بهترین موتورسیکلت های موجود در بازار ایران

بروزرسانی در: یکشنبه 17 تیر 03 ساعت 16:58
بهترین موتورسیکلت های موجود در بازار ایران

استفاده از عبارت بهترین موتور سیکلت برای هیچ کدام از محصولات بازار ایران درست نیست! معیارهای بهترین موتور سیکلت برای هر فرد متفاوت است و این موضوع به نیازهای او برمی‌گردد. احتمالاً اگر نظر کسی را در خصوص بهترین برند موتور سیکلت بپرسیم، یکی از برند‌های یاماها، هوندا و کاوازاکی که همگی ژاپنی هستند را نام ببرد؛ اما ممکن است همان فرد، زمان خرید موتور بر اساس شرایط، محصول شرکت دیگری را انتخاب کند.

انتخاب بهترین موتور سیکلت، بر اساس فاکتورهای مختلف صورت می‌گیرد. برای یک نفر ممکن است قیمت، اهمیت زیادی داشته باشد و برای فرد دیگری، کیفیت، اولویت باشد. با توجه به ترافیک‌های کلافه‌کننده، خصوصاً در کلان‌شهرها، خیلی از افراد برای فرار از ترافیک به موتور پناه می‌آورند. برای چنین افرادی، کوچک و سبک بودن موتور اهمیت دارد.

موتورسیکلت‌ها را می‌توان بر اساس ویژگی‌های مختلفی تقسیم بندی کرد. اگر بخواهیم موتورها را بر اساس نوع کاربری گروه بندی کنیم، به ۶ دسته اصلی می‌رسیم:

موتورسیکلت مخصوص جاده
موتورسیکلت کوچک (مینی)
موتور سیکلت آفرود
موتور گازی
اسکوتر

موتور مناسب همه مسیرها

این گروه بندی بر اساس قدرت و طراحی بدنه موتورسیکلت‌ها انجام شده است. هر کدام از این موتورها برای انجام فعالیت‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، با یک موتور اسکوتر نمی‌توان در مسیری حرکت کرد که برای موتورسیکلت آفرود طراحی شده است. این سوال که بهترین نوع موتور سیکلت چیست را می‌توان با انتخاب کاربری موتور، راحت‌تر پاسخ داد.

انواع موتور سیکلت بر اساس حجم موتور(انجین)

یکی دیگر از مواردی که می‌توان به وسیله آن موتورسیلکت‌ها را دسته بندی کرد، حجم موتور یا انجین (engine) است. منظور از حجم موتور، مجموع فضای موجود در سیلندرها است. هرچه حجم انجین موتور سیکلت بیشتر باشد، فضا برای عبور سوخت و هوا بیشتر است؛ در نتیجه قدرت و سرعت بیشتری را ارائه می‌دهد. اینکه بهترین موتور سیکلت چه حجم موتوری دارد، بستگی به نیاز شما و کاربری مد نظرتان دارد.

گروه‌بندی موتورسیکلت‌ها از نظر حجم انجین:

موتورهایی با حجم انجین کمتر از ۱۰۰ سی‌سی: این گروه از موتورها برای مسیرهای کوتاه شهری و جاده‌های خاکی مناسب هستند. موتورسیکلت‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، سرعت کمی دارند اما در مقابل مصرف سوختشان هم پایین است.
موتورهایی با حجم انجین ۱۰۰ سی‌سی: کاربری این محصولات مانند گروه قبلی است اما به نسبت دسته پایین‌تر خود، کمی سرعت و شتاب بیشتری دارند.
موتورهایی با حجم انجین ۱۲۵ سی‌سی: از نظر سرعت و شتاب این موتورسیکلت‌ها در حد متوسطی قرار دارند. از این موتورها می‌توان برای جابه‌جایی بارهای سبک استفاده کرد. این حجم انجین معمولاً در موتورهایی با نام اندرو (enduro) به کار می‌روند که برای آفرود و مسیرهای کوهستانی مناسب هستند.
موتورهایی با حجم انجین ۱۷۵ سی‌سی: موتورسیکلت‌هایی با حجم موتور بین ۱۷۰ تا ۲۰۰ سی‌سی در این دسته قرار می‌گیرند و اغلب در موتورهای اندرو استفاده می‌شوند. برای موتورسیکلت‌های بیابانی کوچک هم می‌توان این انجین را به کار برد.
موتورهایی با حجم انجین ۲۵۰ سی‌سی: موتورسیلکت‌هایی که حجم موتورشان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ سی‌سی است، در این دسته قرار می‌گیرند. با توجه به نوع طراحی، موتورهایی با این حجم انجین برای داخل شهر، بیابان، آفرود و پیست مسابقه مناسب هستند.
موتورهایی با حجم انجین ۳۵۰ تا ۴۰۰ سی‌سی: از اینجا وارد موتورهای پرقدرت می‌شویم؛ موتورهایی با حجم بالای ۳۵۰cc، سرعت، شتاب و مصرف سوخت مناسبی دارند. این انجین‌ها علاوه بر کاربردهای گروه قبلی، در موتورهای اسپرت و ورزشی هم به کار می‌روند.
موتورهایی با حجم انجین ۵۰۰ سی‌سی: افرادی که موتورسیکلت‌هایی با حجم موتور ۵۰۰ سی‌سی یا بیشتر خریداری می‌کنند، قطعاً به قدرت، سرعت و شتاب اهمیت می‌دهند. کاربری اصلی موتورهایی با این حجم انجین، سفر برون شهری و مسابقه است.
موتورهایی با حجم انجین ۶۰۰ تا ۷۵۰ سی‌سی: به این موتور‌ها اصطلاحاً موتور سنگین گفته می‌شود. اگر کسی به دنبال سفر با موتور است، می‌تواند از موتورهایی با این حجم انجین استفاده کند.
موتورهایی با حجم بالای ۷۵۰ سی‌سی: محصولاتی با حجم ۷۵۰cc، در دسته موتورسیکلت‌های فوق سنگین قرار می‌گیرند. این محصولات برای مسابقه و مسافرت خارج از شهر به کار می‌روند. وزن این موتورها معمولاً بالای ۲۵۰ کیلوگرم است و بیشتر از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارند. موتورسوار برای کنترل موتورهای فوق سنگین باید مهارت بالایی داشته باشد.

کدام نوع موتور سیکلت مناسب من است؟

تا به اینجا موتورسیکلت‌ها را از نظر حجم موتور و نوع کاربری مورد بررسی قرار دادیم. احتمالاً تا به الآن متوجه شده‌اید که چرا انتخاب بهترین موتور سیکلت کاملاً به خود شخص بستگی دارد. به عنوان مثال، برای کسی که می‌خواهد روزانه مسافت کمتر از ۱۰ کیلومتر را با موتور طی کند، بهتر است از موتور‌هایی با حجم انجین کمتر از ۱۲۵cc استفاده کند. اما شخصی که می‌‎خواهد با این وسیله به مسافرت برود، باید موتوری با حجم انجین بیشتر از ۵۰۰cc انتخاب کند.

بهترین برند های موتور سیکلت ایرانی

بعد از آشنایی با انواع موتورسیلکت و نکات مهم در خرید آنها، حالا وقت آن رسیده است که به سراغ معرفی برندها و مدل‌های محبوب برویم. موتورهای ایرانی معمولاً برند محور نیستند. از آنجا که موتورهای تولید داخل، معمولاً کپی یا مونتاژ از مدل‌های خارجی هستند، ممکن است هر مدل را یک یا چند شرکت، خوب و با کیفیت تولید کنند. البته با توجه به بررسی وضعیت کلی و خدمات پس از فروش، می‌توان چند شرکت را به عنوان تولید کنندگان برتر انتخاب کرد. در ایران بیش از ۴۰ شرکت موتورسازی وجود دارد.

از شرکت‌های زیر می‌توان به عنوان تولید کنندگان قدیمی و پیشرو در صنعت موتورسازی یاد کرد:

کویر موتور
نیکران موتور
پیشتاز موتور
نیرو موتور
کبیر موتور
ایران دوچرخ
نیرو محرکه

بهترین مدل های موتور سیکلت ایرانی

در این قسمت به سراغ پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین موتورهای بازار ایران می‌رویم. دقت کنید که قصد مشخص کردن بهترین موتور سیکلت ایران را نداریم؛ صرفاً جهت کمک به شما در انتخاب موتور خود، این محصولات را معرفی می‌کنیم.

۱- موتور طرح هوندا ۱۲۵

در سال‌های گذشته، هوندا ۱۲۵ لقب پرفروش‌ترین موتورسیکلت بازار ایران را به خود اختصاص داده است. دلیل اصلی محبوبیت این محصول قیمت پایین آن است؛ این موتور سیکلت ارزان‌ترین موتور بنزینی بازار کشور است. قطعات هوندا ۱۲۵ که با نام CG125 (سی جی ۱۲۵) در ایران معروف است، به راحتی در دسترس هستند و مشکلی از این بابت برای موتورسواران ایجاد نمی‌کند. این محصول برای تردد در سطح شهر مناسب بوده و هزینه رسیدگی به آن پایین است. یکی از ایرادات اصلی این محصول، حجم پایین انجین آن است. شرکت‌های مختلف این محصول را با نام‌های متفاوتی تولید می‌کنند اما همگی ظاهر یکسانی دارند. در حال حاضر از نظر میزان فروش، این محصول بهترین موتور ۱۲۵ در بازار ایران است.

مشخصات موتور هوندا ۱۲۵ (cg125):

تعداد سیلندر ۱ عدد
حجم موتور (انجین) ۱۲۵ سی‌سی
نوع گیربکس ۵ سرعته
وزن ۱۱۵ کیلوگرم
حجم باک ۱۳.۵ لیتر

کویر موتور این محصول را در یک مدل دیگر هم تولید می‌کند که حجم انجین آن ۲۰۰ سی‌سی است و آن را نام هوندا ۲۰۰ یا CG200 (سی جی ۲۰۰) به بازار عرضه می‌کند.

۲- موتور طرح هوندا کلیک

موتور سیکلت کلیک هم مانند مدل قبلی، توسط شرکت‌های خودروسازی داخلی کپی یا مونتاژ می‌شود. به عنوان مثال نمونه این موتور توسط کویر موتور تولید شده و تحت عنوان «کویر طرح کلیک S2» وارد بازار می‌شود. قیمت این محصول نسبت به نمونه اصلی آن حدود ۶۰ درصد ارزان‌تر است.

مشخصات هوندا طرح کلیک (S2):

تعداد سیلندر ۱ عدد
حجم موتور (انجین) ۱۵۰ سی‌سی
نوع گیربکس CVT
وزن ۱۰۱ کیلوگرم
حجم باک ۴ لیتر

موتورهای طرح کلیک توسط شرکت‌های دیگری هم تولید می‌شوند. به طور مثال شرکت کبیر موتور این محصول خود را تحت عنوان آپ ۱۵۰i تولید می‌کند.

۳- کویر آپاچی ۱۸۰

افرادی که به صورت حرفه‌ای‌تر موتور سواری می‌کنند، آپاچی ۱۸۰ را انتخاب مناسبی برای رفت و آمد درون شهری می‌دانند. حجم انجین این موتورسیکلت ۱۷۷ سی‌سی است و از شتاب صفر تا صد ۱۵ ثانیه‌ای بهره می‌برد. دو لاستیک ۱۷ اینچی تیوبلس بر روی آپاچی ۱۸۰ قرار گرفته است.

مشخصات کویر آپاچی ۱۸۰:

تعداد سیلندر ۱ عدد
حجم موتور (انجین) ۱۷۷ سی‌سی
نوع گیربکس ۵ سرعته دستی
وزن ۱۳۹ کیلوگرم
حجم باک ۱۶ لیتر

۴- گلکسی ان ای ۱۸۰ (NA180)

موتورسیکلت Galaxy NA 180 محصول شرکت نیرو موتور است. ان ای ۱۸۰ به دلیل طراحی بسیار جذابی که دارد، نظر بسیاری از موتورسواران را به خود جلب کرده است. مصرف سوخت این محصول ۲.۲ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر بوده و حداکثر سرعت آن ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت است.

مشخصات گلکسی ان ای ۱۸۰ نیرو موتور:

تعداد سیلندر ۱ عدد
حجم موتور (انجین) ۱۸۳ سی‌سی
نوع گیربکس ۶ سرعته دستی
وزن ۱۳۴ کیلوگرم
حجم باک ۱۱ لیتر

بهترین مدل های موتور سیکلت خارجی در بازار ایران

با وجود تحریم‌های جهانی، واردات موتور سیکلت به کشور با مشکلات زیادی مواجه است. در این بخش به برخی از موتورسیکلت‌های خارجی محبوب در بازار ایران را معرفی می‌کنیم. برخی از این موتورها به صورت صفر کیلومتر پیدا می‌شوند اما برخی دیگر را باید فقط به صورت کارکرده خریداری کنید.

۱- وسپا وی ایکس ال ۱۵۰

محبوب‌ترین محصول گروه اسکوتر، محصولات وسپا هستند. یکی از پرفروش‌ترین موتورهای این شرکت در ایران، مدل VX150 است. این شرکت ایتالیایی است و طراحی بسیار جذابی دارد. موتورهای اسکوتر برای شهرهای کوچک بسیار مناسب هستند و با رنگ‌های گوناگون خود زیبایی شهر را دو چندان می‌کنند.

مشخصات باکسر ۱۵۰ سی‌سی:

تعداد سیلندر ۱ عدد
حجم موتور (انجین) ۱۵۴ سی‌سی
نوع گیربکس اتوماتیک
وزن ۱۲۰ کیلوگرم
حجم باک ۷.۵ لیتر
همکاری در فروش بیمه

۲- باکسر ۱۵۰

به عنوان اولین محصول خارجی حاضر در بازار ایران، باکسر ۱۵۰ سی‌سی توسط باجاج هندوستان تولید شده و به بازار ایران وارد می‌شود. این محصول زیبایی چندانی ندارد و یک محصول اقتصادی محسوب می‌شود. باکسر ۱۵۰ برای تردد در داخل شهر با سرعت متوسط مناسب است.

مشخصات باکسر ۱۵۰ سی‌سی:

تعداد سیلندر ۱ عدد
حجم موتور (انجین) ۱۴۴ سی‌سی
نوع گیربکس ۴ سرعته دستی
وزن ۱۲۲ کیلوگرم
حجم باک ۱۱ لیتر

۳- بنلی کی وی ۱۵۰

در دسته بندی ۱۵۰ سی‌سی، موتورسیکلت بنلی کی وی ۱۵۰ (KV150) را هم داریم که طرفداران زیادی دارد. از نقاط قوت این محصول، مصرف سوخت کم و کیفیت مناسب است. ترمز KV150 دیسکی بوده و مجهز به صفحه کیلومتر دیجیتالی است. این موتورسیکلت که از طراحی ایتالیایی و ساخت چین بهره می‌برد، توسط شرکت نیکران موتور وارد بازار ایران می‌شود.

مشخصات بنلی کی وی ۱۵۰:

تعداد سیلندر ۱ عدد
حجم موتور (انجین) ۱۵۰ سی‌سی
نوع گیربکس ۵ سرعته دستی
وزن ۱۱۰ کیلوگرم
حجم باک ۱۱.۳ لیتر

۴- بنلی تی ان تی ۲۴۹S

موتور سیکلت بنلی ۲۴۹S طراحی مدرنی دارد و در دسته موتورهای اسپرت قرار می‌گیرد. با توجه به سرعت، شتاب و امنیت این موتور، می‌توان آن را برای سفرهای برون شهری نیز مناسب دانست. این محصول نیز طراحی ایتالیایی داشته و در چین تولید می‌شود. TNT 249S در کلاس موتورهای نیکد ((Naked قرار می‌گیرد و شاسی خاصی را به نمایش گذاشته است. وزن این محصول به نسبت بالا بوده و برای کنترل آن باید از قدرت بدنی خوبی برخوردار باشید. حداکثر سرعتی که می‌توانید با این موتور تجربه کنید، نزدیک به ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت است.

تعداد سیلندر ۲ عدد
حجم موتور (انجین) ۲۵۰ سی‌سی
نوع گیربکس ۶ سرعته دستی
وزن ۱۸۳ کیلوگرم
حجم باک ۱۶ لیتر
بیمه دات کام

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar