دلایل بریدن میل گاردان چیست؟

یکشنبه 31 فروردین 99 ساعت 10:56
دلایل بریدن میل گاردان چیست؟

میل گاردان میله‌ای فولادی، تقریباً قطور، بسیار محکم و کاملاً صاف و راست است که نیروی گیربکس را به دیفرانسیل منتقل می‌کند.

میل گاردان اغلب در خودروهایی به کار می‌رود که موتورشان در جلو و چرخهای عقبشان محرک باشد، یا خودروهای دو دفرانسیل، اما ممکن است در یک مدل خودرو ، موتور آن عقب باشد و چرخهای جلو هم محرک باشند، در این حالت هم از میل گاردان جهت انتقال نیرو به چرخهای جلوی خودرو استفاده می‌شود.

میل گاردآن یک قطعه مکانیکی برای انتقال گشتاور و چرخش است و معمولاً برای اتصال سایر قطعات یک سیستم انتقال توآن که به علت وجود فاصله یا نیاز به حرکت نسبی مابینشان نمی‌توانند مستقیماً به یکدیگر وصل شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در خودروهایی که فاصله بین چرخ‌های محرک خودرو و مجموعه گیربکس و موتور، زیاد باشد، جهت انتقال نیرو به چرخ‌های محرک از میل گاردان استفاده می‌شود. مثلاً هنگامی که موتور خودرو در جلوی آن باشد و محور محرک ، چرخ‌های عقب باشند.

وظیفه میل گاردان انتقال گشتاور پیچشی گیربکس به دیفرانسیل بوده میل گاردان در خودروهای که چرخ‌های محرک در جلو وجود دارد به کار نمی‌رود میل گاردان نیروی پیچشی زیادی تحمل می‌کند. بر طبق قرار داد اکثر خودروهای که شامل دستگاه تولید نیرو و دستگاه انتقال قدرت و دستگاه کلاچ در جلو می‌باشند اما دستگاه محرک واقعی خودرو در عقب واقع است و برای انتقال نیرو به دستگاه محرک در عقب اجزای مخصوصی لازم است که این کار را انجام می‌دهند که در مهندسی خودرو “محور حرکت” نامیده می‌شود.

در دو طرف میل گاردان چهار شاخه‏های مخصوص وجود دارند که به میل گاردان امکان حرکت همزمان با بالا و پایین رفتن دیفرانسیل در دست‏اندازها را می‎دهند. اما این بالا و پایین رفتن دیفرانسل مستلزم کوتاه و بلند شدن گاردان هم هست. یعنی وقتی دیفرانسیل بالاتر می‎رود گاردان باید کوتاه شده و هنگامی که دیفرانسیل پایین می‏رود گاردان باید بلندتر شود. برای ایجاد این امکان برای گاردان از اتصال کشویی استفاده می‏شود. در اتصال کشویی، میل گاردان را دو تکه می‎کنند. به صورتی که یک طرف قطورتر از سوی دیگر باشد. سپس طرف نازکتر در داخل طرف قطورتر فرو می‎رود. به منظور جلوگیری از هرزگردی، در بخش داخلی سمت قطور و بخش بیرونی طرف نازکتر "هزار خاری" ایجاد می‎نمایند. در نتیجه گاردان به حالت کشویی می‎تواند در هنگام چرخش کوتاه و بلند شود. به این اتصال اتصال کشویی گاردان می‌گویند.

مشکلاتی که ممکن از برای میل گاردان خودروی شما پیش بیاید:

۱- علت بریدن میل گاردان چیست؟

خرابی قفل گاردان

گیر کردن کشویی گاردان

خوردگی بلبرینگ‌های چهار شاخه گاردان در اثر روغن کاری نشدن

تعویض دنده معکوس در دور زیاد

فشار آوردن به خودرو در جایی که بگسواد می‌کند.

۲- علت لقی گاردان چیست؟

خوردگی بوش‌ها - یا گشاد شدن جای بلبرینگ‌ها – خراب شدن ۴شاخ گاردان – تاب برداشتن گاردان – شکستن و ترک برداشتن گاردان

۳- معایب لقی گاردان چیست؟

ایجاد صدا

بریدن گاردان

۴ - معایب لقی کشویی گاردان چیست؟

ایجاد صدا

بریدن گاردان

لقی گاردان

۵- انتهای میل گاردان با سر میل گاردان چه فرقی دارد؟

سر میل گاردان هزار خار دارد و انتهای آن به صورت دو شاخه می‌باشد.

۶- بلبرینگ چهار شاخه گاردان برای چیست؟

برای نرمش در گردش می‌باشد.

۷- چهار شاخه گاردان برای چیست؟

برای خنثی کردن ارتعاشات جانبی می‌باشد.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar