وزارت صنعت باید به موضوع نوسازی تاکسی‌ها ورود کند

چهارشنبه 26 دی 97 ساعت 12:22
وزارت صنعت باید به موضوع نوسازی تاکسی‌ها ورود کند

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس، خروج تاکسی‌های پیکان و پراید از چرخه رفت و آمد و نوسازی ناوگان تاکسیرانی را راهکاری مؤثر در جهت رفع مشکلات زیست محیطی پایتخت دانست.

یوناتن بت کلیا در واکنش به اظهارنظر مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور مبنی بر اینکه اگر فرآیند نوسازی تاکسی‌های فرسوده فعال شود و ۱۱۶ هزار دستگاه تاکسی در یک بازه معلوم نوسازی شوند، نیازی به صرف هزینه‌ای در حوزه تعمیرات و تعویض کاتالیست نیست، گفت: در حال حاضر در سیستم حمل ونقل شهری دنیا تمام تاکسی‌ها به روز شده‌اند و بهترین خودروها برای رفت و آمد در قالب تاکسی انتخاب می‌شوند که قطعاً این اقدام عاملی در جهت ممانعت از بروز مشکلات زیست محیطی ناشی از آلودگی هوا در شهرها می‌شود.

شمار پارکینگ‌های طبقاتی تهران کمتر از اندازه انگشتان دست است

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: وقتی تاکسی‌ها نوسازی شوند قطعاً مردم از رفت و آمد به این روش استقبال می‌کنند، چون که احساس امنیت بیشتری داشته و رفت و آمد با آنها را ترجیح می‌دهند، آن هم در وضعیتی که در تهران شمار پارکینگ‌های طبقاتی کمتر از اندازه انگشتان دست بوده و معضل یافتن جای پارک برای خودرو پیوسته وجود دارد، پس می‌توان به این روش از حجم سنگین ترافیک شهری کاست.

وی تصریح کرد: متاسفانه یکی از معضلاتی که به مشکلات زیست محیطی کنونی به خصوص در تهران دامن می‌زند، فرسوده بودن خودروهایی است که در اختیار تاکسیرانی قرار دارند، کما اینکه هنوز خودروهایی مانند پیکان که ۳۰ سال از عمر آنها گذشته است یا حتی خودروهای بی‌کیفیت و فرسوده نظیر پراید به عنوان تاکسی مسافر جابجا می‌کنند.

مسئولان بجای تعیین عوارض برای ورود به تونل‌ها در پی نوسازی تاکسی‌ها باشند

بت کلیا خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم با نوسازی تاکسی‌ها، گرایش مردم به رفت و آمد با این نوع وسیله نقلیه عمومی را افزایش دهیم، نیازی نخواهد بود که برای ورود خودروها به تونل‌های شهر عوارض تعیین کنیم، کما اینکه شهرداری اعلام کرده به دنبال اجرای این طرح مردم باید برای عبور از تونل‌ها مبلغ ۳ هزار تومان پرداخت کنند که علت آن را هم افزایش شمار خودروها در سطح شهر اعلام کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآوری کرد: بدون شک این روش مناسبی برای کاهش حجم ترافیک شهری نیست که یک بار مالی بر دوش مردم تحمیل کنیم تا آنها از خودروهای خود استفاده نکنند، پس مسئولان باید بجای انجام این گونه اقدامات در پی ارائه راهکار اساسی باشند.

وزارت صنعت باید به موضوع نوسازی تاکسی‌ها ورود کند

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: آنچه مسلم است وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند نقش موثری در نوسازی خودروهای در اختیار تاکسیرانی داشته باشد، چون که آقای رحمانی چهره‌ای مردمی بوده و می‌تواند با استفاده از تجربیات ارزنده‌ای که از دوره فعالیت‌های خود در مجلس شورای اسلامی کسب کرده است، گام‌های موثری در این مسیر بردارد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar