خودروی ویژه حمل غذا پهلوی دوم به نمایش گذاشته شد

یکشنبه 8 اردیبهشت 98 ساعت 17:35
خودروی ویژه حمل غذا پهلوی دوم به نمایش گذاشته شد

برای اولین بار بعد از ۴۰ سال، خودروی ویژه حمل غذا از آشپزخانه سلطنتی به کاخ موزه ملت (اقامتگاه پهلوی دوم)، در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به نمایش گذاشته شد.

به دنبال آغاز فرآیند بازیابی و احیای فضای موزه آشپزخانه سلطنتی و عملیات شناسایی و بازگردانی اشیای متعلق به این موزه که در فضاهای دیگر مجموعه قرار داشت، خودروی حمل غذا که به مدت ۴۰ سال در انبار وسائط نقلیه مجموعه سعدآباد قرار داشت شناسایی شد.

این خودرو توسط سمیر شیرازی کارشناس حوزه خودروهای کلاسیک و کلوپ مرسدس بنز ایران بازسازی شد و در سالن نمایش این موزه جای گرفت.

خودروی یاد شده ساخت کشور آلمان، کمپانی پفرا، مدل ۶۱۱ است که دارای موتور ۲۴ ولت برقی است که پس از خریداری، رنگ نارنجی آن به آبی تیره تغییر پیدا کرد.

موزه آشپزخانه سلطنتی که یکی از پر بازدیدترین موزه‌ها در مجموعه سعدآباد است با ۸۰۰ متر مربع بنا در زمان پهلوی دوم به «آشپزخانه مخصوص» معروف بوده و محل طبخ غذا ویژه خانواده سلطنتی بود. در این آشپزخانه از انواع دستگاه‌های برقی یخ ساز، پیتزا پز، غذا ساز، چرخ گوشت، سیب زمینی پوست کن، رنده برقی، قهوه ساز و کباب پز و... استفاده می‌شده است.

در سال ۱۳۵۴ از سوی یک شرکت آلمانی تمام امکانات آشپزخانه تغییر و به مدرن‌ترین تجهیزات آشپزخانه‌ای مجهز شد به ویژه سیستم برقی فر که ترکیبی از انواع فر و گریل، سرخ کن، گرم خانه و قابلمه‌های برقی است که در مرکز سالن آشپزخانه نصب شد.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar