۵۰ هزار خودروی ناقص در کارخانه های ایران خودرو و سایپا

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
50 هزار خودروی ناقص در کارخانه های ایران خودرو و سایپا

دبیر انجمن خودروسازان ایران با اعلام اینکه هم اکنون نزدیک به ۵۰ هزار خودروی ناقص در کف کارخانه ایران خودرو و سایپا به علت نواقص قطعه قرار دارد، گفت: از وزیر صنعت درخواست فروش خودرو در حاشیه بازار را داریم.

احمد نعمت بخش، با اشاره به اینکه در قالب یک نامه به وزیر صنعت درخواست فروش خودرو در حاشیه بازار را مطرح کرده‌ایم، اظهار داشت: اگر با تصمیم شورای اقتصاد اجازه فروش خودرو در حاشیه بازار به خودروسازان داده شود به طور حتم دست سود جویان و دلالان از بازار خودرو کوتاه خواهد شد و مردم امکان خرید خودرو در سایت فروش خواهند داشت.

وی در جواب به این سوال که متأسفانه گروه های خودروساز در شرایط های فروش خودرو تحویل محصولات را به ماه های آتی و حتی یک سال آینده موکول کرده‌اند که این مسئله در کاهش عرضه به بازار تأثیرگذار است، گفت: آنچه خودروسازان تولید می‌کنند به شرط عدم ناقصی در قطعه به بازار عرضه می‌شود ولی فروش مدت دار در پیش فروش ها به علت اجرای تعهدات پیشین فروش خودروسازان است علاوه بر این با توجه به مشکلات تحریم خودروسازان مجبور به فروش مدت دار در قراردادها هستند. ناگفته نماند دهم اکنون نزدیک به ۵۰ هزار خودروی ناقص در کف کارخانه ایران خودرو و سایپا به دلیل نواقص قطعه قرار دارد.

نعمت بخش با تأکید بر اینکه البته نابسامانی بازار خودرو ناشی از عملکرد خودروسازان نیست، گفت: میزان تولید خودرو در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ شاهد رشد ۴۰ درصدی و در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ با رشد ۱۵ درصد در تولید مواجه شده است در ۲ ماهه نخست سال ۹۷ هم نسبت تولید خودرو به سال پیش ۳۱ درصدی را نشان می‌دهد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران با ذکر اینکه اصولاً در اقتصاد قیمت هر کالایی متناسب با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، افزود: با توجه به میزان تولید خودروسازان از نظر عرضه کم نگذاشته اند و حتی تولید را هم افزایش داده‌اند.

نعمت بخش با تأکید بر اینکه وجود پول‌های سرگردان در بازار، تقاضا برای خرید خودرو را افزایش داده است، گفت: کاهش نرخ سود سپرده های بانک علتی شده تا پول‌ها بعد از خروج از بانک‌ها به بازارهای گوناگون از جمله سکه، ارز، مسکن، خودرو و امثال آن هجوم ببرند به شیوه ای که بانک مرکزی بعد از اعلام پیش فروش سکه هرچه سکه عرضه کرد به دست مردم خریداری شد تا جایی که دولت فروش سکه را متوقف کرد. همین مسائل عاملی شده تا به محض اینکه سایتی برای پیش فروش خودرو باز می‌شود دارندگان پول‌های سرگردان متقاضی خرید می‌شوند.

وی افزود: هم اکنون دارندگان پول های سرگردان، خودرو را با قیمت هایی که خودروسازان عرضه می‌کنند، خریداری و سپس این خریداران خودروهای خود را در جاهای گوناگونی به ویژه نمایندگی هایی که در آن ثبت نام کرده‌اند به قیمت روز به فروش می‌رسانند.

منبع: تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "۵۰ هزار خودروی ناقص در کارخانه های ایران خودرو و سایپا"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمد
مهمان

مردم پول ندارن ۵۰ تن سکه بخرن خود بانک ها و موسسات مجاز و غیرمجاز این کارارو میکنن. اینجام خودروسازا میخوان محصولات بنجولشو دوبله سوبله به مردم بندازن

م م
مهمان

ایران خودرو ۸ ماه از ماپول گرفته هنوز تحویل نداده ,این بازار را خود ایران خودرو دلال درست کرده ,اینقدر مردم را احمق فرض نکنید .

احمد
مهمان

ایران خودرو اگر ماشین اضافی دارد چرا ما که قرارداد پارسال را داریم نمیدهد وا میخواهد در بازار ازاد رانت
ایجاد کند