کاهش ۵۰ درصدی تلفات جاده‌ای در نوروز

چهارشنبه 3 اردیبهشت 99 ساعت 12:42
کاهش 50 درصدی تلفات جاده‌ای در نوروز

رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به رشد قابل توجه حمل بار و کالاهای ضروری در ایام کرونا گفت: هم اکنون ۱۰ هزار کامیون مشغول بارگیری در بندر امام خمینی (ره) هستند.

عبدالهاشم حسن نیا با ارائه گزارشی از عملکرد سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای اظهار داشت: طبق بررسی‌های انجام گرفته در فاصله زمانی اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به میزان ۶۴ میلیون تن بار بیشتر در مقایسه با اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ جا به جا شده است. مساله ای که نشان می‌دهد اقتصاد ایران در شرایط کرونا کاملاً جریان داشته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با تشکر از رانندگان در حوزه حمل و نقل که در این بازه زمانی انرژی زیادی صرف خدمت رسانی داشتند، گفت: در اسفند سال اخیر و فروردین امسال ۱۴ میلیون تن کالای اساسی توسط ۶۵۰ هزار سرویس در شبکه‌های اصلی کشور جا به جا شده که این وظیفه سنگین را ۱۳۰ هزار راننده برعهده داشتند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در ادامه گزارش خود به معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: در بحث اتوبوسی شاهد کاهش ۱۰ میلیون مسافر نسبت به سال گذشته هستیم و در کل در بحث حمل و نقل عمومی این کاهش ۶۰ درصد بوده است.

وی افزود: در حوزه حمل و نقل بیشترین آسیب را حمل و نقل ترانزیت و ماشین‌هایی دیدند که بار را از دیگر کشورها به ایران وارد یا به آن کشورها صادر می‌کردند. کشورهای همسایه مرزها را بستند و در این میان اماکشورهایی که خیلی با ایران همکاری داشتند، ارمنستان، آذربایجان، افغانستان و عراق (اقلیم کردستان)بودند.

حسن نیا گفت: در این زمینه طی ۱۵ روز ۶۰۰۰  تن کالا از پایانه جلفا با کامیون حمل شد و در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل بار در کشور در جاده‌ها انجام می‌گیرد. طبق آمار نزدیک به ۱۰ هزار کامیون در حال حاضر مشغول بارگیری از بندر امام خمینی (ره)هستند که یا برای بارگیری وارد بندر می‌شوند و یا اینکه بار زده و به اقصی نقاط کشور حمل می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: در این ایام تصادفات رانندگی به خاطر رفت و آمد  خودروها در حاده ها و آماری که گزارش آن خدمت مقام عالی وزارت هم اعلام شد، ۵۰ درصد کاهش را شاهد بوده است. تعداد کشته‌ها در صحنه بیش از ۵۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد و تلفات انسانی از ۴۰۶ نفر به ۱۸۹ نفر رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در این ایام راهداران سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در سراسر کشور مشغول به فعالیت بوده‌اند، اظهار داشت: سیل اخیر به ۱۴۰۰ محور ما آسیب زده بود و حتی طی یک روز ما شاهد بروز ۱۲ حادثه بودیم. این مساله نشان می‌دهد که چقدر حوادث در کشور ما زیاد است اما در نهایت با ۱۲ هزار نیرو و ۹ هزار ماشین آلات عملیات‌ترمیم و بازسازی انجام گرفت. یکی از موارد تخریب، سیل اخیر بود که به ۱۲ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور آسیب رساند اما همه این راه‌ها ترمیم و آماده سرویس دهی شدند.

ایلنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar