زمان مناسب برای استفاده از ضد یخ

چهارشنبه 7 آبان 99 ساعت 15:46
زمان مناسب برای استفاده از ضد یخ

کم کم به روزهای سرد سال نزدیک می شویم و هنوز هم بعضی از افراد به دلایل گوناگونی مثل وجود مشکل در سیستم خنک کاری موتور و... از ریختن ضدیخ در موتور و رادیاتور خودرو خودداری کرده اند.

بدون در نظر گرفتن اینکه وجود ضدیخ فقط برای جلوگیری از یخ زدن آب موتور خودرو نیست و کارکرد ضدجوش نیز دارد، باید بدانیم که وقتی ضدیخ درون رادیاتور و موتور می ریزیم، به خاطر خاصیت ضد خورندگی آن، رسوب های آب و اکسیدهای فلزی ایجاد شده در محل اتصالات و بعضی قسمت های موتور و رادیاتور، پاک می شوند و به این ترتیب شاهد نشتی آب و ضدیخ خواهیم بود.

این اتفاق گاهی اوقات در محل های خاصی مثل پولکی های موتور و سرسیلندر رخ می دهد که تعمیر آن سخت و زمان بر است و به این ترتیب جدا از هدر رفت ضدیخ و ایجاد یک هزینه مضاعف، می تواند مشکلات دیگری هم داشته باشد. پس تا هنوز به فصل زمستان نرسیده ایم، بهتر است هرچه زودتر اقدام به اضافه کردن ضدیخ کنیم. نکته دیگر اینکه با توجه به وجود ضدیخ های تقلبی در بازار، بهتر است تا از فروشنده های مطمئن خرید کنیم و البته مقداری از ضدیخ را قبل از استفاده، آزمایش یخ زدگی کنیم تا از کیفیت آن مطمئن شویم.

فراموش نکنیم که ضدیخ مایعی شیرین و به شدت سمی است که باید از دسترس کودکان دور نگهداری شود. با مراجعه به دفترچه خودرو و یا یک مکانیک باتجربه، میزان مناسبی از ضدیخ برای موتور خودرو استفاده کنیم. ضدیخ هم عمر مشخصی دارد که برای مثال، عمر مفید ضدیخ های رایج سبز رنگ نهایتا به دو سال می رسد.

عصر خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar