ورود مجلس به نابسامانی بازار خودرو

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
ورود مجلس به نابسامانی بازار خودرو

حمیدرضا فولادگر گفت: نابسامانی‌ها از پایان سال ۹۵ آغاز و ابتدا مقرر شد فقط شرکتهای دارای نمایندگی مجاز به ثبت سفارش خودروهای خارجی شوند و سپس در تیر ۹۶ ثبت سفارش واردات خودرو کاملاً متوقف شد که در همان مقطع هم ۵ تا ۶ هزار دستگاه خودرو غیرقانونی ثبت سفارش شد و چند ماه بعد تعرفه‌های تازه به اجرا درآمد که همین نابسامانی بازار خودروهای خارجی تاثیرش را روی خودروهای داخلی نیز گذاشت.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در قسمت دیگری از سخنانش در خصوص دلیل عرضه نکردن محصول خودروسازان داخلی گفت: خودروسازان می گویند چون هنوز قیمت‌ها رسماً تأیید نشده محصول عرضه نمی‌کنند و از همین رو سایتهایشان را هم بسته‌اند و عقیده دارند که اگر سایت را باز کنند بعدها باید به دستگاههای نظارتی پاسخگو باشند.

وی با خاطرنشان کردن این که بنا بود در هفته جاری مساله تعیین قیمت خودروها معلوم شود و شورای رقابت رویه قیمت گذاری را تعیین کند، گفت: نظر ما این است که باید بازار از این بلاتکلیفی خارج شود چون که هر چه عرضه متوقف بماند فاصله رسمی و قیمتهای غیررسمی بیشتر و فضای دلالی، رانت و سوء استفاده بیشتر می‌شود.

نماینده مردم اصفهان گفت: به همین منظور در تلاشیم زودتر گزارشمان را در کمیسیونهای ویژه حمایت از تولید داخل و صنایع آماده کنیم تا از بعد نظارتی بتوانیم این مساله را پیگیری کنیم که در همین مورد هم سه شنبه (امروز) با حضور وزیر و خودروسازان بحث قیمت خودروها را پیگیری می‌کنیم.

فولادگر با ذکر این که خودروهای داخلی زیر ۴۵ میلیون تومان انحصاری و نرخ تازه آن را شورای رقابت تعیین تکلیف می‌کند گفت: برای خودروهای بالای ۴۵ میلیون نیز قیمت رقابتی با تعیین قیمت خودروساز و نظارت سازمان حمایت انجام می‌شود که در هر صورت ما خواستاریم مسئولان هر چه زودتر بازار خودرو را از شرایط آشفته فعلی نجات دهند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar