۷۰ هزار دستگاه خودرو درحالت توقف و دپو قراردارند

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
70 هزار دستگاه خودرو درحالت توقف و دپو قراردارند

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: هم اکنون ۷۰ هزار دستگاه خودرو در دو گروه خودرو سازی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا به خاطر کمبود قطعات در حالت توقف و دپو قراردارند.

محمدرضا نجفی منش با رد احتکار خودرو در گروه های خودروسازی افزود: این حرف ها به هیچ وجه صحت ندارد چون که در وضعیت فعلی برای خودروساز موردی ندارد که بخواهد خودرو تولید و در انبارها دپو کند.

وی اظهارداشت: اکثر خودروهای ناقص تولیدی موجود در انبار گروه های خودروسازی با قیمت قبلی به مشتریان فروخته شده و امکان افزایش نرخ در این حوزه وجود ندارد.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: هم اکنون شمار زیادی قطعات خودرو پشت درب های گمرک باقی مانده است از اینرو ضرورت ایجاب می کند با توجه به نیاز شدید شرکت های خودرو سازی به قطعات هرچه سریع تر این اقلام از گمرکات ترخیص شود.

وی افزود: در حال حاضر ۶۰ تا ۸۰ هزار کانتینر قطعات مورد نیاز صنایع گوناگون کشور به خصوص خودروسازی در گمرکات رسوب و منتظر ترخیص هستند.

نجفی منش تصریح کرد: هم اکنون دو خودروساز مطرح کشور روزانه سه هزار دستگاه خودرو تولید می کنند در حالیکه تیراژ تولید واحدهای مزبور پیش از این به پنج هزار دستگاه می رسید.

وی گفت: تولید خودرو تا دو ماهه اول سال جاری بر مدار رشد بوده ولی متاسفانه این روند امروز بواسطه مشکلات ارزی و تلاطم های بازارها سیر نزولی پیدا کرده است.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور افزود: خیلی از واحدهای قطعه سازی در اثر فشارهای اقتصادی مضاعف به کاهش تولید و حتی تعدیل نیرو تن داده چرا که چاره ای جز این در پیش روی خود نمی دیدند.

وی در ادامه یادآورشد: هزینه بالای تولید، کمبود قطعه، تحریم، مشکلات ارزی، زمان برشدن ثبت سفارش برای واردات مواد اولیه و موارد مشابه دیگر از جمله دلائل کاهش تولید خودرو داخلی در شرایط فعلی است.

منبع: ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar