فیلتر اتاق خودرو چیست؟

دوشنبه 2 دی 98 ساعت 16:28
فیلتر اتاق خودرو چیست؟

یکی از مهمترین فیلترهای خودرو، فیلتر اتاق خودر می‌باشد که تأثیر مهمی در هوای داخل کابین برای تنفس راننده و سرنشینان در این روز‌های آلوده دارد.

فیلتر هوای کابین خودرو وسیله‌ای برای تصفیه ذرات گرفته شده از هوای ورودی مدخل سیستم تهویه خودروی شماست. این ابزار به بهبود کیفیت و تصفیه هوای داخل خودرو از هرگونه آلایندگی و ناپاکی کمک می‌کند. بیشتر فیلتر هواها ساخته شده از کاغذ (الیاف ) پلیسه دار هستند که کاربرد گوناگونی در انواع مختلف فیلتر مدیاها دارند. بعضی از آنها ترکیبی از پنبه و کاغذ می‌باشند ، در حالی که بقیه شبیه فیلتر هوای سیستم مکش خودرو و اساساً بیشتر شبیه کوچک شده کاغذ فیلتر می‌باشند . بعضی از آنها هم به شکل فیلتر پنبه‌ای در کارتریج قرار دارند.

بعضی مواقع فیلتر هوای کابین با فیلتر هوای درونی احتراق سوخت (موتور) اشتباه گرفته می‌شود. فیلتر هوای درونی احتراق سوخت که زیر کاپوت ماشین شما قرار دارد، مانع از ورود ذرات به داخل پیشرانه می‌شود. و یک راننده ممکن است در تعویض روغنی با پیشنهاد فیلتر هوا رو به رو شده باشد. و آن به این خاطر است که در صورت گرفتگی و پر شدن فیلتر از آلایندگی‌ها در عملکرد موتور می‌تواند تأثیر بگذارد.

تشخیص و تمایز این دو فیلتر خیلی مهم می‌باشد. وقتی که شما در حال خرید فیلتر هوای کابین خودرو هستید درواقع شما در صدد بهبود کیفیت هوای تنفسی داخل کابین خودرو برای خودتان و مسافرانتان هستید. فیلتر هوای کابین به عنوان بخش مهمی از عمکرد کیربگس خودرو و امنیت خودرو نیست. رانندگان می‌توانند فیلتر هوای سبز که پایداری بیشتری دارند خریداری کنند و خرید فیلتر هوای سبز در واقه توجه به تنفس سرنشینان خودرو می‌باشد.

شاید برای بسیاری این اتفاق افتاده است که زمانی که سیستم تهویه خودر را روشن می‌کنند در فصل گرما در فضای خودرو بوی نامطبوعی از کولر خودر به مشام می‌رسد، یکی از اجزا سیستم تهویه(Hvac) خودروهای جدید که معمولاً جزء موارد تعویضی در دوره‌های سرویس و نگهداری خودرو محسوب می‌گردد ، فیلتر هوای کابین خودرو می‌باشد.

هوای ورودی به کابین خودرو از طریق سیستم تهویه مطبوع و بخاری توسط این قطعه فیلتر گردیده و از ورود ذرات ، گرد و غبار و دیگر محرک‌های تنفسی به داخل کابین جلوگیری نموده و موجب می‌شود که حداکثر میزان هوای تمیز با کمترین آلودگی و صدا از دریچه‌های ورودی داشبورد وارد کابین گردد.

تعویض فیلتر هوای کابین خودرو، در فواصل توصیه شده و یا حتی در مناطقی که در آن دوده و گرده شایع‌تر است، در فواصل کوتاهتر، به مسافران اجازه می‌دهد تا با استنشاق هوای پاک و تازه، از سفر خود لذت ببرند.

خودروهایی که در شهرهای پر ترددی همانند تهران و گاها در ترافیک‌های شهری ساعت‌ها می‌مانند، تعویض تعویض فیلتر هوای کابین جزء موارد اصلی در طی دورهای نگهداری از خودر به شمار می‌رود که نه تنها در بهبود و گردش سیستم تهویه کمک می‌کند بلکه در بهبود کیفیت گردش هوای خودرو هم مؤثر می‌باشد.

فیلتر هوای کابین خودرو و یا فیلتر هوای کولر در قسمت‌های گوناگون خودروبا توجه به نوع خودرو قرار گرفته است. در بعضی از خودروها در محلی قرارگرفته‌اند که دسترسی به آنها برای پاک کردن و تعویض راحت‌تر و آسانتر می‌باشد . اما در بعضی از خودروها تعویض و پاک کردن این فیلترها بسیار مشکل می‌باشد. اکثر فیلتر هوای کابین خودرو بعد از فن در سیستم تهویه قرار گرفته‌اند بعضی از آنها در دریچه کوچک محفظه فن قرار دارند. در اکثر خودروها در قسمت پایین صندلی جلویی سرنشین جلو و محل پای سرنشین جلو، واقع شده است. برای دسترسی راحت‌تر به کتابچه راهنمای خودرومراجعه فرمایید.

آیا فیلتر کولر همان فیلتر کابین خودرو است؟

بله، در برخی موارد سازندگان این‌ها را A/C فیلتر و یا فیلتر تهویه (کولر) می‌نامند و بقیه آنها را به عنوان فیلتر کابین خودرو می‌شناسند. درهر صورت آنها همان نقش باز دارنده آلایندگی‌ها و گرد و غبار و آلرژن های دیگر هوای کابین خودرو به شمار می‌رود.

فیلتر کثیف کابین خودرو موجب کارایی پایین سیستم تهویه و اتلاف توان کولر می‌شود. همچنین موجب کاهش جریان هوای داخل کابین خودرو می‌شود.

درمواقع افزایش درجه هوای کابین خودرو که نیاز مبرمی به کولر داریم سیستم تهویه کولر کار مشکلی خواهد داشت. تهویض فیلتر هوای کابین در خودرو شما خیلی مهم است و این تعویض موجب سلامتی سرنشینان خودرو می‌باشد. فیلتر هوای کابین خودرو از موارد مهم سیستم تهویه خودرو می‌باشد که موجب از بین رفتن بخش عمده‌ای از آلودگی‌های هوا داخل کابین و محافظت از سرنشینان از این آلودگی‌ها می‌شود.

با پیروی از این موارد تعویض فیلتر هوای کابین خودرو نسبتاً آسان می‌باشد. خودروهای جدید معمولاً مجهز به یک و بیشتر از یک فیلتر کابین خودرو می‌باشد. فیلترهوای کابین خودرو موجب ورود هوای تازه از دریچه‌های داشبورد می‌باشد.

بر اساس گفتگوی اکثریت سازندگان خودرو تعویض فیلتر کابین خودرو بایستی سالی یک بار و یا پس از ۱۲ تا ۱۵ هزار مایل رانندگی که هر کدام زودتر رسد، انجام گیرد. به هر حال چنانچه خودروی شما بیشتر در مناطق آلوده و جاده‌های خاکی مورد استفاده قرار می‌گیرد شما ممکن است که توجه بیشتری نسبت به تعویض فیلتر هوای موتور داشته باشید در چنین مواقعی تعویض فیلتر هوای کابین خودرو از هر ۶ ماه و یا ۷ تا ۹ هزار کیلومتر کارکرد پیشنهاد می‌شود.

به منظور محافظت از سیستم تهویه خودروی خود و بیهنه سازی و کارائی مطلوب ( و همچنین جهت محافظت و سلامت خود و سرنشینان خودرو) تعویض و جایگزینی فیلتر هوای کابین خودرو در مفاصل معین از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد. هزینه و وقتی که شما صرف تعویض فیلتر هوای کابین خودرو می‌کنید منجر به راحتی و سلامتی شما می‌باشد.

شاید برای بسیاری این اتفاق افتاده است که زمانی که سیستم تهویه خودر را روشن می‌کنند در فصل گرما در فضای خودرو بوی نامطبوعی از کولر خودر به مشام می‌رسد، یکی از اجزا سیستم تهویه(Hvac) خودروهای جدید که معمولاً جزء موارد تعویضی در دوره‌های سرویس و نگهداری خودرو محسوب می‌گردد ، فیلتر هوای کابین خودرو می‌باشد.

هوای ورودی به کابین خودرو از طریق سیستم تهویه مطبوع و بخاری توسط این قطعه فیلتر گردیده و از ورود ذرات ، گرد و غبار و دیگر محرک‌های تنفسی به داخل کابین جلوگیری نموده وباعث می‌شود که حداکثر میزان هوای تمیز با کمترین آلودگی و صدا از دریچه‌های ورودی داشبورد وارد کابین گردد.

تعویض فیلتر هوای کابین خودرو ، در فواصل توصیه شده و یا حتی در مناطقی که در آن دوده و گرده شایع‌تر است، در فواصل کوتاهتر  به مسافران اجازه می‌دهد تا با استنشاق هوای پاک و تازه ، از سفر خود لذت ببرند.

خودروهایی که در شهرهای پر ترددی مثل تهران و گاها در ترافیک‌های شهری ساعت‌ها می‌مانند، تعویض تعویض فیلتر هوای کابین جزء موارد اصلی در طی دورهای نگهداری از خودر به شمار می‌رود که نه تنها در بهبود و گردش سیستم تهویه کمک می‌کند بلکه در بهبود کیفیت گردش هوای خودرو هم مؤثر می‌باشد.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "فیلتر اتاق خودرو چیست؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سهیل
مهمان

فیلتر کابین پراید کجاست؟