بهترین تصمیم برای بازار خودرو توسط دولت سیزدهم

یکشنبه 21 آذر 00 ساعت 11:39
بهترین تصمیم برای بازار خودرو توسط دولت سیزدهم

محمدمهدی شکورزاده با اشاره به قیمت‌گذاری جدید خودرو توسط ستاد تنظیم بازار و افزایش قیمت آن، افزود: در شیوه سابق برای قیمت گذاری خودرو، ذی‌نفعان اعم از مصرف کننده، خودروساز و سهامداران خودرو همه متضرر و ناراضی بودند و جز دلالانی که در این میان پولی به جیب می زدند، هیچ کس راضی نبود.

رییس انجمن خودرو و نیرومحرکه خراسان رضوی اظهار داشت: از امروز شرکتهای خودروساز فروش خود را بر مبنای قیمت های جدید انجام می دهند که این به نفع جامعه صنعتی و مصرف کنندگان است.

وی خاطرنشان کرد: پیش از تعیین قیمت جدید برای خودرو، وجود برخی تفاوت‌ها بین قیمت‌های خودرو از کارخانه تا بازار مصرف، تنها بازار را به سمت دلال بازی و سفته بازی می برد و مابه التفاونها در هیچیک از خودروهای فروخته شده، بخش تولید و اشتغال لحاظ نمی شد.

شکورزاده بیان کرد: حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که با قیمت گذاریهای جدید، خودرو گران می شود، این افزایش قیمت به نفع بخش تولید خواهد بود و آن را توسعه داده و ضرر و زیانهای قبلی خودروسازان را جبران می کند، حتی کیفیت قطعات در خودروسازی، خودکفا شدن خودروسازان و سرمایه گذاری برای توسعه محصولات را تقویت می نماید.

رییس انجمن خودرو و نیرومحرکه خراسان رضوی یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو در بازار را کمبود آن دانست و گفت: در قرعه کشی های مربوط به شرکتهای خودروساز، که بیشتر شبیه بخت آزمایی بزرگی بود، برخی در آن به معنای واقعی کلمه کاسبی می کردند، حجم ثبت نام شدگان برای دریافت خودرو با میزان خودرو عرضه شده توسط خودروسازان تطابق نداشت و این مساله کمبود خودرو و افزایش قیمت آن را در بازار در پی داشت.

شکورزاده اظهار داشت: اینکه مصرف کننده بتواند خودرو خود را به راحتی از خودروساز خریداری کند و میزان تولید خودرو و عرضه آن بیشتر و اساس بازار بر مبنای عرضه و تقاضا باشد، روی قیمت ها تاثیرگذار بوده و گرانی اتفاق نمی افتد.

رییس انجمن خودرو و نیرومحرکه خراسان رضوی گفت: در شرایط کنونی با تصمیم وزارت صمت مبنی بر قیمت گذاری خودرو توسط ستاد تنظیم بازار، عملا دیگر شورای رقابت نقشی برای تعیین قیمت خودرو نخواهد داشت، ضمن اینکه هنوز اعضای جدید این شورا نیز تعیین نشده اند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar