نکات مهم در مورد واشر سرسیلندر خودرو

چهارشنبه 1 آبان 98 ساعت 11:08
نکات مهم در مورد واشر سرسیلندر خودرو

واشرسرسیلندر یکی از قسمتهای مهم موتوری خودرو به شمار می‌رود که برای جلوگیری از هزینه‌های اضافه تعمیر بایستی نکاتی را در خصوص اهمیت آن بدانیم.

اغلب در بین مباحثی که در خصوص خودرو و موتور آن انجام می‌شود، یکی از قطعاتی که زیاد درباره آن می‌شنویم و نقل هر محفل تعمیرگاه خودرو است قطعه‌ای جز واشر سرسیلندر نیست که بعضاً دیده می‌شود بعضی از افراد بدون اطلاع از وظایف آن و همچنین جایگاه آن در خودرو، اهمیت زیادی به آن نمی‌دهند.

اگر بخواهیم به طور کلی در خصوص واشر سرسیلندر صحبت کنیم باید بگوییم یکی ازمهم‌ترین قطعات موتور خودرو است که ادامه کار موتور خودرو و خود خودرو به سلامت این قطعه بستگی دارد. تأثیر این قطعه در کارکرد خودرو بسیار بالا بوده و یکی از موارد مهم در کیفیت خودرو به شمارمی‌رود.

جایگاه این قطعه در خودرو در بین سیلندر و سرسیلندر قرار دارد. واشر سرسیلندر وظیفه یکپارچه کردن فضای بین سیلندر و سرسیلندر را بر عهده دارد. تا از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال‌های آب و نشت روغن از کانال‌های روغن در هنگام کارکردن موتور و بالا پایین رفتن پیستون‌ها جلوگیری کند.

جنس این قطعه از مواد نسوز و بسیار با کیفیت تهیه شده است که جای‌گیری آن در بین بدنه موتور و سرسیلندر موجب می‌شود نیاز به با کیفیت بودن این قطعه بیش از پیش شود. به همین خاطر گفته می‌شود که برای خرید این قطعات مهم تنها از محصولات اصلی با کیفیت و دارای گارانتی استفاده شود تا از اتفاقات ناگوار بعدی جلوگیری شود.

گفتنی است که یکی از وظایف اصلی واشر سرسیلندر در خودرو وظیفه عدم اختلاط آب و روغن را دارد که احتمالاً در صحبتهای رانندگان و تعمیرکاران شنیده باشید. همچنین فضای اتاقک احتراق توسط این قطعه آب‌ بندی می‌شود و اجازه اختلال در عملکرد موتور را نمی‌دهد.

یکی دیگر از موارد مهم که موجب می‌شود برای رانندگان ایجاد نگرانی کند سوختن این قطعه است که خیلی از افراد را دچار مشکل کرده است.

سوختن واشر سرسیلندر به اصطلاح به دفرمه شدن واشر می‌گویند که این امر باعث از بین رفتن آبندی مابین سیستم‌های گوناگون موتور خودرو می‌شود.

واشر بین بدنه موتور و سر سیلندر با ترکیب مواد نسوز و لایه مسی مقوای مقاوم در مقابل حرارت و لایه فولادی تشکیل شده است که ضمن یکپارچه کردن سر سیلندر به بدنه موتور اجازه می‌دهد تا گردش روغن و آب بدون امکان مخلوط شدن انجام گیرد و نیز فضای سربسته اتاقک احتراق را آب بندی کند. نکته‌ای که برای جلوگیری از این اتفاق لازم است بدانید، این است که این قطعه مثل خیلی از قطعات دیگر خودرو نیاز به تعویض دوره‌ای دارد. تعویض این قطعه به خاطر استهلاک یک امر رایج بوده و در صورت عدم دقت به این موضوع، باید منتظر سوختن واشر بود، که دیگر قابلیت آب ‌بندی و جلوگیری از اختلاط آب و روغن را در موتور، از دست می‌دهد و صدمات بسیار پر هزینه‌ای به موتور و خودرو وارد می‌کند. لازم به ذکر است، در صورت آسیب به این قطعه در خودروهای سواری داخلی،  بین ۵۰۰ تا ۱ میلیون تومان به صاحب خودرو هزینه ایجاد می‌شود.

نشانه‌های سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

مخلوط شدن آب با روغن(شیری شدن روغن موتور که توسط میله‌ی سنجش می‌توان از آن اطلاع یافت)

دیر روشن شدن و بد کار کردن موتور

تولید بخار سفید در هنگام کار موتور

داغ کردن موتور

کم شدن قدرت و کشش موتور

چه هنگام واشر سرسیلندر می‌سوزد؟

کم بودن آب رادیاتور

گرفتگی مجراهای گذر آب در موتور

خنک نشدن آب رادیاتور در اثر رسوب یا نقص فنی در پروانه‌ی هوا

وجود نقص فنی در ترموستات

عدم گردش آب در سیستم خنک کننده‌ی موتور بدلیل نقص فنی واتر پمپ

پیچ خوردگی شیلنگهای ورودی و خروجی آب رادیاتور

رانندگی مداوم و طولانی در ترافیک یا فشار زائد بر موتور در فصل گرما

اقدامات اولیه پس از سوختن واشر سرسیلندر:

خیلی از رانندگان با کاهش قدرت موتور متوجه این موضوع می‌شوند.دمای موتور خودرو به طور غیرطبیعی بالا می‌رود، قاطی شدن آب و روغن موتور و مشاهده هر یک از موارد در دیگری.

برخی از رانندگان از استارت بد خودرو خود می‌گویند پیشرانه خودرو به طرز قابل توجهی عملکرد ضعیفی دارد.

کشش خودرو به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند

همچنین اگر خودرو را روشن کرده‌اید و موتور به صورت کامل داغ شده است و از اگزوز دود سفید بیرون می‌آید، این یک هشدار برای شماست که واشر نیم سوز شده و به زودی فاجعه‌ای در انتظار خودروی شماست!

در صورت مشاهده هر کدام از نشانه‌های بالا حتماً در مراجعه به تعمیرگاه نسبت به این قطعه تردید نکرده و حساس باشید، آن را مورد بررسی قرار دهید.

در صورت مشاهده نیم سوز بودن قطعه، حتماً نسبت به تعویض آن اقدام کنید، چون با ادامه این روند امکان سوختن موتور و آسیب جدی به کل سیستم از جمله رینگ و پیستونها و هزینه‌های گزاف تعمیر موتور بسیار بالاست.

علائم سوختن واشر سرسیلندر

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar