۶ ترفند برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

بروزرسانی در: شنبه 10 فروردین 98 ساعت 16:48
6 ترفند برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

وظیفه صفحه کلاچ و دیسک، انتقال نیرو پیشرانه به گیربکس است یعنی زمانی که راننده کلاچ می‌گیرد، نیرو از پیشرانه به گیربکس منتقل می‌شود که این نیرو به منظور تعویض دنده می‌باشد.

سیستم کلاچ به عنوان یکی از کلیدی‌ترین مجموعه‌ها در صنعت خودرو در بخش انتقال قدرت، مطرح است و به همین خاطر عملکرد صحیح آن، تاثیر مستقیم در کارکرد خودرو و از جمله بخش تولید کننده قدرت (پیشرانه) و بخش انتقال نیروی محرکه (گیربکس، میله گاردان، دیفرانسیل، پلوس‌ها و…) دارد.

۶ ترفند برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

اصل پایه‌ی کنترل کلاچ این است که با فشار پدال به کف خودرو با پای چپ آن را کاملاً غیر درگیر کرده و سپس با برداشتن پا از پدال مجددا آن را درگیر کنیم. با این کار می‌توانید به نرمی دنده‌ها را تعویض کرده و مانع از خوردن دنده‌ها به یکدیگر شوید.

هرچند این ‌یک اصل پایه بوده، ولی زمان‌هایی هست که شما باید به کلاچ اجازه دهید بلغزد و کار خود را انجام دهد. این موضوع زمان‌های آغاز حرکت در یک بلندی بیشتر به چشم می‌خورد، ولی اگر می‌خواهید قدرت زیادی را به‌ یک ‌باره به جاده منتقل کنید هم این کار را انجام خواهید داد.

البته این نوع از لغزش صفحات کلاچ می‌تواند موجب سایش اضافی صفحات شود و طول عمر قطعات را کاهش دهد و از آنجایی که این قطعات هم مثل لاستیک‌ها و ترمز‌ها مصرفی هستند تحت پوشش گارانتی خودروی جدید قرار نمی‌گیرند.

وضعیت دیگری که می‌تواند موجب وارد شدن فشار بیشتر به قطعات کلاچ شود زمانی است که راننده پای خود را روی آن می‌گذارد. این موضوع اغلب زمانی رخ می‌دهد که راننده پای خود را بعد از تعویض دنده به ‌طور کامل از روی کلاچ برنداشته پس این پدال کاملاً درگیر نشده است. شاید دلایل معدودی برای این کار وجود داشته باشند، ولی باید از انجام آن دوری کنید.

یک علت برای قرار دادن پا روی کلاچ می‌تواند موقعیت بد راننده باشد. اگر شما زیادی به پدال‌ها نزدیک هستید شاید فضای پای کافی برای قرار دادن پای چپتان در موقعیتی راحت و دور از پدال کلاچ نداشته باشید. توصیه می‌کنیم موقعیت رانندگی خود را تصحیح و تنظیم کنید. زمانی که این کار را انجام دادید پای خود را از روی پدال برداشته و بدین ترتیب باید فضای کافی برای جابجا کردن پا و جلوگیری از لمس پدال باید داشته باشید.

خیلی از خودرو‌ها دارای مکان‌های استراحت پا هستند که این کار را آسان‌تر می‌کنند، ولی اگر شما خودرویی با فضای پای کم را می‌رانید شاید بتوانید پایتان را به نوعی پشت پدال قرار دهید. این موقعیت ایده آل نیست، ولی حداقل از خرابی سیستم کلاچ پیشگیری می‌کند.

هرچقدر ریگلاژ کلاچ پایین‌تر درگیر شود و زودتر ازاد کند صفحه کلاچ دیرتر تمام می‌شود.

در سر بالایی‌ها تا حد امکان با بار زیاد حرکت نکنید.

هرچقدر می‌توانید از وزن خودرو کم کنید به پیشرانه و صفحه کلاچ کمتر فشار وارد می‌شود.

سیم کلاچ را بصورت دوره‌ای عوض کنید و پدال کلاچ همیشه نرم باشد.

نشتی‌های دور گیربکس را بگیرید تا موجب چرب شدن فحه کلاچ نشود.

یکی از نشانه‌های آسیب رسیدن به سیستم کلاچ و صفحات آن بوی متمایز سوختنی است که از صفحات بلند می‌شود.

باشگاه خبرنگاران

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar