کاهش 45 درصدی تیراژ خودروهای دوگانه سوز

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
کاهش 45 درصدی تیراژ خودروهای دوگانه سوز

در وضعیتی که این روزها اخبار گوناگونی مبنی‌بر احتمال احیای کارت سوخت و افزایش قیمت بنزین مطرح می‌شود، آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید تیراژ خودروهای دوگانه سوز در 6 ماه ابتدایی امسال و نسبت به مدت مشابه سال پیش، 45 درصد افت کرده است.

اگرچه با توجه به اظهارات گذشته معاون اول رئیس جمهوری، احتمال افزایش قیمت بنزین چندان بالا نیست، با این حال بازگشت کارت سوخت جدی شده است. پس اگر کارت سوخت احیا شود، به احتمال زیاد اقبال خودروهای دوگانه سوز در بازار افزایش خواهد یافت و این موضوع بر روند تولید این محصولات هم اثر صعودی خواهد گذاشت. طبعاً اگر قیمت بنزین هم افزایش یابد و فاصله آن با قیمت گاز حفظ شود، این موضوع هم اثری مضاعف بر میزان استقبال از دوگانه‌سوزها و تیراژ آنها خواهد گذاشت.

این در وضعیتی است که آمار 6 ماه نخست امسال نشان می‌دهد تیراژ دوگانه سوزها در مقایسه با مدت مشابه سال پیش، کاهشی 45 درصدی را تجربه کرده است. بر این اساس، تا پایان شهریور امسال، 27 هزار و 514 دستگاه خودرو دوگانه‌سوز در کشور به تولید رسیده که منحصر به چهار خودرو شامل پژو پارس، پژو 405،‌ تیبا و سمند می‌شود. در این میان، پژو پارس دوگانه‌سوز تیراژی 4 هزار و 474 دستگاهی را از خود به جا گذاشته است. سمند دوگانه‌سوز هم 11 هزار و 207 دستگاه تیراژ داشته پس بهترین آمار را به خود اختصاص داده است. تیبای دوگانه‌سوز و پژو 405 دوگانه‌سوز هم به ترتیب 3 هزار و 561 دستگاه و 8 هزار و 272 دستگاه تیراژ تا پایان شهریور امسال داشته‌اند. هر چهار خودرو در مقایسه با نیمسال نخست سال پیش، کاهش تولید را تجربه کرده‌اند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar