خودروی شخصی دیگر نمی‌صرفد

بروزرسانی در: دوشنبه 23 اردیبهشت 98 ساعت 01:01
خودروی شخصی دیگر نمی‌صرفد

هزینه های نگهداری خودرو 

با هزینه بیمه، تعویض روغن و بنزین یک پراید صفر می‌توانید ۶ ماه به طور مداوم از تاکسی‌های آنلاین استفاده کنید.

خودروی شخصی دیگر نمی‌صرفد این جمله را بیشتر از همیشه از زبان مکانیک‌ها می‌شنوید. اکنون نه تنها جهش عجیب و غریب قیمت خودرو خیلی از مشتریان را از این بازار رویگردان کرده، بلکه هزینه نگهداری و تعمیر خودرو سر به فلک کشیده است. هم اکنون اگر شما یک خودروی صفر داشته باشید و تنها بخواهید برای بیمه، بنزین، تعویض روغن و چکاپ سالانه آن پول بدهید، می‌توانید با هزینه آن ۶ ماه هرروز به صورت رفت و برگشت از تاکسی‌های آنلاین استفاده کنید.

ولی اگر سروکارتان به مکانیک‌ها و بازار قطعه برسد، خرج و مخارج‌تان چند برابر می‌شود. علیرضا نیک آیین، رئیس اتحادیه مکانیسین‌های خودرو می‌گوید هم اکنون قیمت قطعات خودرو ۳۰۰ درصد رشد داشته است. البته اگر شانس بیاورید و قطعات تقلبی به پست‌تان نخورد وگرنه خرجی که قطعات تقلبی برای‌تان می‌تراشد می‌تواند هزینه نگهداری از خودروی شخصی‌تان را سنگین‌تر کند.

هزینه نگهداری پراید صفر چقدر است؟

حالا بیشتر از گذشته از دهان مردم می‌شنوید که داشتن خودرو به لحاظ اقتصادی نمی‌صرفد و با پولی که بابت بیمه آن پرداخت می‌کنید می‌توانید خیلی راحت خرج گرفتن اسنپ کنید و از خرج‌های دیگر خودرو در امان بمانید.

هم اکنون اگر یک دستگاه پراید صفر داشته باشید چیزی نزدیک به ۲.۵ میلیون تومان باید بابت بیمه بدنه وشخص ثالث پرداخت کنید، این درحالی است که با فرض در نظر گرفتن متوسط هزینه ۱۳ هزار تومان برای سفرهای اسنپ، با همین میزان حق بیمه تقریباً می‌توانید نزدیک به ۲۰۰ سفر داشته باشید. به عبارت دیگر شما می‌توانید ۱۰۰ سفر رفت و برگشت داشته باشید و درواقع به مدت نزدیک به ۳ ماه هرروز با تاکسی‌های آنلاین رفت‌وآمد کنید.

اگر فرض کنیم که شما هر روز با خودروی‌تان سرکار می‌روید و درسال یک بار مسافرت زمینی می‌روید، احتمالاً سه بار درسال تعویض روغن انجام می‌دهید. هم اکنون تعویض روغن خودروهای پرتیراژ و معمول مثل پراید و پژو چیزی نزدیک به ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان آب می‌خورد. البته اگر بخواهید یک روغن باکیفیت استفاده کنید و فیلترها را هم تعویض کنید. به این ترتیب درسال باید نزدیک به ۶۰۰ هزار تومان برای تعویض روغن هزینه کنید.

اگر در ماه دو باک ۵۰ لیتری بنزین مصرف کنید درواقع ماهانه ۱۰۰ هزار تومان و سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم برای بنزین پرداخت می‌کنید. اگر حداقل ۳۰۰ هزار تومان هم برای سرویس سالانه خودرو در نظر بگیریم، در مجموع ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای تعویض روغن، تأمین بنزین و سرویس خودرو هزینه می‌کنید. با این میزان می‌توان ۸۰ سفر رفت و برگشت دیگر با اسنپ انجام داد. درواقع اگر فرض بگیریم که هیچ تصادفی نکنید یا خودروی‌تان کاملاً سالم و بی‌ایراد است، تنها با هزینه‌های جاری خودرو می‌توان ۶ ماه هرروز به صورت رفت و برگشت از تاکسی‌های آنلاین استفاده کرد.

رشد ۳۰۰ درصدی قیمت قطعات خودرو

اکنون فرض کنیم خودروی شما صفر نیست و به تعمیرات سالانه هم نیاز پیدا می‌کند. هم اکنون قیمت قطعات خودرو در بازار و ظرف یک سال تا ۳۰۰ درصد رشد داشته‌اند.

هزینه نگهداری خودرو این روزها سر به فلک کشیده است. از گرانی قطعه گرفته تا افزایش حق بیمه و دستمزد تعمیرکاران. علیرضا نیک آیین، رئیس اتحادیه مکانیسین‌ها می‌گوید: «قیمت لوازم یدکی و قطعات خودرو نسبت به پارسال ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. به عنوان مثال دیسک صفحه پژو ۴۰۵ که پارسال همین موقع ۱۸۰ هزار تومان قیمت داشت حالا نزدیک به ۹۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. لنت چرخ از ۴۰ هزار تومان به بالای ۲۰۰ هزار تومان رسیده، البته اگر پیدا کنید.»

جهش قیمت قطعه‌های خودرو در یک سال اخیر در وضعیتی رخ داده است که نیک آیین می‌گوید: «نزدیک به ۵۰ درصد این رشد قیمت ناشی از دلال بازی در بازار است.» او با بیان این‌که کنترل بازار قطعه در ایران در دست شمار محدودی از افراد است، ادامه داد: «این افراد قطعه را نقد اما به قیمت پایین از قطعه‌ساز می‌خرند و مدت‌ها در انبارهای خود نگه می‌دارند تا بازار تشنه بماند و فروشندگان و تعمیرکاران خسته از دردسرهای قطعه‌های بی‌کیفیت حاضر شوند هر قیمتی که دلال تعیین می‌کند، قطعه را از آنها بخرند.»

یک جفت لاستیک خودرو چند؟

تایر خودرو یکی از مهمترین قطعاتی است که تقریباً پس از کارکرد ۶۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر برای تعویض آن باید دست به کار شد. لاستیک‌های با کیفیت بالا و بیشتر پهن و فاق کم از نشانه‌های تایرهای خودروهای گرانقیمت است که با قیمت‌های بالا در بازار قابل خریداری است. این تایرها از کشورهای ترکیه، آلمان، فرانسه، بریتانیا و خصوصاً دوبی به کشورمان وارد می‌شود. تایرهای خودروهای لوکس با ضمانت کارکرد زیاد، ضمانتنامه کتبی و... به فروش می‌رسد و کمتر در بازار دیده می‌شود که نمونه‌های تقلبی قابل خریداری باشد. هم اکنون یک جفت لاستیک مارک بریجستون یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، فالکن یک‌میلیون ۳۰۰ هزار تومان و کویر تایر ۷۷۰ هزار تومان قیمت دارد.

بازار پر رونق خرید و فروش قطعه‌های تقلبی

گرانی قطعه حالا بازار خرید و فروش قطعه‌های تقلبی را حسابی رونق داده است. قطعات تقلبی این روزها هزینه‌های بالایی را برای دارندگان خودرو می‌تراشد. محمد که خودروی او در آشفته بازار این روزها ۴۰۰ میلیون تومان قیمت می‌خورد، می‌گوید: «نصب یک قطعه تقلبی ۳۰۰ هزار تومانی دیسک صفحه خودروی مرا خراب کرد و ۱۱ میلیون تومان به خودروی من صدمه زد».

اگرچه محمد مکانیک را مقصر صدمه واردشده به خودرویش می‌داند، ولی تعمیرکاران خودرو می‌گویند بیشتر قطعه‌هایی که این روزها در بازار وجود دارد فیک و تقلبی هستند و همین مسأله هزینه سنگینی را روی دست صاحبان خودرو می‌گذارد. به عنوان مثال قطعه‌ای که حداقل باید یک سال کار کند، در کمتر از ۳ ماه خراب می‌شود و مجدداً باید تعویض شود. گاهی اوقات غیراستانداردبودن قطعه‌های خودرو دیگر قطعات را هم دچار مشکل می‌کند. نیک‌آیین می‌گوید خیلی تعمیرکاران را مقصر بی‌کیفیت‌بودن قطعه‌های سوارشده بر روی خودرو می‌دانند ولی از آنجا که قطعه‌های تقلبی کاملاً شبیه اصل آن ساخته می‌شود، امکان تشخیص آن در بعضی موارد برای خود مکانیک هم وجود ندارد.

هزینه نگهداری خودروهای چینی

۳ برابر اروپایی و ژاپنی

اما مشکل گرانی قطعه و افزایش هزینه نگهداری خودرو تنها به خودروهای داخلی محدود نمی‌شود. گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که بعد از افزایش قیمت ارز و حذف اختصاص ارز دولتی برای واردات خودرو و قطعه‌های آن، هزینه نگهداری خودروهای خارجی هم حداقل چهار برابر شده است ولی شرایط برای دارندگان خودروهای چینی به مراتب سخت‌تر است. به گفته رئیس اتحادیه مکانیسین‌ها، طراحی دقیق و استاندارد خودروهای اروپایی، ژاپنی و کره‌ای باعث شده که خرابی قطعه در این خودروها بسیار کم باشد؛ این در حالی است که میزان خرابی خودروهای چینی از ایرانی‌ها هم بالاتر است.

او با ذکر این‌که شمار مراجعه خودروهای چینی به تعمیرگاه سه برابر خودروهای اروپایی و ژاپنی و کره‌ای است، ادامه داد: «به عنوان مثال در یک بازه زمانی برابر، خودروی چینی سه بار ناچار به تعویض دیسک صفحه خود می‌شود ولی خودروهای باکیفیت اروپایی تنها یک بار برای تعویض قطعه هزینه می‌کنند.»

افزایش ۲۰ درصدی دستمزد تعمیرکاران

فروردین امسال بود که خبر افزایش ۲۰ درصدی دستمزد تعمیرکاران خودرو روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. بر اساس آن‌چه مصوب شده، دستمزد تعمیر کامل موتور پراید ۷۸۰ هزار تومان، تعویض رینگ موتور و یاتاقان متحرک و تعمیر سرسیلندر ۴۸۰ هزار تومان، تعویض میل سوپاپ درجا ۱۰۰ هزار تومان، تعویض واشر سلیندر ۱۸۰ هزار تومان، تعویض واتر پمپ (مدل بالا) ۱۱۰ هزار تومان است. آن‌گونه که در اطلاعیه اتحادیه مکانیسین‌ها آمده، تعمیرکاران برای تعویض رادیاتور با پروانه حداکثر ۶۵ هزار تومان، تعویض کامل کاربراتور ۱۲۰ هزار تومان، تعویض پمپ بنزین انژکتور ۶۰ هزار تومان، بازدید و تعویض لنت چهار چرخ ۸۰ هزار تومان، تعویض پدال کلاچ، ترمز و کامل غلاف ۱۵۰ هزار تومان، تعویض کامل گیربکس با کلاچ ۲۷۰ هزار، تعویض کوئل دوبل ۳۵ هزار، تعویض ترموستات ۵۰ هزار تومان می‌توانند از مشتری‌ها دریافت کنند؛ اما قیمت‌های موجود در بازار به مراتب بالاتر از این حرف‌هاست. البته رئیس اتحادیه مکانیسین‌ها این ادعا را قبول نداشته و توضیح می‌دهد که به خاطر وضعیت بد اقتصادی مردم این روزها کمتر به تعمیرگاه‌ها مراجعه می‌کنند و رکود سنگینی در صنف ما حاکم شده است، با توجه به این اوصاف مکانیک‌ها ناچارند که هزینه کمتری را از مشتریان خود طلب کنند.

او با ذکر این‌که مردم در صورت ناراضی‌بودن از هزینه دستمزد و مهارت تعمیرکاران می‌توانند تماس گرفته و شکایت خود را ثبت کنند، ادامه داد: «تنها ۵ درصد شکایت‌هایی که در اتحادیه به ثبت رسیده مربوط به هزینه بالای دستمزد تعمیرکاران خودرو است و بیشتر شکایت‌ها مربوط به نصب قطعه‌های تقلبی و نداشتن مهارت است.»

شهروند

قیمت لاستیک و روغن خودرو در بازار افزایش یافت

افزایش روغن موتورهای تقلبی در بازار

چرا خودرو گران شد ؟

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "خودروی شخصی دیگر نمی‌صرفد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سعید
مهمان
بنده قبلا ۲۰۶ داشتم خرج و مخارج تعمیراتش بعد سه سال بقدری شد که علارغم اینکه دوستش داشتم فروختمش تندر ۹۰ گرفتم ماشین خوب و خیلی کم خرجی بود راضی بودم ۴ سال نگهش داشتم خرجه خاصی نداشت بعدش x33رو با ترس و نگرانی گرفتم ۳ سال روندم میگفتن لاستیک سابی داره من که ندیدم با اینکه ۶۰ تا کارکرده بود و تا۱۰۰ دسته من بود عینه تندر تقریبا بی خرج بود اگه تندر برای مخارج از ۱۰۰ نود امتیاز بدم به ایکس ۳۳ هم ۸۰ رو میتونم بدم الانم ۲ ساله x33 رو فروختم mvm 530 گرفتم اینم مدلش… بیشتر
ممد
مهمان

چرا نمیگین این راننده اسنپ بیچاره با این کرایه ها هزینه تعمیرات نمیده ….تبلیغ اسنپ میکنید خوب مگه ماشین عمومی تو شهر نداریم که از اوناهم استفاده کنیم اسنپ هم معلوم نیست مال کدوم اقازاده ای هست که زمین و زمان تبلیغش میکنن

ممد
مهمان

قشنگ اسنپو تبلیغ کردین