مالیات مالکان دارای بیش از یک خودرو

چهارشنبه 6 بهمن 00 ساعت 18:40
مالیات مالکان دارای بیش از یک خودرو
شما علاوه بر اینکه اگر یک خودرو به ارزش بالای یک میلیارد تومان داشته باشید، مشمول پرداخت مالیات بر خودروهای لوکس می‌شوید، چنانچه بیش از یک خودرو داشته باشید و مجموع آن‌ها بیش از یک میلیارد شود هم باید مالیات بپردازید.

مالیات خودروهای لوکس یا به عبارت خودروهای با ارزشی بیش از یک میلیارد تومان فقط صاحبان این قبیل خودروها را دربرنمی‌گیرد بلکه اگر فردی ارزش مجموع خودروهای خود و افراد تحت تکفل آن بیش از یک میلیارد تومان شود نیز باید مالیات بپردازند.

افرادی که باید تا پایان بهمن ماه امسال مالیات متعلقه را بپردازند، می‌توانند به سامانه سازمان امور مالیاتی به نشانی https://www.intamedia.ir/ مراجعه کنند و همه اقلام خودروی خود را مشاهده کنند و مالیات تعلق گرفته به خودروی خود را نقدی پرداخت کنند.

در این بین، هر فردی می‌تواند با شماره ملی و شماره موبایل به نام خود وارد سامانه ذکر شده شود و پس از احراز هویت از اطلاعات خود، خودروهای به نامش و ارزش آن‌ها آگاه شود. علاوه بر این، از میزان میزان مالیات تعلق گرفته به خودرو یا خودروهای خود نیز می‌توانند اطلاع یابند.

پیش از این، محمود علیزاده_معاون سابق سازمان امور مالیاتی، درباره چگونگی ارزش گذاری خودروهای بالای یک میلیارد توضیحاتی ارائه کرد که طبق آن، ارزیابی ارزش هر دستگاه خودرو داخلی و خارجی معمولا برمبنای سال ساخت خودرو با اعمال ضریبی روی ارزش تعیین شده خودرو به استناد ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ارزش‌گذاری صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، از آنجا که ۹۰ تا ۹۵ درصد قیمت واقعی خودرو مبنای ارزش‌گذاری قرار می‌گیرد، اگر در این موضوع به هر دلیلی ارزش تعیین شده برای خودروهای موردنظر بیشتر از ارزش واقعی آن‌ها باشد، همانطور که در آیین‌نامه اجرایی این بند از تبصره ۶ و ۷ بودجه مشخص شده است، مشمولان می‌توانند با مراجعه، ارائه مدارک و مستندات مستدل به اداره امور مالیاتی محل سکونت‌شان نسبت به رقم ارزش گذاری شده برای خودروی مشخص متعرض شوند.

علاوه بر این، مبنای ارزش‌گذاری خوروهای بالای یک میلیارد تومان چه تصادفی و چه غیرتصادفی طبق نوع خودرو، سال ساخت، برند سازنده خودرو محاسبه می‌شود. گفتنی است که نرخ مالیات سالانه خودروهای بالای یک میلیارد به شرح ذیل تعیین شده است:

۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

6 دیدگاه ها برای "مالیات مالکان دارای بیش از یک خودرو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ماهان
مهمان

اداره سر گردنه

کاکا
مهمان

تواین چهل سال برای مملکت چکار کردین مملکت چه پیشرفتی کرده که مالیات بدیم فقط کشورمونو با افغانستان وعراق مقایسه میکنین به جای اینکه زیر پاتو نگاه کنیین بالای سرتو نگاه کنین ایران با این همه ذخایر غنی یه درجه از افغانستان وعراق بالاتره

مرتضی
مهمان

این مالیات آقازاده ها و ژن های خوب هم میدن یا اونها نمیدن؟ مطمئنا فقط برای آدم‌های معمولی هستش

ایرانی آخر شر
مهمان

مجلس نمیدونم طرف کیه البته که سرشون تو آخور دولته من که نه ماشین دارم و نه چیزی البته این چرخه مالیاتی آخر تاوانشو مردم فقیر میدن نمایندگان هم البته منتخب نظام هستن

ایمان
مهمان
قابل توجه افرادی که دنبال خرید هستن درویش آباد محله خیلی خوبیه بعد از سرخرود میشه درویش آباد بعد از سرخ رود پایخت برج های ساحلی دهکده توریستی تفریح ساحلی درویش آباد چسبیده به بافت فوق لاکچری خانه دریا محله دنج و خلوت ۱۰۰ درصد تهرانی نشین تنها در مدت ۴ سال قیمت زمین و ویلا در محله درویش آباد ۳۰ برابر شد. سمت غرب میشه خانه دریا محله لاکچری نشین هست متری ۵۰ میلیون هست سمت شرق سرخرود میشه پایتخت برج های ساحلی که متری ۳۰ میلیون کمتر آپارتمان نمیدن. ولی هنوز میشه داخل درویش آباد زمین یا ویلا… بیشتر
محمد
مهمان

بدجوری باکله رفتین توجیب مردم مواظب باشید خفه نشید فقط