ترخیص کامیون‌های وارداتی با قیمت فاکتور خرید

شنبه 13 آذر 00 ساعت 16:26
ترخیص کامیون‌های وارداتی با قیمت فاکتور خرید

یک مقام مسئول در گمرک ایران به گمرکات اجرایی دستور داد تا کامیون های وارداتی را با نرخ های خریداری شده و مندرج در فاکتور ارزش گذاری و ترخیص کنند.

بهروز ایمانی مدیر کل دفتر ارزش گمرک ایران در بخشنامه‌ای به مدیران گمرکات اجرایی دستور داد تا ارزش خودروهای سنگین دست دوم وارداتی را بر اساس نرخ‌های اظهار شده و مندرج در فاکتور در هنگام خرید از مبدأ اعلام و پذیرش کنند.

این مقام مسئول در بخشنامه مذکور آورده: میزان ارزش مندرج در فاکتور و اسناد خرید ارائه شده (به شرط تشخیص متناسب بودن آن)، جهت تسویه ارزی ملاک عمل خواهد بود.
 

گمرک: اگر ارزش واقعی کامیون‌ها بیشتر از رقم خوداظهاری بود، واردکننده صرفاً جریمه می‌شود

مدیرکل دفتر ارزش گمرک در بخشنامه خود به مدیران گمرکات اجرایی اعلام کرده است:

«گمرکات ترخیص کننده، ارزش معاملاتی را در مقایسه با سوابق ترخیص مشابه (بر اساس برند، مدل، سال ساخت و کارکرد) بررسی کنند. چنانچه ارزش معاملاتی کامیون، به نظر و مستنداً نامتناسب باشد صرفاً بحث جریمه موضوع ماده ۱۰۸ قانون امور گمرکی مصداق پیدا می‌کند که در این زمینه نیز صاحب کالا یا نماینده قانونی وی می‌تواند درخواست بخشش جریمه کرده و پرونده امر به کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی ارسال شود.
 

اظهارنامه‌های غیر واقعی، مانع ترخیص نیستند

این مقام مسئول در گمرک ایران عنوان کرده است: شائبه بیش بود ارزش (بالاتر بودن ارزش خودروهای سنگین وارداتی نسبت به ارقام مندرج در اظهارنامه‌های واردکنندگان) مانع از ترخیص کامیون نبوده و لذا ترخیص کالا از این جهت بلامانع است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "ترخیص کامیون‌های وارداتی با قیمت فاکتور خرید"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مهدی
مهمان

سلام…به نظرم دولت به دارندگان کارت هوشمند رانندگی ماشین سنگین مجوز بده تا واردات انجام بدن… کسی که خودرو نداره تکلیفش چیه ؟ تا آخر عمر باید راننده این و اون باشه؟ اگه به دارندگان کارت هوشمند مجوز بدن خب واردات بیشتر میشه وطبیعتا با واردات بیشتر، کسی تمایلی به رانندگی با ماشین فرسوده نشون نمیده و مالک ماشین فرسوده مجبور میشه اسقاط کنه.جلوی بالا رفتن قیمت اسقاط هم گرفته میشه

محمد
مهمان

یک مشکل بزرگ که کامیون های وارداتی داره مشکل اسقاط هست که دلال بازی شده روز به روز قیمت های اسقاط بالا میاره با این شرایط قیمت کامیون پایین که نمیاد هیچ بالاتر هم میره

Mortezanazarpor
مهمان

اوکی بسیار عالی فقط با نظارت تمام دولت باشه بسیار بسیار عالیه وکاش دولت بااین کار هم خودرو ارزان بشه هم کرایه وهم اینکه به ماشین بچشم سرمایه نگاه نشود فقط وسیله راه‌اندازی کار نگاه کند و هم بعد ها بتونن قبیل از فرسوده شدن خودرو ها سریعآ دوباره تعویض کنم