۵ مشکل فنی که قیمت خودرو را کاهش می‌دهد

چهارشنبه 22 آبان 98 ساعت 14:43
5 مشکل فنی که قیمت خودرو را کاهش می‌دهد

در این نوشتار ۵ مشکل فنی اساسی که می‌توان گفت بیشترین تأثیر را در سالم بودن خودرو ایفا کرده و می‌توانند نقش بالایی در تعیین قیمت خودرو کارکرده داشته باشند، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

«خرید خودروی کارکرده این روزها یکی از دشوارترین خریدها است که با توجه به ماهیت خودرو و پیچیدگی ذاتی آن امکان وجود ایرادات گوناگونی در سیستم‌های مختلف خودرو وجود دارد که بعضی از آنها قابل رویت و بعضی دیگر هم پنهان از نظر بوده و ممکن است در آینده مشکلات خیلی را برای مالک خودرو به وجود بیاورند.

روغن سوزی

به عنوان نخستین مشکل فنی که باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود می‌توان به روغن سوزی خودرو اشاره کرد که با نشانه‌هایی مانند خروج دود آبی رنگ یا دود سیاه از اگزوز خودرو می‌تواند همراه باشد. شاید خروج دود از اگزوز یک خودرو حتی به قدری کم باشد که به راحتی نتوان این موضوع را فهمید ولی از آنجایی که دلایل این اتفاق در خودرو می‌تواند گویای یک ایراد مهم در موتور خودرو باشد، لازم است که در هنگام خرید خودرو کارکرده این موضوع را با دقت بررسی کرد.

این ایراد از آنجایی مهم است که دلایل بروز این مشکل می‌تواند مربوط به خرابی رینگ‌های دور پیستون، پیستون‌ها و یا واشر سرسیلندر باشد.

به خاطر هزینه‌های ناشی از برطرف کردن این مشکل در خودرو و تعمیر و تعویض قطعات مورد نیاز، وجود این مشکل در خودرو می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش قیمت آن داشته باشد.

ایراد در شاسی خودرو

یکی دیگر از ایرادات اساسی در یک خودرو که می‌تواند باعث کاهش قیمت آن هنگام فروش شود مشکلات مربوط به شاسی خودرو است که می‌تواند به صورت شکستگی و ترک در قسمت‌هایی از شاسی یا تغییر شکل در اثر ضربه یا تصادف اشاره کرد.

از آنجایی که بیشتر وزن و فشار اتاق خودرو بر روی شاسی قرار می‌گیرد و تأثیر شاسی بر روی قسمت‌های گوناگون خودرو همچون سیستم تعلیق و فرمان و ترمزها بسیار زیاد است، ممکن است بعضی از ایرادات و مشکلات موجود بر روی شاسی یک خودروی کارکرده به راحتی قابل حل نباشد و این مشکل بر روی دیگر سیستم‌های خودرو هم تأثیر بگذارد.

نکته‌ای که در این بین نهفته است مشکلات مربوط به شاسی خودرو به خاطر قرارگیری آن در قسمت‌هایی به دور از دید، در بیشتر موارد نادیده باقی می‌ماند و همین عمل موجب می‌شود که خودرو در آینده با مشکلات دیگری رو به رو شود.

به همین دلایل وجود عیب و نقص در شاسی خودرو باعث می‌شود تا خودرو کارکرده تا حد زیادی پایین‌تر از قیمت نمونه استاندارد و سالم خود قیمت گذاری شود.

لاستیک‌سایی

در هنگام بررسی خودرو کارکرده برای خرید، با توجه و دقت به لاستیک‌های خودرو می‌توان از وضعیت جلوبندی خودرو مطلع شد. در صورتی که لاستیک‌های خودرو دچار ساییدگی‌های نامتقارن و نامنظم شده باشند، ممکن است سیستم تعلیق یا جلوبندی خودرو دچار مشکل باشد که یک ایراد و مشکل اساسی محسوب می‌شود که تاثیرات زیادی هم در حرکت،کنترل و تعادل خودرو دارد.

این امر می‌تواند هزینه‌های بالایی را برای تعمیر و برطرف کردن مشکل در پی داشته باشد. از این رو با توجه به اساسی بودن این ایراد در خودرو وجود آن می‌تواند باعث کاهش قیمت یک خودرو کارکرده در هنگام فروش شود.

روشن بودن چراغ چک

چراغ چک در خودرو یکی از هشدارهای مهم در پشت آمپر است. هنگامی که این چراغ در خودرو روشن شود حکایت از وجود یک ایراد مهم در خودرو دارد که در خیلی از موارد می‌تواند این مشکل از سیستم برقی خودرو از گیربکس، پمپ روغن و یا دمای کارکرد موتور و یا موارد دیگر باشد.

در مواقعی ممکن است روشن شدن این چراغ همراه با وجود مشکل اساسی در سیستم‌های خودرو باشد که هزینه‌های تعمیر و عیب‌یابی خودرو در این وضعیت ممکن است بسیار گران تمام شود.

می‌توان گفت که وجود این ایراد در یک خودرو می‌تواند نشانگر کارکرد نامناسب خودرو در زمان استفاده باشد و به تبع آن کاهش قیمت خودرو کارکرده نسبت به قیمت بازار باشد.

مشکلات گیربکس

اگر خودرو در هنگام حرکت و یا جا زدن دنده‌ها با مشکل رو به رو باشد، به نوعی که دنده‌های خودرو به سختی جا بیفتند و در هنگام حرکت صدای زوزه مثل از جعبه دنده به گوش برسد، ممکن است نمایانگر یک مشکل اساسی در گیربکس خودرو و چرخ دنده‌های متصل در آن باشد.

از آنجایی که گیربکس یک قطعه بسیار اساسی در خودرو است، تعمیرات و یا تعویض آن در صورت بروز مشکل بسیار هزینه بر خواهد بود. به همین خاطر ایراد در گیربکس خودرو می‌تواند عاملی باشد که باعث کاهش قیمت خودرو در هنگام فروش شود.

همچنین در مواقعی که خودرو به کندی حرکت کند یا شتاب مناسب را نداشته باشد و یا دور موتور بالاتر از میزان سرعت خودرو باشد ممکن است دیسک و صفحه کلاچ خودرو هم دچار آسیب باشد.که در صورت وجود این مشکلات در خودرو، قیمت آن کاهش می‌یابد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar