علائم سوختن واشر سرسیلندر

بروزرسانی در: شنبه 6 مهر 98 ساعت 22:52
علائم سوختن واشر سرسیلندر

علائم سوختن واشر سرسیلندر را بشناسید

بیرون از یک مغازه یدک فروشی، تعمیرگاه یا کاتالوگ قطعات خودرو، احتمال این که یک واشر سرسیلندر را بتوانید ببینید بسیار کم است. این قطعه بسیار مهم که به خوبی داخل موتور خود را پنهان می‌کند، در موتور ۴ سیلندر خطی یک عدد و در موتورهای شش و هشت سیلندر خورجینی دو عدد از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و وظایفی بسیار مهم و حیاتی بر عهده دارد. از آن جایی که طراحی واشر سرسیلندر به گونه‌ای است که هیچ وقت قرار نیست از موتور جدا شود، بسیار ارتجاعی و انعطاف پذیر بوده و تا ده‌ها هزار کیلومتر می‌تواند با نوسان‌ها و تغییرات دما و فشار مقابله می‌کند. اگر واشر سرسیلندر مشکل پیدا کند، که معمولاً از آن با عنوان سوختن واشر سرسیلندر یاد می‌شود، نتیجه آن می‌تواند نشت مایع خنک کننده موتور، روغن یا نشت سیلندر باشد. بسته میزان سوختن واشر سرسیلندر، نتیجه این اتفاق می‌تواند از یک ایراد جزئی در کارکرد موتور تا جلوگیری از کارکرد بهینه یا حتی از کار انداختن آن متفاوت باشد، در ادامه با Z4CAR همراه باشید تا از علائم سوختن واشرسرسیلندر با خبر شوید!

واشر سرسیلندر چه کاری انجام می‌دهد؟

واشر سرسیلندر بین بلوک موتور که قطعاتی مانند میل لنگ و پیستون‌ها داخل آن قرار دارند و سر سیلندر خودرو که مواردی مانند میل سوپاپ‌ها و سوپاپ‌ها را در خود فرا گرفته، نصب می‌شود. بیشتر موتورهای مدرن و امروزی از واشر سرسیلندرهای فولادی چند لایه (MLS) استفاده می‌کنند و در موتورهای قدیمی‌تر، واشر سرسیلندرهایی از جنس کامپوزیت آزبست و گرافیتی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در برخی از موتورها ممکن است واشر سرسیلندرهای مسی استفاده شود. بدون در نظر گرفتن جنس آن، واشر سرسیلندر سه وظیفه اصلی دارد:

  • آب بندی سیلندر - هنگامی که موتور در حال کار کردن است، فشار سیلندر در موتور بنزینی به راحتی می‌تواند به ۷۰۰ psi و در موتور دیزلی، تا ۲ هزار psi برسد. واشر سرسیلندر که بین سرسیلندر و بلوک موتور نصب شده، این فشارها را به منظور داشتن بهینه‌ترین حالت کارکرد سیلندر حفظ می‌کند. واشر سرسیلندرهای فولادی و کامپوزیتی معمولاً یک رینگ ویژه آب بندی دارند که دقیقاً به همین منظور ساخته شده، در عین حال، واشر سرسیلندرهای مسی برای نصب چنین رینگی به زحمت بیشتری نیاز دارند.
  • هدایت مایعات - هم مایع خنک کننده موتور و هم روغن موتور در داخل بلوک موتور و سرسیلندر مورد نیاز هستند و مسیرهایی در واشر سرسیلندر وجود دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهند بین سر سیلندر و بلوک موتور در گردش باشند. در سرسیلندر، مایع خنک کننده وظیفه تنظیم دمای سوپاپ و شمع‌ها را دارد و در عین حال، روغن موتور برای بسیاری از قطعات مانند قطعات تایمینگ سوپاپ، کار روان کاری و تأمین فشار هیدرولیک را بر عهده دارد.
  • حفظ و نگهداری مایعات - در عین حال، مسیرهای مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور ممکن است فقط چند میلی متر با هم فاصله داشته باشند. یکی از وظایف اصل واشر سرسیلندر، جلوگیری از ترکیب این دو با هم است. همچنین، واشر سرسیلندر از نزدیک شدن گازهای احتراق به مسیرهای مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور جلوگیری می‌کند و بالعکس. بسته به طراحی، واشر سرسیلندر ممکن است رینگ‌های O شکل داشته باشد تا آب بندی در برخی مناطق خاص به بهترین حالت ممکن برسد.

۷ نشانه سوختن واشر سرسیلندر

اگر یک واشر سرسیلندر در هر کدام از این سه وظیفه اصلی نتواند کار خود را درست انجام ندهد، بسته به میزان آسیب واشر سرسیلندر، نتیجه آن ممکن است یا بسیار واضح باشد یا اصلاً خود را نشان ندهد. در ادامه، برخی از مهم‌ترین نشانه‌های یک واشر سرسیلندر سوخته و این که چگونه می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید را توضیح خواهیم داد:

  • بد کار کردن سیلندر - این معمولاً مهم‌ترین نشانه‌ای است که راننده‌ها، هنگامی که واشر سرسیلندر خودرو می‌سوزد به آن اشاره می‌کنند. در این مورد، به دلیل خراب شدن رینگ اطراف سیلندر، واشر سرسیلندر به درستی نمی‌تواند کار خود را انجام دهد. به دلیل این که سیلندر نمی‌تواند فشار کافی را ایجاد نماید، ممکن است نتواند به درستی کار کند. اگر دو سیلندر مجاور چنین مشکلی پیدا کنند، این معمولاً بدین معنی می‌باشد که واشر سرسیلندر بین رینگ‌های دو سیلندر مجاور نشتی دارد. این مشکل بیشتر در واشر سرسیلندرهای کامپوزیتی وجود دارد، ولی در واشر سرسیلندرهای مسی و فولادی هم بی سابقه نیست.
  • نشتی مایعات خارجی - این نوع نشتی را خیلی راحت می‌توان دید و متوجه شد، معمولاً در این شرایط موتور روغن و آب کم می‌کند و می‌توانید آثار آب و روغن را روی موتور ببینید که از شکاف موجود بین بلوک موتور و سرسیلندر خارج می‌شوند. به غیر از نشتی‌هایی که از هر جایی بالاتر از نقطه مذکور، مانند روی سرسیلندر یا کاور سوپاپ‌ها باشد، علت به احتمال زیاد سوختن واشر سرسیلندر است.

  • نشتی داخلی - کشف این مشکل ممکن است سخت‌تر باشد و در اکثر اوقات، مشخص کردن محل دقیق آن بسیار دشوار است، زیرا شما نمی‌توانید با چشمان خود ببینید که داخل موتور چه اتفاقاتی در حال رخ دادن می‌باشد.
  • اگر روغن موتور وارد مسیرهای ویژه مایع خنک کننده شود، روی درب رادیاتور یا در مخزن ذخیره آب رادیاتور، مایعی شبیه به سس مایونز، به رنگ قهوه‌ای روشن خواهید دید.
  • از سوی دیگر، اگر مایع خنک کننده وارد مسیرهای ویژه روغن شود، مایع به رنگ قهوه‌ای روشن و کثیف را روی کاورهای سوپاپ یا زیر درب موتور می‌توانید ببینید.
  • اگر گازهای سیلندر وارد سیستم خنک کننده می‌شوند، این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد حباب در آب رادیاتور و داغ کردن موتور شود. مشاهده حباب داخل مایع خنک کننده موجود در منبع ذخیره آب رادیاتور یک نشانه قطعی از سوختن واشر سرسیلندر است.
  • ورود مایع خنک کننده به داخل سیلندر را به شکل دود سفید در اگزوز مشاهده خواهید کرد که معمولاً هنگام استارت اولیه بیشتر هم هست، زیرا هنگامی که موتور خاموش می‌شود، مایع خنک کننده تحت فشار به داخل سیلندر نشت می‌کند.

در موارد خرابی شدید واشر سرسیلندر، وقتی مقدار زیادی مایع خنک کننده وارد سیلندر شود، می‌تواند موجب قفل هیدرواستاتیکی که به اصطلاح هیدرولاک می گویند شده و آسیب دائمی به موتور خودرو وارد کند.

تشخیص و تعمیر واشر سرسیلندر سوخته

اگر خود شما یا مکانیک خودرو شک دارید که واشر سرسیلندر خودرو سوخته، تشخیص این موضوع می‌تواند زمان بر باشد، زیرا برخی مشکلات دیگر موتور هم وجود دارند که گاها نشانه‌هایی مشابه با سوختن واشر سرسیلندر دارند. یک تست کمپرس موتور، تست نشت و تست بلوک موتور ممکن است لازم باشد تا مشخص شود که واشر سرسیلندر خراب شده یا مشکل به مواردی دیگر مانند بلوک ترک خورده، انژکتور، سیستم احتراق، سوپاپ‌ها یا مشکلات رینگ پیستون مربوط می‌باشد.

در حالی که خود واشر سرسیلندر معمولاً خیلی گران قیمت نیست، تعویض آن می‌تواند هزینه بالایی برای شما بتراشد. دلیل آن این است که برای تعویض واشر سرسیلندر بخش‌های زیادی از موتور، شامل قطعات تایمینگ، منیفولد ورودی و اگزوز، قطعات سرسیلندر و خود سرسیلندر باید باز شوند. اگر افزایش دما سبب آسیب رساندن به سرسیلندر شده باشد، باید سری هم به تراشکار بزنید که این مشکل می‌تواند هزینه‌های شما را بیشتر کند. با این حال، سوختن واشر سرسیلندر مشکلی است که در صورت رسیدگی نکردن، می‌تواند سبب از کار افتادن کامل موتور خودرو شود.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا تجربه مواجهه با واشر سرسیلندر سوخته دارید؟ اگر موردی هست که ما در این مطلب ذکر نکردیم و فکر می‌کنید دانستن آن برای بقیه می‌تواند مفید باشد، لطفاً آن را با ما و دیگر مخاطبان زوم فور کار به اشتراک بگذارید.

 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

436 دیدگاه ها برای "علائم سوختن واشر سرسیلندر"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
طاهر
مهمان

آیا سؤختن واشر سرسیلندر میتواند به کل موتور آسیب برساند

علی
مهمان

من ماشینم پرایده جوش اورده بود رادیات داخلش اصلا اب نبود و در همون حین که داغ بود اب میریختم کم میکردو وقتی گاز میدادم قول میزد این از علاعم واشره؟

فریدونخدادادی
مهمان
باسلام یکی از بارز ترین علائم سوختن واشر سرسیلندر جوش اوردن مکرر خودرو است که پس از چکاپ کامل سیستم خنک کننده فن ها و نشت یابی جنت ها و یا گرفته نبودن رادیاتور درکل سالم بودن مسیر های بیرونی خنک کننده باز هم موتور جوش بیاورد نشانه خرابی واشر در قسمت مابین یک یا دوتا از سیلندر ها با مسیر مایع خنک کننده است که کمپرس وارد مایع شده منجر به هواکشیدن واتر پمپ و در نتیجه جوش اوردن و بیرون زدن مایع از درب رادیات ویا مخزن کنترول فشار مایع میشود در این نوع عیب دوحالت وجود دارد… بیشتر
مرتضی
مهمان
یکی از دلایل اصلی هواگرفتن داخل رادیات ، نشتی جنت ها یا همون شیلنگ های متصل به رادیات هست…در خودروهای دوگانه سوز میتونه رگولاتور گاز هم تاثیر داشته باشه ، در خودروهایی که تازه واشر عوض کردن اگر این مشکل وجود داره احتمال زیاد تعمیرکارتون یه جای کارش می لنگیده و قبل تعویض و بعد اون قسمت های مرتبط رو کامل بررسی نکرده ، دلیل دیگر هم میتونه اورینگ های دور بوش ها باشه…یه نکته خیلی مهم این که ماشینی که یه بار واشر زد چون سرسیلندر کف تراشی میشه از حالت استانداردش خارج میشه و در دفعات بعدی خیلی… بیشتر
مجید
مهمان

با سلام
خودروی ام وی ام ایکس ۳۳ مدل ۹۱ دارم وقتی روشن میکنم از اگزوز ماشین قطره قطره اب میاد و بعد چند دقیقه تموم میشه.
روغن ماشین و اب ماشینو چک کردم هیچ مشکلی نداشتن و ماشین موتورش هم خوب کار میکنه و هیچ ایرادی نداره چه صدا چه لرزش
نگرانم که نکنه از واشر باشه که از اگزوز توی تابستون قطره اب میاد!؟

شااااهینم
مهمان

نه رفیق، منم این مشکل و داشتم و وقتی پیگیر شدم، متوجه شدم بخاطر رطوبت و شبنم هواست که بعد از گرم شدنِ اگزوز از آن خارج میشه و مشکلی نیست و با گرم شدنِ هوا برطرف میشه، کما اینکه برای من هم شد.. منم نگران شده بودم که حل شد.

محسن
مهمان

سلام دوستان من وانت پیکان دارم امروز که استاردش را تعمیرکردم اومدم روشنش کنم از رادیاتور اب زد بیرون علت چیست

امین
مهمان

سلام دوستان ماشین من بوی دود میده ن روغن کم میکنه ن آب فقط اپل صبا ی کوچیک دود ابی میده ک‌موتور سرده بعدشم بوی دود فقط میده وقتی گرم میشه..مشکلش چیه؟؟

دانشور
مهمان

سلام
ماشین منم همین ایراد رو داشت ، مشکل از لاستیک ساق سوپاپ بود

داود
مهمان

روغن سوزیه

حمید
مهمان

سلام ماشین من پراید کاربرات مدل ۸۳. می‌باشد تعمیر موتور اساسی کردم بعد تعمیر موتور بعلت دود آبی یکبار همش مجدد رینگ عوض کردم درست نشد ماشین روغن کم میکرد حال بجایی رسیده زیر درب موتور حالت خامه همچنین روی کج حالت خامه دیده میشود چیکار کنم

علی
مهمان

سلام.آردی دارم،سیلندر شماره دو کار نمیکرد بردم پیش مکانیک، سرسیلندر را باز کرد و دوباره بست گفت سر سیلندر سالمه، یک کیلومتر باهاش اومدم ماشین دود آبی شدیدا میکرد و راه نمیرفت، شمع ها را باز کردم دیدم از شمع های سیلندر شماره یک و دو روغن میچکه، قبل از تعمیر شمع ها خشک خشک بود، علت چی میتونه باشه

داود
مهمان

واشر سر سیلند رو درست نبسته

ابوالفضل
مهمان

وقتی روشن میکنم پرت پرت میکنه یعنی بد کار میکنه ولی در روغن رو باز میکنم دور درب روغن مثل شیر نچسبیده علت رو میشه بی زحمت بگیده

خلیل فرجی
مهمان

واشرسرسیلندرمرخص،وسرسبلندراحتاج به کف تراشی