به این نکات ایمنی مهم هنگام رانندگی دقت کنید

بروزرسانی در: چهارشنبه 19 تیر 98 ساعت 21:00
به این نکات ایمنی مهم هنگام رانندگی دقت کنید

امروزه خودرو نقش انکارناپذیری در زندگی انسان‌ها دارد تا جایی که انجام کارها بدون آن بسیار دشوار خواهد شد.

تا چند دهه قبل، معابر خلوت و خودروها ساده و کند بودند. ازاین‌رو، آمار حوادث پایین بود و فرهنگ رانندگی، اهمیت چندانی پیدا نمی‌کرد ولی اکنون اوضاع تغییر کرده و با فراگیر شدن استفاده از خودرو، با دو معضل به نام‌های ترافیک و حوادث رانندگی مواجه هستیم. دو معضلی که سالانه هزینه‌های مالی و جانی بزرگی را به کشور تحمیل کرده و خود آبستن چندین مشکل بزرگ دیگر هستند. اگر نگاهی به ریشه بسیاری از حوادث رانندگی داشته باشیم متوجه خواهیم شد که تنها با رعایت چند نکته بسیار ساده، می‌توان از خیلی از این حوادث جلوگیری کرد و یا تبعات آن را به حداقل کاهش داد. به همین بهانه و در نوشتار پیشرو، نگاهی خواهیم داشت به چند اشتباه ساده ولی خطرناک که موجب به وجود آمدن حوادث زیادی بوده و متأسفانه در فرهنگ رانندگی ما نهادینه‌شده‌اند. به امید روزی که با رعایت حداکثری قانون، آمار حوادث رانندگی را به حداقل برسانیم.

گردش بدون استفاده از راهنما

متأسفانه راهنما یکی از کم‌ کاربردترین آپشن های خودرو در فرهنگ رانندگی ماست! تغییر مسیر خودرو بدون استفاده از راهنما موجب سردرگمی راننده‌های دیگر شده و گاه یک واکنش ناگهانی از طرف آن‌ها موجب بروز حادثه خواهد شد. خوب است که حتی در راه‌های فرعی و خلوت، از فاصله نزدیک به ۱۰۰ متری تقاطع از چراغ ‌راهنما استفاده کرده تا این مسئله مهم برای ما تبدیل به عادت شده و بدین ترتیب شاهد جریان ترافیکی منظم و کم حادثه باشیم.

گردش از سمت مخالف

بعضاً در تقاطع‌ها دیده می‌شود که خودرویی به‌عنوان‌مثال در منتهی‌الیه سمت راست تقاطع، پشت چراغ‌ قرمز متوقف‌ شده ولی با سبز شدن چراغ، قصد گردش به سمت چپ را دارد. این کار علاوه بر حادثه‌ساز بودن، جریان ترافیک را هم تا حد قابل‌توجهی کند خواهد کرد. همیشه سعی کنیم پیش از رسیدن به تقاطع، مسیر حرکت را با مسیر گردش خود هماهنگ کرده تا شاهد ترافیک روان‌تری باشیم.

نشاندن کودکان در ردیف جلو

به همان دلیلی که قبلاً اشاره شد؛ یعنی وجود ایربگ، نشاندن کودکان روی صندلی‌های ردیف جلو بسیار خطرناک است. حتی بعضاً دیده می‌شود که بعضی از والدین پا را فراتر گذاشته و با در آغوش گرفتن کودک خود، هم‌زمان رانندگی هم می‌کنند. بدون تردید در این حالت، باز شدن ایربگ، نتیجه‌ای فاجعه‌ بار را به دنبال خواهد داشت. پس لازم است حتی‌المقدور فرزندان خود را روی صندلی عقب نشانده و برای کودکان کوچک‌تر، حتماً از صندلی مخصوص کودک استفاده کنیم.

عدم رعایت حداقل سرعت

درست است که سرعت زیاد، دلیل خیلی از حوادث رانندگی است ولی گاهی اوقات سرعت‌پایین هم می‌تواند خطرناک و حادثه‌ساز باشد. برای خیلی از بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها، علاوه بر حداکثر سرعت، یک حداقل سرعت هم تعریف ‌شده که عدم رعایت آن می‌تواند خطر برخورد دیگر خودروها از پشت را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، آهسته حرکت کردن نزدیک خروجی‌های بزرگراه‌ها می‌تواند موجب ایجاد ترافیک شود.

روشن نکردن چراغ‌ها تا قبل از تاریکی کامل هوا

فلسفه وجود چراغ در خودرو این است که ببینیم و دیده شویم. ولی متأسفانه خیلی از رانندگان، تنها به بخش « ببینیم» دقت کرده و از «دیده شدن» غفلت می‌کنند. ازاین‌رو، تا پیش از تاریکی مطلق هوا، چراغ‌های خودرو خود را روشن نمی‌کنند. غافل از این‌که در هنگام نیمه‌تاریک بودن هوا ( اصطلاحاً گرگ‌ومیش )، دید انسان به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. پس لازم است تا در این زمان‌ها، حداقل چراغ‌های کوچک روشن باشد تا خودرو به‌راحتی توسط دیگر راننده‌ها دیده‌شده و از بروز حادثه جلوگیری شود. یقیناً این کار موجب کوتاه شدن طول عمر چراغ‌های خودرو نخواهد شد!

نبستن کمربند ایمنی در راه‌های فرعی

امروزه تمامی خودروها به حداقل ۲ ایربگ مجهز هستند. احتمالاً میدانید که ایربگ و کمربند ایمنی مکمل یکدیگر بوده و باز شدن ایربگ بدون استفاده از کمربند ایمنی، بسیار خطرآفرین خواهد بود. ازاین‌رو، همیشه لازم است حتی در مسیرهای خلوت و راه‌های فرعی هم کمربند ایمنی سرنشینان بسته باشد. چون که در غیر این صورت، حتی یک ضربه نه‌چندان شدید، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. یادمان باشد که فلسفه وجود کمربند ایمنی در خودرو، تضمین سلامت سرنشینان است نه جلوگیری از جریمه شدن توسط پلیس راهنمایی و رانندگی!

عصر خودرو

دلایل خالی شدن باتری خودرو

نحوه شناسایی ایرادهای خودرو

فرهنگ رانندگی در ایران ضعیف است

هنگام خرید خودروی دست دوم به این نکات حقوقی توجه کنید

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar