۱۰ خودروی سریع تاریخ شرکت ولوو

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:37
10 خودروی سریع تاریخ شرکت ولوو

ولوو برخی از وفادارترین هواداران خودرویی را در کل صنعت خودروی دنیا در اختیار دارد. ولی یکی از چیزهایی که شاید هیچ وقت ندیده‌ایم یک طرفدار محصولات ولوو در مورد آن رجز بخواند سرعت و شتاب است. بیشتر خودروهای اروپایی، مخصوصاً مدل‌های ولوو در طول تاریخ این شرکت بیشتر به لوکس بودن، ایمنی بالا و کیفیت مثال زدنی معروف شده‌اند و شرکت ولوو خیلی به ساخت خودروهایی فوق العاده سریع و پرشتاب معروف نیست. این واقعیت که آلمان و انگلستان برخی از بهترین خودروهای پرفورمنس و لوکس را در جهان تولید می‌کنند هم این برند سوئدی را بیش از پیش از این نظر در خفا قرار داده است.

ولی اوضاع در گوتنبرگ سوئد با سرعت بسیار بالایی در حال تغییر است. از سالی که ولوو از گروه خودروسازی فورد خارج شد، همواره این برند سوئدی در حال رشد بوده است. بخشی از این پیشرفت فوق العاده، به لطف منابع مالی خوبی است که جیلی، مالک جدید ولوو در اختیار این کمپانی قرار داده است. مدل‌های جدید اس ۹۰، وی ۹۰ و ایکس سی ۹۰ برخی از زیباترین خودروهای لوکس حال حاضر صنعت خودروی جهان هستند. و با تغییرات اخیری که در پول استار، برند پرفورمنس ولوو رخ داده است، این شرکت یک شاخه تخصصی پرفورمنس برای نخستین بار در تاریخ ۹۰ ساله ولوو در اختیار دارد.

از این رو، بر خلاف هر چیزی که ولوو در گذشته به آن معروف بوده، طی یک دهه اخیر این شرکت سوئدی به ساخت برخی از سریع‌ترین، لوکس‌ترین و بهترین خودروهای بازار مشغول بوده است. اگر همیشه دوست داشتید بدانید که کدام یک از خودروهای شرکت ولوو، به صورت فابریک و بدون تغییر در تیونینگ جزو سریع‌ترین مدل‌های این شرکت رده بندی می‌شوند، این مطلب دقیقاً برای شما تهیه شده است. بر اساس شتاب صفر تا صد هر خودرو، ما این لیست ۱۰ خودروی تاریخ شرکت ولوو را برای شما آماده کرده‌ایم. با زوم فور کار همراه باشید.

۱۰ - اس ۶۰ کراس کانتری مدل ۲۰۱۶

ولوو همیشه به ساخت خودروهایی فوق العاده برای آب و هوای سرد معروف بوده است و مدل‌های کراس کانتری، در کسب این اعتبار برای ولوو سهم بسیار زیادی دارند. این خودرو که مبتنی بر یک مدل اس ۶۰ سایز متوسط ساخته شده، یک نسخه با ارتفاع سواری بیشتر و مجهز به اسکید پلیت و سیستم کمکی سواری در سربالایی می‌باشد. در حالی که مدل‌های ۲۰۱۷ این خودرو فقط با یک موتور توربو ۲ لیتری چهار سیلندر موجود هستند، مدل‌های ۲۰۱۶ این خودرو با یک موتور ۵ سیلندر خطی هم عرضه شدند، این موتور ۲۵۰ اسب بخار نیرو و ۳۶۰ نیوتن متر گشتاور دارد. مدل‌های مجهز به این موتور ۵ سیلندر صفر تا صدی برابر با ۶.۱ ثانیه دارند.

۹ - C30 پول استار مدل ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳

مدل‌های معمولی خودرو C30 ولوو به مواردی مانند رول کیج مجهز نبودند، ولی نسخه پول استار سی ۳۰ یک هاچ بک فوق العاده قدرتمند بود و حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. این خودرو که به رنگ آبی معروف پول استار عرضه شده بود، از یک موتور توربو ۲.۵ لیتری ۵ سیلندر خطی بهره می‌برد. نیروی موتور در این خودرو از ۲۲۷ به ۲۵۰ اسب بخار افزایش یافته بود و گشتاوری برابر با ۳۷۰ نیوتن متر داشت. با این مشخصات، خودرو حداکثر سرعتی برابر با ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت داشت و صفر تا صد را می‌توانست در ۵.۹ ثانیه پر کند. فقط ۲۵۰ نمونه از این خودرو به آمریکا راه یافت و این مدل، اکنون یکی از کم یاب ترین مدل‌های ولوو در ایالات متحده محسوب می‌شود.

۸ - اس ۸۰ دو دیفرانسیل مدل ۲۰۰۷

چه اتفاقی می افتد وقتی شما یک سدان فول سایز ولوو را بر می‌دارید و یک موتور ۴.۴ لیتری هشت سیلندر خورجینی زیر کاپوت آن قرار می‌دهید؟ حدس زدن نتیجه کار سختی نیست، یک هیولای پرفورمنس در اختیار خواهید داشت. در سال ۲۰۰۷، سدان اس ۸۰ هشت سیلندر که در آن دوران مدل پرچم دار ولوو محسوب می‌شد، ۳۱۱ اسب بخار نیرو و ۴۴۰ نیوتن متر گشتاور داشت و صفر تا صد را با آن می‌توانستید در ۵.۶ ثانیه پر کنید. مدل‌های مجهز به این موتور هشت سیلندر خورجینی به صورت استاندارد دو دیفرانسیل بودند.

۷ - اس ۹۰ T6 دو دیفرانسیل مدل ۲۰۱۷

پرچم دار جدید ولوو برای سال ۲۰۱۷ را می‌توان یکی از زیباترین سدان های لوکس موجود در بازار نامید. ولی کمپانی همچنین تصمیم گرفته که دنباله روی رقبای آلمانی خود نباشد و این خودرو را برای کسب زمان‌های بهتر در یک دور کامل پیست نوربورگ رینگ تیونینگ کرده است. از این رو، اس ۹۰ علاوه بر این تیونینگ، روی لوکس بودن و همچنین زیبایی ظاهری تمرکز زیادی داشته است. این خودرو به معنای واقعی کلمه سریع می‌باشد.

T6 که قوی‌ترین مدل خانواده اس ۹۰ محسوب می‌شود، از یک موتور ۲ لیتری توربو ۴ سیلندر با ۳۱۶ اسب بخار نیرو بهره می‌برد. صفر تا صد را با این خودرو به راحتی در ۵.۶ ثانیه پر خواهید کرد. گفتنی است که حداکثر سرعت این خودرو را ولوو روی ۲۱۵ کیلومتر بر ساعت محدود کرده و این خودرو، توانایی‌هایش بسیار بیشتر از این حرف‌هاست.

۶ - اس ۶۰ T6 Drive-E مدل ۲۰۱۷

رونمایی از اس ۹۰ جدید سبب شد تا حداقل از نظر ظاهری، اس ۶۰ خودرویی قدیمی به نظر بیاید. (نسل جدید آن قبل از پایان دهه فعلی میلادی وارد بازار خواهد شد.) ولی این خودرو در مقایسه با اس ۹۰، از نظر قدرت چیزی کم ندارد. مدل قدرتمند اس ۶۰ T6 Drive-E به لطف یک موتور ۲ لیتری توربو دوقلو ۴ سیلندر خطی، صفر تا صد را فقط در ۵.۴ ثانیه پر می‌کند. این موتور با ۳۰۲ اسب بخار نیرو و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاوری که تولید می‌کند، بسیار قوی‌تر از موتور ۳ لیتری ۶ سیلندر خطی می‌باشد که جایگزین آن شده است.

۵ - اس ۶۰ T6 آر دیزاین مدل ۲۰۱۳

قبلاً، زمانی که ولوو موتور شش سیلندر خطی ۳ لیتری مذکور را روی مدل اس ۶۰ ارائه کرده بود، مدل اس ۶۰ T6 آر دیزاین توربو خودرویی فوق العاده جذاب بود. با ۳۲۵ اسب بخار نیرو و ۴۶۷ نیوتن متر گشتاور که در اختیار هر ۴ چرخ خودرو قرار می‌گرفت، آر دیزاین قادر بود صفر تا صد را در ۵.۳ ثانیه پر کند و در آن روزها، از هر مدل ولوویی که تولید می‌شد سریع‌تر بود.

۴ - ایکس سی ۹۰ T8 مدل ۲۰۱۷

ولوو از تکنولوژی هیبریدی به بهترین شکل ممکن استفاده کرد و نتیجه ایکس سی ۹۰ T8 بود، قوی‌ترین خودرویی که در تاریخ شرکت ولوو تا به امروز تولید شده است. با بهره گیری از یک موتور ۲ لیتری ۳۱۶ اسب بخاری مجهز به سوپرشارژر و توربوشارژر و یک موتور الکتریکی، ایکس سی ۹۰ T8 روی هم رفته ۴۰۰ اسب بخار نیرو و ۶۳۹ نیوتن متر گشتاور دارد. این میزان نیرو و گشتاور کافی است تا این شاسی بلند زیبا در ۵.۳ ثانیه سرعت خود را از صفر به صد کیلومتر بر ساعت افزایش دهد.

۳ - وی ۶۰ و اس ۶۰ پول استار مدل ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶

همانند آام‌گ، پول استار هم به عنوان یک شرکت تیونینگ مستقل که با خودروهای ولوو در مسابقات اتومبیل رانی شرکت می‌کرد کار خود را آغاز کرد. ولی ارتباط بین دو کمپانی تا زمانی که ولوو در سال ۲۰۱۵ آن را خریداری کرد، روز به روز در حال گسترش بود. با خودروهایی مانند C30 پول استار مذکور و مدل‌های تیونینگ شده از وی ۶۰ و اس ۶۰، درک این موضوع که چرا ولوو تصمیم گرفت این شرکت را خریداری کند خیلی سخت نیست. اولین سری ۶۰ های پول استار، به لطف استفاده از موتورهای شش سیلندر خطی توربو با ۳۴۵ اسب بخار نیرو و ۵۰۰ نیوتن متر گشتاور که به تمام چرخ‌های خودرو ارسال می‌شد، صفر تا صد فوق العاده سریع ۴.۷ ثانیه‌ای داشتند. فقط ۱۵۰ دستگاه از این خودروها به بازار آمریکا آمدند. خوشبختانه، در نسل آینده این خودرو مدل‌های بیشتری از این دست را خواهیم دید.

۲ - وی ۶۰ پول استار مدل ۲۰۱۷

برای سال ۲۰۱۷، خودروهای پول استار یک فیس لیفت جزئی و یک موتور کاملاً جدید دریافت کردند. موتور شش سیلندر خطی جای خود را به موتور ۲ لیتری Drive-E چهار سیلندر خطی، مجهز به سوپرشارژر و توربوشارژر دادند و کمپانی یک گیربکس هشت دنده اتومات و یک سیستم دو دیفرانسیل جدید را روی آن‌ها ارائه کرد. این خودرو با موتور جدید خود ۳۶۲ اسب بخار نیرو و ۴۷۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کرد. با این خروجی‌ها، وی ۶۰ قادر است ظرف ۴.۵ ثانیه سرعت خود را از صفر به صد کیلومتر بر ساعت افزایش دهد. این خودرو را می‌توان یکی از سریع‌ترین مدل‌های استیشن حال حاضر دنیا به حساب آورد.

۱ - اس ۶۰ پول استار ۲۰۱۷

از آن جایی که وی ۶۰ مدل ۲۰۱۷ خودرویی بسیار سریع است، سدان اس ۶۰ که در مقایسه با برادر استیشن خود وزن کم‌تری دارد، اصولاً باید سریع‌تر هم باشد و این گونه نیز هست. اس ۶۰ صفر تا صد را می‌تواند در ۴.۴ ثانیه پر کند. این خودرو به همان موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر با ۳۶۲ اسب بخار نیرو و ۴۷۰ نیوتن متر گشتاور مجهز است که به همه چرخ‌ها ارسال می‌شود. حداکثر سرعت این خودرو به صورت الکترونیکی روی ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

منبع ترجمه: وب سایت چیت شیت

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

5 دیدگاه ها برای "۱۰ خودروی سریع تاریخ شرکت ولوو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
شهرام
مهمان

V60 /v90/s60/s90/v40/

شهرام
مهمان

درود بر دوستان
من یک وی ۶۰ دارم در استکهلم این ماشین فوق العاده ست از همه جهات در سوعد با وجود این همه برند خودرو واقعا از همه لحاظ سر از دیگر برند هاست حتی بنز و بی ام دبیلو

فراز
مهمان

هرسال ماشین تولید میکنن
هرسال ماشین تولید میکنن
اولی امریکا و المان
دومی ایران
چقد تفاوت :))

پارسا
مهمان

واقعا ولوو جای هیچ حرفی نمیزاره

مثل خودرو سازای خودمون دیگه

یک ایرانی
مهمان

همه ابن ماشینا عالین ولی ولوو فقط طراحی جلوی ماشبناش قشنگه ولی نمای پشت خیلی زشته