گمرک موافق ترخیص خودروهای وارداتی است

شنبه 24 آذر 97 ساعت 13:29
گمرک موافق ترخیص خودروهای وارداتی است

رئیس کل گمرک با اشاره به دلایل مطرح شده برای ترخیص خودروهای معطل مانده در گمرک گفت:‌ هنوز تصمیم قطعی در این خصوص گرفته نشده ولی پیشنهاد شد خودروهایی که ارز دولتی گرفتند مابه التفاوت آن با ارز نیمایی را پرداخت کنند.

مهدی میراشرفی در خصوص نامه منتشر شده مبنی بر ترخیص خودروهای وارداتی معطل مانده در گمرکات و پیشنهادات مطرح شده در آن اظهار داشت: هم اکنون خودروهایی که ترخیص آنها متوقف شده از طرف شرکت‌ها به مردم پیش فروش شده است.

دولت باید تصمیم بگیرد

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه نامه منتشر شده یک پیشنهاد بوده و هنوز هیچ تصمیمی از طرف دولت در رابطه با آن اتخاذ نشده است، گفت: ۹۰ درصد این خودروها با ارز متقاضی و بدون انتقال ارز هستند و نیاز به تأمین ارز نداشتند.

رئیس کل گمرک افزود: ترخیص این خودروها می‌تواند قیمت در بازار خودروی وارداتی را تعدیل کند.

وی یکی از عوامل مربوط به متوقف شدن واردات خودرو را مسائل و محدودیت‌های ارزی دانست و افزود: پیشنهاد مطرح شده در رابطه با ترخیص خودروها شامل خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی نمی‌شود.

معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: همچنین خودروهایی که ارزش آنها بالای ۴۰ هزار دلار باشد مشمول پرداخت سود بازرگانی ۵۵ تا ۹۰ درصدی هستند.

میراشرفی با ذکر اینکه گمرک مجری سیاست‌ها و مقررات است، خاطرنشان کرد: یکی از علت‌های دیگری که می‌تواند در این خصوص مطرح باشد این است که درآمد گمرک از این محل هم محقق خواهد شد. چون که در قانون بودجه امسال ۴۲۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل ورود خودروهای وارداتی لحاظ شده که تاکنون محقق نشده است.

اخذ مابه التفاوت نرخ ارز برای واردات خودرو

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه آن دسته از خودروهای وارداتی که ارز دولتی گرفته‌اند قطعاً مشمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز خواهند شد، گفت: اکنون ارز دولتی که به بخشی از خودروها اختصاص یافته به خاطر عدم ترخیص تسویه نشدند؛ ضمن آنکه مردم هم خودروهای پیش فروش به دستشان نرسیده و درآمد گمرک هم محقق نشده است.

به گفته رئیس کل گمرک، نامه‌ای که در رسانه‌ها مطرح است نظرات چند مرجع به طور غیررسمی و کارشناسی بوده و روی آن اجماع کامل وجود دارد ولی فعلاً تصمیمی در رابطه با آن نگرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، اسحاق جهانگیری هم در پارافی خطاب به وزرای اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت متذکر شد نباید برای کسانی که در چارچوب قوانین و مقررات، خودرو وارد کرده‌اند، مشکلی ایجاد شود.

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar