آموزش استعلام سند خودرو

دوشنبه 24 مرداد 01 ساعت 13:58
آموزش استعلام سند خودرو

استعلام سند خودرو موجب می شود از مالکیت ماشین خود اطمینان حاصل کنید. البته گرفتن استعلام سند به همین راحتی نخواهد بود و نیازمند مدارک به خصوصی است. برای استعلام سند خودرو شما میتوانید به سازمان ثبت اسناد مراجعه کنید و با ارائه کارت شناسایی معتبر نسبت به مالکیت خودروی خود اطلاعات کسب کنید.

با انجام استعلام سند ماشین می توانید از مشکلاتی چون کلاهبرداری، خودروی سرقتی، فروش خودرو توسط فروشنده به چند نفر، یا در رهن بودن خودرو جلوگیری کنید. با ما همراه باشید تا با مراحل و قوانین دریافت استعلام سند ماشین آشنا شوید.

 

نحوه استعلام سند ماشین با کد ملی چگونه است؟

برای دریافت اطلاعات مربوط به سند ماشین با کد ملی باید به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید. مدارک لازم برای استعلام سند خودرو در دفترخانه شناسنامه و کارت ملی صاحب ماشین و همچنین کارت و مدارک معتبر خودرو است. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر ماشین متعلق به صاحب کدملی نباشد، یعنی پلاک خودرو با کد ملی مطابقت نداشته باشد، سازمان ثبت اسناد به هیچ عنوان اجازه ندارد اطلاعات صاحب خودرو را برای شما فاش کند.

 

یکی از رایج ترین روش های استعلام سند مالکیت ماشین استفاده از روش غیرحضوری و با استفاده از کد ملی است. این روش در دو حالت به کار گرفته می شود:

۱- زمانی که شما می خواهید از مالکیت خودرو به نام خودتان اطمینان حاصل کنید.

۲- هنگامی که از شخصی خودرو خریداری کرده اید و می خواهید از مالکیت خودرو به نام آن شخص اطمینان حاصل کنید.

 در این روش شما باید اطلاعات خودرو و کد ملی صاحب خودرو را وارد سامانه استعلام سند مالکیت کنید تا نسبت به مالکیت خودرو اطلاعات کسب کنید.

 

مراحل استعلام سند ماشین از طریق سامانه استعلام سند مالکیت

شما می توانید با مراجعه به سامانه استعلام سند مالکیت با کد ملی نسبت به مالکیت خودرو اطلاعات خوبی کسب کنید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

- وارد شدن به درگاه اینترنتی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به نشانی  polic.ir

- بعد از وارد شدن به سایت با خدمات گوناگونی مواجه خواهید شد. در این میان باید عنوان «وضعیت پلاک فک شده» را بیابید و انتخاب کنید.

- بعد از انتخاب گزینه ی «وضعیت پلاک فک شده» نوبت به وارد نمودن اطلاعات است. در این قسمت شما باید کدملی و عبارت امنیتی را وارد نمایید و گزینه جستجو را انتخاب کنید.

 

پس از طی مراحل بالا لیست پلاک های فعال که به نام صاحب کد ملی ثبت شده است نمایش داده می شود. از طریق سامانه استعلام سند مالکیت با کد ملی شما می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به پلاک های فعال صاحب کدملی آگاهی کسب کنید. یکی دیگر از راه های اصالت سند خودرو مراجعه غیر حضوری و با استفاده از درگاه اینترنتی  www.ssaa.ir است. این درگاه متعلق به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و برای تسهیل عملیات اصالت سند خودرو بهترین راه است.

 

استعلام سند خودرو با پلاک چگونه انجام می گیرد؟

به هیچ عنوان با داشتن صرفا شماره پلاک یک خودرو نمی توانید به اطلاعات صاحب خودرو دسترسی پیدا کنید. استعلام مالکیت خودرو با شماره پلاک قوانین خاص خود را دارد؛ زیرا اطلاعات صاحب خودرو نظیر کدملی، آدرس، محل سکونت و شماره تلفن محرمانه است. شما فقط در صورتی می توانید به با داشتن صرفا شماره پلاک خودرو به مشخصات صاحب خودرو برسید که دارای دستور قضایی یا نظامی باشید. با در دست داشتن مدرک دستور قضایی می توانید به یک تعویض پلاک مراجعه کرده و به اطلاعات مالک خودرو دسترسی پیدا کنید.

 

نحوه استعلام سند خودرو در رهن چگونه است؟

در ابتدای این بحث باید بدانیم سند خودروی در رهن چه به معناست. وقتی شما به صورت اقساطی از شرکت هایی مانند ایران خودرو یا سایپا خودرو خرید میکنید این شرکت ها تا تسویه کامل خودرو سند را به نام شما ثبت نخواهد کرد. در این شرایط سند خودرو با مهر سند در رهن برای شما صادر خواهد شد. عنوان «سند در رهن» یعنی تا زمانی که شما هزینه ی خودرو را به طور کامل با توجه به شرایط تعیین شده پرداخت نکنید برگ سبز خودرو یا همان سند خودرو نزد آن شرکت در رهن باقی خواهد ماند.

این شرایط درست مانند زمانی می ماند که سند ملک یا املاکی در رهن بانک یا دیگر سازمان ها باشد. در این شرایط ملک یا خودروی شما تا زمان تسویه کامل بدهی تان در رهن باقی خواهد ماند؛ اما بعد از پرداخت کامل بدهی یا باقی مانده هزینه ی خودرو سند «فک رهن» خواهد شد. فک رهن یعنی دیگر ملک یا املاک شما در گرو بانک یا شرکت های دیگر نخواهد بود و شما مالک بی چون و چرای اموالتان هستید.

 

برای استعلام رهن سند خودرو باید به درگاه اینترنتی فروشنده ی خودرو مراجعه کنید. به طور مثال در صورتی که به صورت پیش فروش از سایت ایران خودرو خریده نموده اید می توانید با مراجعه به این سایت از شرایط سند خودروی خود آگاه شوید. اما برای «فک رهن خودرو» باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. این کار نیاز به مدارک به خصوصی دارد که در زیر برای شما عنوان خواهیم کرد.

۱.   اصل برگ مشخصات خودرو

۲.   اصل برگ سبز خودرو که توسط پلیس راهور ناجا صادر شده است.

۳.   مدارک مربوط به محل سکونت مالک خودرو مثل بیمه تامین اجتماعی، قولنامه یا سند ملک

۴.   بیمه شخص ثالث معتبر

۵.   مدارک معتبر مانند: شناسنامه، کارت ملی

شما می توانید با در دست داشتن مدارک بالا به همراه معرفی نامه از شرکت خودروسازی، برگه معاینه فنی و گواهی مفاصا حساب به پایگاه های تعویض پلاک مراجعه کرده و نسبت به فک رهن خودرو اقدام نمایید.

 

نحوه استعلام برگ سبز خودرو از ناجا چگونه صورت می گیرد؟

گاهی بعضی افراد برگ سبز خودرو را با سند مالکیت خودرو اشتباه میگیرند. در حالیکه برگ سبز خودرو همان سند پلاک خودرو است. با مشاهده اصالت این برگه و همچنین تایید اصالت مالک خودرو، ماشین به نام او ثبت خواهد شد. بر روی این برگه شماره مالکیت خودرو یا همان شماره سنا نگاشته شده است که اصالت و رسمی بودن این برگه را اثبات می کند.

 

استعلام برگ سبز خودرو صفر چگونه است؟

طبق قوانین برای هر خودروی که تولید شده و به خریدار منتقل می شود برگ سبز خودرو نیز صادر خواهد شد. این کارت هوشمند بعد از حدود ۱۵ تا ۲۰ روز برای شما ارسال می شود و هزینه ی آن برای هر شخص ۲۰۰ هزار تومان است. البته باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که در صورت خرید خودروی پیش فروش شده تا اتمام تسویه حساب برگ سبز خودرو با مهر «سند در رهن» به شما ارائه داده خواهد شد.

برگ سبز خودرو از اعتبار بالایی برخوردار است به همین دلیل است که بدون وجود اصل برگ سبز خودرو نمی توانید نسبت به تعویض پلاک یا انتقال خودرو اقدام کنید. در صورت مفقود شدن برگ سبز خودرو طی شرایطی و با داشتن مدارک به خصوصی می توانید نسبت به دریافت برگ سبز المثنی اقدام نمایید. شما میتوانید به پلیس ۱۰+ یا مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و با ارائه شماره سنا یا شماره مالکیت خودرو نسبت به اصالت برگ سبز خودرو استعلام بگیرید.

 

جمع بندی

یکی از ضروری ترین وظایف شما بعد از خرید خودرو استعلام سند مالکیت خودرو است. با استعلام سند خودرو شما نسبت به مالکیت خودرو خود به اطمینان خواهید رسید . با خرید  ماشین به خصوص ماشین های دست دوم احتمال کلاهبرداری زیاد است اما با انجام استعلام سند ماشین شما از هرگونه کلاهبرداری جلوگیری خواهید کرد. همچنین با استعلام سند ماشین شما نسبت به در رهن بودن سند نیز اطلاعات کسب می کنید. پس حتما در مراحل خرید خودرو به خصوص بعد از تعویض پلاک و انتقال سند با استعلام سند ماشین نسبت به مالکیت سند خودرو اطمینان حاصل کنید.

پرشین خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar