نحوه عیب یابی کمک فنر خودرو

شنبه 4 آبان 98 ساعت 15:02
نحوه عیب یابی کمک فنر خودرو

یکی از مشکلات شایع خودرو در کمک فنرهای خودرو است که رفع نواقص آن در سواری و راحتی سرنشینان اهمیت ویژه‌ای را ایفا می‌کند.

کمک فنرها از مهمترین اجزای سیستم تعلیق خودرو هستند. فنرهای موجود در کمک فنرها با فشرده شدن، ضربه و تکانه‌های ناشی از ناهمواری‌های سطح جاده را جذب کرده و مانع آسیب رسیدن به بدنه اصلی خودرو می‌شوند. بازویی درون کمک فنرها وجود دارد که نیروی زیاد ذخیره شده در فنر را آهسته آزاد کرده و از جهش ناگهانی خودرو جلوگیری می‌نماید.

از نشانه‌های وجود اشکال در سیستم تعلیق می‌توان به نزدیک شدن کف خودرو به موانع خیابان از قبیل سرعت گیر و دست اندازها، شنیده شدن صداهای غیر معمول هنگام عبور از موانع جاده‌ای، متمایل شدن بیش از حد بدنه خودرو به سمت درونی پیچ در هنگام دور زدن و جهش قسمت جلویی خودرو هنگام ترمزهای ناگهانی، اشاره کرد.

برای جلوگیری از فرسوده شدن زود هنگام کمک فنرها بهتر است از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید. آهسته ترمز کردن همچنین می‌أتواند موجب افزایش طول عمر لنتها گردد.

بهتراست خودروی خود را نزد یک مکانیک خبره ببرید تا سیستم تعلیق را در وضعیتی که چرخ‌ها در حال گردش هستند بررسی نماید. همچنین یک مکانیک ماهر قادر است نواقص دیگری از قبیل نشت روغن از کمک فنر به خاطر گشاد شدن بوشها، فرسودگی بازو و اثر تو رفتگی ناشی از ضربه را تشخیص داده و در صورت امکان برطرف نماید.

با توجه به توصیه‌های کلی در مورد کارکرد کمک فنرها که معمولاً توسط فروشنده این قطعات داده می‌شود (مثلاً می‌گوید که هر ۸ کیلومتر کمک‌ها باید تعویض شوند) باید در نظر داشت که این معیار نسبی بوده و به نحوه‌ی رانندگی شما هم بستگی دارد. مثلاً رانندگی در مسیرهای پر دست انداز و ناهموار و حمل بار سنگین موجب فرسوده شدن سریعتر کمک فنرها شده و در نتیجه کمک فنرها زودتر باید تعویض شوند.

عیب یابی کمک فنر خودرو

اگر کمک فنر نشتی دارد حتماً باید کمک فنر تعویض گردد.

بالا و پایین رفتن خودرو به ویژه اگر جاده ناهموار باشد و یا شیرجه رفتن خودرو در حین ترمزهای شدید ممکن است به خاطر خرابی کمک فنرها باشد.

اگر در سر پیچ; خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که راننده برای کنترلان باید تلاش بیشتری کند این روند می‌تواند از خرابی کمک فنر باشد.

اگر چرخها روی جاده برلغزند و یا بالا و پایین روند ممکن است از فرسودگی فنرها و کمکها باشد.

اگر خودرو روی جاده حالت بی ثباتی پیدا کند ممکن است از فرسودگی از کمک فنرها باشد. این امر ایمنی خودرو را شدیداً تهدید می‌کند.

اگر بوشهای محل نصب کمک فنر ترک خوردگی و یا تغییر شکل داده‌اند موجب سرو صدا در سیستم تعلیق به ویژه در موقع شتاب گرفتن; ترمز کردن و یا عبور از ناهمواریهای سطح جاده می‌شود. بنابراین هرچه سریع‌تر نسبت به تعویض بوشها اقدام شود.در غیر این صورت ایمنی خودروبه شدت کاهش پیدا می‌کند.

بارکردن خودرو بیش از ظرفیتان عامل مهمی در ضیعف شدن سیستم تعلیق منجمله کمک فنرها می‌شود. به ویژه زمانی که حرکت خودرو در ناهمواریهای جاده قرار بگیرد. اگر سرعت متناسب با جاده و بار نباشد موجب شکسته شدن اتصالات می‌شود. در نتیجه ناامن بودن خودرو و سرنشینان حتمی است.

اگر خودرو به یک سمت کشیده می‌شود سیستم تعلیق را که شامل تایرها، فنرهاو کمک فنرهاست مورد بازدید قرار دهید تا نسبت به تعمیر و تنظیم هندسه چرخها با دستگاه الکترونیک اقدام شود.

تایرهای فرسوده و جویده شده نشانگر عیب در سیستم تعلیق به ویژه در کمک فنرهاست که پس از ازمایشات نسبت به تعمیر و یا تعویض آنها اقدام شود.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar