نحوه نگهداری از کولر خودرو در زمستان

یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۷ ساعت ۱۴:۳۹
نحوه نگهداری از کولر خودرو در زمستان

یک ماه تا پایان سال بیشتر باقی نمانده و تا چشم روی هم بگذارید، بهار و تابستان هم از راه می‌رسد و دیگر نمی‌توانید بدون استفاده از کولر از خودروی خود استفاده کنید. در این بین افرادی که بنا به اقتضای شغلشان ساعاتی طولانی در خودرو به سر می‌برند، از کولر خودروی خود برای ساعات طولانی استفاده می‌کنند. بر این اساس شروع ماه‌های گرم‌سال برای خیلی از رانندگان با خرابی کولر خودروهایشان همراه است که کارشناسان عامل مؤثر در این زمینه را بی‌توجهی مالکان خودرو به مباحث مؤثر بر کارایی بخش‌های فنی کولر خودرو می‌دانند. پس در این مطلب نکاتی در مورد نحوه نگهداری کولر خودرو عنوان می‌شود تا ضمن استفاده از کولر، هزینه کمتری متوجه مالکان خودرو شود.

یکی از اشتباهات رایجی که خیلی از مالکان خودرو مرتکب می‌شوند، این است که کولر خود را از ابتدای ماه‌های سردسال خاموش می‌کنند و تا زمانی که گرمای هوا به اوج خود نرسد، هیچ‌گونه استفاده‌ای از کولر ندارند. در این حالت مدت زمانی بین ۶ تا ۷ ماه کولر خودرو بدون استفاده باقی می‌ماند که این باعث خرابی کولر خودرو می‌شود. پس کارشناسان توصیه می‌کنند که در فصول سردسال ماهی یک بار کولر خودرو را به مدت چند دقیقه برای مخلوط شدن گاز با روغن مخصوص آن و پیشگیری از فاسد شدن آن روشن کنید. ‌

‌ رعایت این عمل حتی در فصولی مثل زمستان که استفاده از سیستم اصلاً ضروری به نظر نمی‌رسد هم لازم است. این کار باعث می‌شود تا روغن موجود در داخل سیستم به گردش درآید. درواقع با این عمل شما واشرها، لوله‌ها و قطعات سیستم را روغن‌کاری می‌کنید. رعایت این موضوع احتمال نشت گاز و به وجود آمدن خشکی در واشرها را کاهش می‌دهد.

همچنین مالکان خودرو باید در ابتدای فصل گرما از سالم بودن کولر خودرو و کافی بودن فشار گاز آن مطمئن شوند. چون در صورت خروج گاز، ذرات گرد و غبار، آلاینده‌ها و مواد اسیدی به مدار سیستم کولر وارد می‌شوند و باعث خروج کولر از مدار می‌شوند. پس توصیه دیگری که خیلی از کارشناسان فنی خودرو بر آن تأکید دارند این است که تمامی قطعات خودرو باید توسط تعمیرکار ماهر مورد شست‌وشو قرار بگیرد. همچنین کولر خودرو فضایی مناسب برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌هاست، پس تمیز یا تعویض کردن فیلترهای تصفیه هوای سیستم تهویه، هم برای کاهش ابتلا به مشکلات ریوی و پوستی و هم بهره‌گیری بیشتر از سرمای کولر ضروری است. به ویژه آنکه، استفاده از کولر در فضای داخلی خودرو میزان قارچ‌ها و آلودگی هوا را تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهد. در این بین بعضی کارشناسان تأکید دارند پیش از این‌که تنها به فکر استفاده از کولر باشیم، باید به فکر نگهداری از آن بود تا در مواقع لازم بتوان از آن استفاده کرد.‌

نکته مهم دیگر این‌که هنگام رانندگی در ترافیک‌های شدید یا سربالایی از کولر خودرو استفاده نکنید، چون در این وضعیت پیشرانه خودرو بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرد و استفاده از کولر باعث آسیب زدن به سیستم تهویه و پیشرانه خودرو می‌شود. این موضوع به ویژه باید در خودروهای زیر ۲۰۰۰ سی سی رعایت شود و چون حجم موتور آنها پایین است، با آسیب بیشتری از این ناحیه رو به رو می‌شوند. اسماعیلی در این زمینه می‌گوید: «هنگامی که کولر روشن است، از توان خودرو کاسته می‌شود. در این وضعیت از حرکت با سرعت بالا، به ویژه در مسیرهای طولانی بپرهیزید و بی دلیل پدال گاز را فشار ندهید. در غیراین صورت نه تنها به پیشرانه خودرو فشار بیشتری وارد می‌کنید، بلکه مصرف سوخت را هم افزایش می‌دهید. این مشکل در خودروهای بالای ۲۰۰۰ سی‌سی به خاطر قدرت بالای پیشرانه و تجهیزات فنی جدید آنها اثرچندانی ندارد.» یکی دیگر از موضوعاتی که خیلی از مالکان خودرو باید مدنظر قرار دهند این‌که گاز کولر خودرو همان گاز فرئون مورد استفاده در یخچال است که ماده‌ای کاملاً سمی است. پس هرگز اقدام به شارژ گاز کولر نکنید و این کار را به مکانیک بسپارید. در پایان باید تأکید کرد که هنگام استفاده از کولر، پنجره‌های خودرو باز و بسته نشوند. بسته بودن پنجره‌ها فشار کمتری به کولر وارد می‌کند و باعث کاهش چشمگیر مصرف سوخت می‌شود. ضمن آن‌که هوای خنک داخل خودرو در صورت بازبودن حتی یک پنجره به راحتی و به سرعت از دست می‌رود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar