو 70 درصد کاهش یافت

طبق جدیدترین آمار تجارت خارجی ایران، در شهریورماه سال جاری شمار یک هزار و ۲۵۹ دستگاه انواع خودروی سواری از طریق گمرکات سراسر کشور وارد شده است؛ پس با احتساب خودروهای وارداتی در شهریورماه، در مجموع در طول ۶ ماهه اول سال جاری، ۱۳ هزار و ۷۷۱ دستگاه انواع خودروی سواری وارد کشور شده است. براساس آمارهای گمرک، واردات این شمار خودرو به کشور ۳۷۹ میلیون و ۵۷۰ هزار دلار، ارزبری داشته است.

این در حالی است که در پنج ماهه ابتدایی سال جاری، ۱۲ هزار و ۵۱۲ دستگاه خودرو به ارزش ۳۴۵ میلیون دلار به کشور وارد شده است. در شرایطی شاهد واردات این شمار خودرو در شش ماهه ابتدایی سال جاری هستیم که در مدت مشابه سال پیش، ۴۴ هزار و ۶۹۵ دستگاه انواع خودرو به ارزش یک میلیارد و ۱۹۴ میلیون دلار به کشور وارد شده بود. با مقایسه آمارهای ارائه شده در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری با مدت مشابه سال اخیر مشاهده خواهیم کرد، واردات خودرو با کاهش ۲. ۶۹ درصدی مواجه بوده است.

علت اصلی این موضوع را باید در ممنوعیت ورود خودرو به کشور در پی بستن سایت ثبت سفارش از تیرماه گذشته جست و جو کرد. در پی قرار گرفتن خودرو در فهرست کالاهای ممنوع الورود به کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش آن را لغو کرد. اگرچه که زمزمه‌هایی از طرف بعضی نمایندگان مجلس در ارتباط با لغو ممنوعیت ورود خودرو به گوش می‌رسد، با این حال تاکنون وزارت صنعت خودرو را از لیست کالاهای ممنوع الورود به کشور خارج نکرده و کماکان واردات خودرو به کشور ممنوع است. البته با توجه به تعیین تکلیف خودروهایی که با ارز دولتی ثبت سفارش شده بودند و الزام واردکنندگان به پرداخت مابه‌التفاوت برای ترخیص آنها به‌نظر می‌رسد روند واردات خودرو در ماه‌های آتی اندکی افزایشی شود. با این حال این میزان واردات با مدت مشابه در طول سال گذشته فاصله زیادی دارد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar