چالش‌های اساسی خودروسازان در سال ۹۹

یکشنبه 17 فروردین 99 ساعت 12:00
چالش‌های اساسی خودروسازان در سال 99

شیوع کرونا همه بخش‌های کشور را تحت تأثیر خود قرار داد،‌ خودروسازی هم از این قاعده مستثنی نیست. اما مسائل گوناگونی در حوزه تولید خودرو به ویژه برای سال جدید مطرح است.

یکی از مهم‌ترین موارد را می‌توان وضعیت قیمت‌گذاری خودرو دانست که آیا شیوه برای سال ۹۹ تغییر می‌کند یا خیر؟ علاوه بر این از بابت شیوع کرونا تأمین قطعات از چین هم سخت شده و ممکن است مشکلاتی در این زمینه به وجود آید. برای پیگیری بیشتر این موارد گفت‌و‌گویی با احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران ترتیب دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

نعمت‌بخش در مورد شروع تولید خودرو گفت: قرار است این هفته پروتکل‌های بهداشتی در کارخانه‌ها پیاده و مقدمات تولید خودرو فراهم شود. در نتیجه از ابتدای هفته آینده تولید خودرو شروع خواهد شد. لازم به ذکر است که کرونا هم تا حدودی در زمینه تولید خودرو تأثیر گذاشت و به ویژه در اواخر سال اخیر منجر به کندی روند تولید شد. اما آمار دقیقی هنوز از میزان تولیدات خودرو در سال ۹۸ منتشر نشده که بتوان تأثیر کرونا را روی تولید خودرو به طور دقیق اعلام کرد.

وی در مورد شیوه قیمت‌گذاری خودرو گفت: شرکت‌ها تا سال گذشته هر خودرویی که می‌فروختند به خاطر شیوه نادرست قیمت‌گذاری ضرر می‌کردند. اما باید منتظر ماند و دید که وزارتخانه حاضر خواهد شد که شرکت‌ها را از زیان خارج کند یا خیر؟ ما بارها پیشنهاد کردیم که تنها راهی که موجب می‌شود پول‌های سرگردان را از بازار دور کنیم این است که اجازه دهند خودرو در حاشیه بازار به فروش برسد. به عنوان مثال پرایدی که توسط کارخانه ۳۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد به حدود ۶۵ میلیون تومان در بازار رسیده و حدوداً ۲ برابر شده است. مصرف‌کننده نهایی معمولاً در پیش‌فروش‌ها موفق به ثبت‌نام نمی‌شود و افراد سرمایه‌گذار هجوم می‌آورند و خودرو را به قیمت بالا می‌فروشند. در نتیجه مصرف‌کننده واقعی امکان خرید خودرو را پیدا نمی‌کند و کارخانه هم از سوی دیگر زیان می‌کند. در این بین تنها دلال سود می‌برد و ما بارها در خصوص تغییر روش فروش و قیمت‌گذاری صحبت کرده‌ایم اما متاسفانه هنوز جوابی نگرفته‌ایم.

نعمت‌بخش ادامه داد: جلسات در رابطه قیمت‌گذاری خودر به خاطر مسئله شیوع کرونا هنوز تشکیل نشده است و باید تا ۲۰ فروردین منتظر بمانیم. قاعدتاً باید پیش از این که تولید خودرو شروع شود تصمیمی در رابطه با شیوه قیمت‌گذاری خودرو در کارخانه گرفته شود و ما هم امیدواریم که این روند تغییر پیدا کند تا کارخانجات هم از فروش خودرو با زیان رهایی پیدا کنند.

وی در رابطه با تأمین قطعات اظهار کرد: لازم به ذکر است از لحاظ تأمین قطعات، چینی‌‌ها تا آنجا که اطلاع دارم تولید را شروع کرده‌اند. نسبت به بحران کرونا که بتازگی در چین بود وضعیت بهتر شده و امیدوارکننده است ضمن این که شرکت‌ها سعی کردند جایگزین پیدا کنند و قطعه‌سازان را به تولید وادار کنند. در خصوص میزان تولید هم امیدواریم امسال خودروی بیشتری تولید کنیم و برنامه‌ریزی کردیم که کل تولیدات سواری، کامیون و وانت به ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه برسد. این در وضعیتی است که سال پیش تقریباً ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کردیم.

دبیر انجمن خودروسازان در رابطه با چالش‌های اساسی خودروسازان در سال ۹۹ گفت: به طور کلی چالش اصلی خودروسازان مربوط به بحث قیمت‌گذاری است. زمانی که در این زمینه مشکل داشته باشیم به صورت مرتب شرکت‌ها با کمبود نقدینگی رو به رو می‌شوند و بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان افزایش پیدا می‌کند. بعد از قیمت‌گذاری مشکل دوم مربوط به تأمین و خرید مواد اولیه می‌شود. در مورد مواد مختلف مانند فولاد، آلومینیوم و مواد پتروشیمی هر زمان که شرکت‌ها بخواهند قیمت‌ها را افزایش می‌دهند. حتی بعضی مواقع این مواد را نمی‌توان به طور مستقیم از بورس تهیه کرد و مجبوریم از دلالان استفاده کنیم.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar