کارخانه مشترک اتوبوس سازی ایران و جمهوری آذربایجان

شنبه 31 فروردین 98 ساعت 13:53
کارخانه مشترک اتوبوس سازی ایران و جمهوری آذربایجان

شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت که این کشور و ایران همکاری‌های خود را در حوزه صنعت افزایش می‌دهند.

مصطفی اف در مراسم کلنگ زنی کارخانه مشترک اتوبوس سازی ایران و جمهوری آذربایجان در کوی صنعتی 'حاجی قابول' در 110 کیلومتری جنوب باکو به همراه رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در جمع خبرنگاران افزود: روابط دو کشور مثل عرصه‌های دیگر در حوزه صنعت هم با موفقیت توسعه خواهد یافت.

وی ادامه داد: برگزاری مراسم کلنگ زنی کارخانه اتوبوس سازی و هم امضای تفاهمنامه راه اندازی واحد مشترک تولید تریلی در این کوی صنعتی هم از جمله گام‌های برداشته شده در راستای گسترش همکاری دو کشور در حوزه صنعتی است.

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: در جریان سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به باکو و گفت و گو های انجام گرفته در خصوص تأسیس گروه کاری صنعتی در قالب کمیسیون بین دولتی برای همکاری‌های اقتصادی دو کشور توافق شد.

مصطفی اف تصریح کرد: سرپرستی گروه کاری صنعتی را معاونین وزرای دو کشور بر عهده خواهند داشت و این گروه راهکارهای گسترش همکاری‌های فیمابین در حوزه صنعتی گوناگون و اجرای طرح‌های مشترک جدید در این حوزه را بررسی خواهد کرد.

وی یادآور شد: هم اکنون کارخانه مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان در شهرک صنعتی نفتچالا در 168 کیلومتری جنوب باکو فعالیت دارد و طرح مشترک داروسازی هم در دست اجرا است.

مصطفی اف طرح‌های جدید در حوزه پتروشیمی را از دیگر محورهای همکاری با ایران دانست، افزود: کارآفرینان ایرانی را برای فعالیت در پارک صنعت شیمی شهر سومقایت در 30 کیلومتری شمال باکو دعوت کردیم و گروه کاری صنعتی جدید همه این طرح‌ها را بررسی خواهد کرد.

وی گفت: همچنین ایجاد منطقه صنعتی در مناطق مرزی دو کشور را بررسی می‌کنیم و بر این باورم که مطالعات در این زمینه منجر به نتایج عملی خواهد شد و در حوزه صنعتی و سرمایه گذاری هم دستاوردهای جدیدی خواهیم داشت.

وزیر صنعت، تجارت و معدن کشورمان روز پیش در رأس یک هیات اقتصادی برای انجام سفری دو روزه وارد جمهوری آذربایجان شد.

دیدار با «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان، «شاهین مصطفی اف» وزیر اقتصاد، «ساحل بابایف» وزیر کار و تأمین اجتماعی و «صفر مهدی اف» رئیس گمرک آذربایجان در برنامه سفر رحمانی گنجانده شده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar