۱۰ خودروی کلاسیک آینده که همین امروز باید بخرید

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
10 خودروی کلاسیک آینده که همین امروز باید بخرید

معمولاً در مسیر رشد و بزرگ شدن یک کودک تا تبدیل شدن به یک انسان بالغ اتفاقی بسیار جالب رخ می‌دهد: خودروهای دوران کودکی و نوجوانی با سرعتی بسیار زیاد از مدل‌های جدید به خودروهای کلاسیک تبدیل می‌شوند. مطابق با تمامی استانداردها، خودرویی که بتوان آن را به عنوان یک مدل کلاسیک مطرح کرد حداقل باید ۲۵ سال عمر داشته باشد، بدین معنی این که روزها خودروهای دهه ۹۰ میلادی همه کلاسیک هستند. برخی از آن‌ها مانند مزدا میاتا اورجینال یا بی ام و M3 نسل E30، کاملاً شایسته این عنوان می‌باشند. ولی یک مرکوری کوگار چطور؟ یا یک فولکس واگن فوکس؟ چه چیزی است که برخی خودروهای قدیمی فراموش شده را از مدل‌هایی که به خودروهای کلاسیک تبدیل می‌شوند جدا می‌کند؟

خوشبختانه، وب سایت eBay Motors تعاریفی مشخص برای این موضوع مشخص کرده‌ و نظر مجموعه‌ای از کارشناسان خودرویی را در این مورد پرسیده‌اند. نتیجه یک لیست از ۲۹ دستگاه خودرویی شده که گفته می‌شود در آینده به عنوان مدل های کلاسیک مطرح خواهند شد، خودروهایی که برخی از قابل توجه ترین و بهترین مدل‌های دوران خود هستند. در حالی که بسیاری از این خودروها طی ۱۰ سال اخیر وارد بازار شده‌اند، در این لیست خودروهایی نه چندان قدیمی هم وجود دارند که به اعتقاد وب سایت مذکور، به زودی آن‌ها را به عنوان خودروهایی کلاسیک به قیمت‌هایی گزاف در بازار باید ببینیم. برای این مطلب از وب سایت زوم فور کار، ما تصمیم گرفتیم نگاهی به این لیست بیندازیم و برخی از خودروهایی که اعتقاد داریم در آینده‌ای نه چندان دور به مدل‌هایی کلاسیک، با قیمت‌های بسیار گران تبدیل خواهند شد را به شما معرفی کنیم.

از خودروهای افسانه بسیار معتبر در بازار گرفته تا مدل‌هایی که تقریباً امروز کسی آن‌ها را به یاد نمی‌آورد، این ۱۰ خودرو از اواخر قرن بیستم میلادی، مدل‌هایی هستند که اگر می‌خواهید یک سرمایه گذاری پرسود روی یک خودروی کلاسیک انجام دهید، همین امروز خرید آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۱۰ - مرسدس بنز ۱۹۰E مدل ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۳

این خودرو که سالیانی دراز زیر سایه رقیب خود، بی ام و سری ۳ نسل E30 قرار گرفته بود، بالاخره فرصتی پیدا کرده تا خودی نشان دهد. مرسدس مدل ۱۹۰E را به عنوان جایگزینی هم برای سری ۲۴۰ و هم به عنوان رقیبی مستقیم برای محصولات بی ام و وارد بازار کرد. کمپانی میلیاردها دلار صرف مهندسی و طراحی این خودرو کرد تا هندلینگ آن مشابه خودروهای اس کلاس این شرکت باشد و در نتیجه، مدل‌های ۱۹۰E زیادی را امروز می‌توانید در بازار خودروهای دست دوم در سراسر جهان پیدا کنید. این خودرو که هنوز هم در برابر E30 حرف زیادی برای گفتن ندارد، مرسدس به عنوان جانشینی به حق برای مدل‌های قدیمی‌تر ۲۴۰ معرفی کرد و یک دروازه ورود فوق العاده برای خودروهای کلاسیک مدرن آلمانی محسوب می‌شود. در رده بندی خودروهای وب سایت eBay، این خودرو رتبه بیست و نهم را توانست به خود اختصاص دهد.

۹ – مزدا ام ایکس ۵ میاتا مدل ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۷

این خودرو که در سال ۱۹۹۰ به عنوان یک برداشت مدرن از یک رودستر کلاسیک بریتانیایی رونمایی شد، توانست به یکی از محبوب‌ترین و دوست داشتنی‌ترین خودروهای تاریخ تبدیل شود. این خودرو که اکنون بیست و پنج ساله شده، در طول این سال‌ها مزدا ۹۰۰ هزار دستگاه از آن را فروخته است. این خودرو که قیمتی ارزان دارد، بسیار با دوام و با کیفیت است و ظاهری خاص و زیبا دارد و این موارد آن را به یک خودروی اسپرت پایه خوب تبدیل می‌کنند. پس از ربع قرن حضور در بازار، تصور این که در چشم انداز صنعت خودرو دیگر جایی برای رودسترهای کوچک وجود ندارد بسیار سخت است و نسل اول این خودرو در حال تبدیل شدن به خودروهایی محبوب برای کلکسیون‌ها هستند. میاتا در لیست مذکور، رتبه بیست و هفتم را به خود اختصاص داده است.

۸ - تویوتا MR2 اسپاید مدل ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵

زمانی که شرکت تویوتا مدل MR2 اورجینال را در سال ۱۹۸۴ رونمایی کرد، این خودرو رقابتی شدید با خودروهای اسپرت کوچک و ارزان قیمتی مانند فیات X1/9، هوندای سی آر ایکس و بعدها، مزدا میاتا داشت. این خودرو در سال ۱۹۹۵ بازار آمریکا را ترک و بعدها در سال ۲۰۰۰ به عنوان یک مدل کانورتیبل به این کشور بازگشت. در آن دوران، این خودرو رقیبی بسیار خوب برای مدل‌هایی مانند میاتا، پورشه باکستر و هوندا اس ۲۰۰۰ محسوب می‌شد.

روباز بودن این خودرو و نداشتن محفظه بار، سبب شد تا MR2 اسپایدر فروش ضعیفی در مقایسه با رقبای خود داشته باشد و تویوتا این مدل را از سال ۲۰۰۵ از مجموعه خودروهای خود خارج کرد. ولی چه کسی است که یک مدل اسپرت را فقط به خاطر اسپرت بودنش و آن حس و حال خوبی که دارد خریداری کند؟ نسل نهایی MR2 یکی از بهترین تجربه‌های رانندگی عصر خود را به همراه داشت و این همان چیزی است که در خودروهای مدرن تویوتا دیگر نمی‌توانید بیابید. در حالی که این روزها، MR2 قیمت نسبتاً ارزانی در بازار دارد، این خودرو توانسته رتبه ۲۵ لیست eBay را به خود اختصاص دهد و یک سرمایه گذاری بدون ریسک می‌توان آن را محسوب کرد.

۷ - سوبارو SVX مدل ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷

سوبارو SVX در دوره خود هیچ وقت درک نشد و این به معنای واقعی کلمه مایه شرمساری است، آن هم خودرویی که یکی از بهترین و جالب‌ترین مدل‌های زمان خود بود. این خودرو را جیورجتو جیوجیارو طراحی کرده بود، کسی که مسئولیت طراحی مدل‌هایی مانند بی ام و M1 و دلورین DMC-12 را بر عهده داشت، ولی طراحی خاص که موجب می‌شد برخی آن را دوست داشته باشند و برخی از آن متنفر باشند و همچنین قیمت گران آن سبب شد خودرو در بازار موفقیت قابل توجهی نتواند به دست بیاورد. این خودرو از سیستم دو دیفرانسیل ضدگلوله و موتور ۳.۳ لیتری شش سیلندری خطی ۲۳۱ اسب بخاری سوبارو استفاده می‌کرد، موتوری که تا آن روز بزرگ‌ترین پیشرانه نصب شده توسط کمپانی سوبارو روی یک خودرو محسوب می‌شد.

متاسفانه، کمپانی این خودرو را فقط با یک گیربکس تنبل ۴ دنده اتومات وارد بازار کرد و وزن ۱۶۳۰ کیلوگرمی آن هم تأثیر منفی زیادی روی بحث شتاب و ترمزگیری خودرو گذاشت. ولی به دلیل نایاب بودن این خودرو در بازار، پتانسیل بالای پرفورمنسی که دارد و همچنین سبک طراحی دهه ۹۰ میلادی، SVX این روزها توانسته نظر خیلی‌ها را به خود جلب کند. در اینترنت حتی این روزها مقالاتی را می‌توانید بیابید که آموزش تعویض گیربکس این خودرو با یک گیربکس دنده دستی را توضیح می‌دهند و با این اوصاف، باید منتظر اوج گرفتن این سوباروی کلاسیک باشیم. برخلاف موفقیت نه چندان پایدار این خودرو در سال‌های اولیه حضور در بازار، SVX موفق شده در لیست eBay رتبه ۲۴ را به خود اختصاص دهد.

۶ - فولکس واگن کورادو VR6 مدل ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴

کورادو VR6 خودروی بسیار خوبی بود که در روزهای بسیار بد فولکس واگن وارد بازار شد. این خودرو در دورانی وارد بازار شد که فولکس واگن می‌خواست بازار آمریکا را برای همیشه ترک کند. کورادو خودروی بسیار زیبا ولی گران قیمت دیفرانسیل جلو کوپه با ترکیب صندلی ۲+۲ بود که روی پلت فرم گلف ساخته شده بود.

مدل VR6 از موتور جدید ۲.۸ لیتری شش سیلندر جدید فولکس واگن با ۱۷۹ اسب بخار نیرو استفاده می‌کرد و شتاب صفر تا صدی برابر با ۶.۷ ثانیه داشت، عددی که برای زمان خود واقعاً فوق العاده بود. برخلاف پرفورمنس بسیار خوب، فروش ضعیف این خودرو سبب شد تا این روزها حتی یک کورادو معمولی هم به خودرویی کم یاب در بازار تبدیل شود، چه برسد به یک مدل VR6! این روزها، خطوط طراحی زیبای این خودرو و پرفورمنس شگفت انگیز آن، VR6 را به یک خودروی قدرتمند و جدی برای تبدیل شدن به یک مدل کلاسیک آینده تبدیل کرده است. متخصصان eBay در لیست خود، رتبه بیست و یکم را به این خودرو داده‌اند.

۵ - پورشه ۹۴۴ مدل ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۱

این خودرو که بر پایه ۹۲۴ ساخته شده بود، در سال ۱۹۸۲ رونمایی شد و همه آن را به عنوان یکی از بهترین خودروهای اسپرت دوره خود می‌شناختند. این خودرو با موتور ۴ سیلندر خطی خود که در جلو نصب شده بود و همچنین تقسیم وزن تقریباً ۵۰/۵۰، در تست مجله کار اند درایور در سال ۱۹۸۴ به عنوان خودروی با بهترین هندلینگ معرفی شد و همین موضوع، سبب شد تا ۹۴۴ از نظر فروش موفقیت بسیار خوبی را تجربه کند. همانند مدل نمادین ۹۱۱، ۹۴۴ در چند نسخه به فروش می رسید، از گرند تورر ۱۵۰ اسب بخاری تا یک مدل مجهز به موتور ۲۵۰ اسب بخاری توربو که می‌توانست رقیبی برای مدل ۹۱۱ هم باشد.

با استناد به طراحی و توسعه مشترک ۹۴۴ توسط پورشه، فولکس واگن و آئودی، همچنین محبوبیت بسیار خوب آن در بازار، برخی طرفداران پورشه‌های سنتی موتور عقب این خودرو را همواره سرزنش کرده‌اند، ولی پتانسیل بالای پرفورمنس این خودرو و قیمت نسبتاً ارزانی که دارند، ۹۴۴ را به عنوان یک دروازه ورود فوق العاده برای نسل جدیدی از علاقه مندان این برند آلمانی تبدیل کرده است. پس از دهه‌ها بی توجهی به این خودرو، بالاخره ۹۴۴ آن توجه خاصی که لیاقتش را داشت به دست آورده است و در لیست eBay، توانسته در رتبه هجدهم قرار بگیرد.

۴ - لندروور دیفندر مدل ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷

همانند جیپ رانگلر، دیفندر هم یک خودرو قوی و سفت و سخت دو دیفرانسیل با معماری بدنه روی شاسی است که توانایی‌های آفرود فوق العاده ای دارد و ریشه‌های آن به اوایل دوران تأسیس کمپانی باز می‌گردد. برخلاف رانگلر، دیفندر در برخی بازارها مانند آمریکا وجود ندارد و مردم این کشور برای خرید یک دستگاه از این خودرو حاضرند تا ۹۰ هزار دلار هزینه کنند. لندروور؛ مدل دیفندر را فقط ۴ سال در آمریکا عرضه نمود و بعدها، استانداردهای ایمنی آن را مجبور به خروج از بازار این کشور کرد.

این خودرو که هنوز هم در بریتانیا به قیمت ۳۴ هزار دلار به فروش می‌رسد، به قدری در آمریکا محبوب می‌باشد که قاچاق آن به یک معضل تبدیل شده است. فقط سال پیش اداره امنیت ملی آمریکا تقریباً ۴۰ دستگاه دیفندر قاچاق را کشف، ضبط و منهدم کرد. به دلیل نایاب بودن مدلی که به صورت قانونی می‌تواند در آمریکا تردد کند، این تراک آفرود فوق العاده قوی حتی با سرعت بیشتری از برخی ابرخودروهای دهه ۹۰ میلادی در بازار پیشرفت می‌کند. دیفندر در لیست eBay رتبه شانزدهم را به خود اختصاص داده است.

۳ - مزدا آر ایکس ۷ مدل ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵

زمانی که در سال ۱۹۷۸ رونمایی شد، مزدا آر ایکس ۷ با موتور روتوری خود توانست نظر خیلی‌ها را به خود جلب کند. تا زمان رونمایی نسل سوم و نهایی این خودرو در ۱۹۹۱، این خودرو تنها مدل مجهز به موتور روتوری مزدا در میان مدل‌هایی که در آمریکا می فروخت محسوب می‌شد. آر ایکس ۷ نخستین خودروی اسپرت ژاپنی بود که از یک ترکیب توربو دوقلو متوالی استفاده می‌کرد، موضوعی که به خودرو این امکان را می‌داد صفر تا صد را در ۴.۹ ثانیه پر کند، به عبارتی دیگر، مزدا آر ایکس ۷ از یک آکورا NSX هم سریع‌تر بود.

برخلاف محبوبیت بسیار بالای این خودرو در میان رسانه‌ها، مردم آمریکا هیچ وقت آن طور که باید نتوانستند با این خودرو ارتباط برقرار کنند و فروش آن پس از مدل سال ۱۹۹۵ برای همیشه در آمریکا متوقف شد. امروزه، ظاهر زیبا، پرفورمنس قوی و محبوبیت بالای آن در میان تیونرها سبب شده تا نسل آخر آر ایکس ۷ به یکی از محبوب‌ترین خودروهای دهه ۹۰ میلادی تبدیل شود. این خودرو در لیست مذکور در رتبه سیزدهم قرار گرفته است.

۲ - بی ام و ام ۳ مدل ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱

این خودرو در آستانه ۳۰ سالگی هنوز هم بسیار زیبا و جذاب است، نسل اول M3 موفق شد خود را به عنوان یکی از نمادین‌ترین و محبوب‌ترین خودروهای تاریخ این شرکت آلمانی تبدیل کند. با اختلاف می‌توان این خودرو را بهترین مدلی دانست که شرکت بی ام و در طول تاریخ خود ساخته است. شاخه M بی ام و، این خودرو را برای شرکت در مسابقات تولید کرده بود و M3 در واقع چیزی بیشتر از یک خودروی مسابقه‌ای بود.

از آن جایی که این خودرو روی پلت فرم مدل فوق العاده سری ۳ نسل E30 ساخته شده بود، ترکیب M3 از پرفورمنس مسابقه‌ای و هندلینگ فوق العاده، این خودروی ۳۰ ساله را هنوز به مدلی بسیار قابل، حتی با توجه به استانداردهای امروزی تبدیل کرده است. در حالی که این روزها قیمت یک M3 نسل E30 تقریباً مشابه یک M3 صفر کیلومتر است، روزهایی که می‌توانستید این بی ام و های افسانه‌ای را به قیمتی ارزان خریداری کنید کاملاً گذشته است. M3 اورجینال هنوز هماهنگ با همان استانداردی است که این روزها خودروهای بی ام و M از روی آن قضاوت می‌شوند. در نتیجه، این خودرو در لیست eBay رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

۱ - آکورا NSX مدل ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۵

زمانی که NSX در سال ۱۹۹۱ با یک موتور وسط ۳.۰ لیتری توربو دوقلوی شش سیلندر خورجینی ۲۷۰ اسب بخاری، بدنه تمام آلومینیومی زیبا و یک سیستم تعلیق طراحی شده با کمک آیرتون سنا، از قهرمانان سابق فرمول یک به سواحل آمریکا رسید، هوندا توانست حضور قدرتمندی با آن در بازار ابرخودروها داشته باشد و به تنهایی، استانداردهای کیفیت، دوام و تجربه رانندگی این سگمنت را بسیار بالاتر برد. در حالی که مدل‌های اورجینال این خودرو اکنون بیش از ۲۵ سال سن دارند، قیمت این خودروها در بازار فعلی بالاتر از قیمت پایه ۶۰ هزار دلاری آن زمان این خودرو شده‌اند. پس از این که NSX هیچ وقت نتوانست محبوبیت رقبای اروپایی خود در بازار را داشته باشد، ولی حداقل در لیست eBay، این خودرو توانسته عملکردی بهتر از رقبای آن دوره خود داشته باشد.

سالیان سال همه در این مورد بحث می‌کردند که آیا اصلاً خودروهای ژاپنی را می‌توان به عنوان مدل‌های کلاسیک مطرح کرد؟ در آن دوره خودروهای دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی بودند که می‌توانستید لقب کلاسیک به آن‌ها بدهید. با رشد روزافزون بازار خودروهای کلکسیونی، نسلی جدید از خریداران موجب خواهند شد تا قیمت خودروهای دوران کودکی‌شان سر به فلک بکشد. درست مانند همان اتفاقی که کلکسیونرها با خودروهای دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی در دهه ۱۹۸۰ میلادی انجام دادند. در حالی که خودروها قدیمی می‌شوند، نسل جدیدی از خریداران سخت به دنبال آن‌ها خواهند بود. در گذشته این گونه بوده است و همیشه هم همین گونه خواهد بود. این ۱۰ خودرو شاید آن قدر قدیمی نباشند، ولی زمان آن فرا رسیده که به کلاسیک خطاب کردن آن‌ها عادت کنیم.

منبع ترجمه: وب سایت چیت شیت

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "۱۰ خودروی کلاسیک آینده که همین امروز باید بخرید"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Mohsen
مهمان

فقط پراید تازه داره تولید ش متوقف میشه اگه خدا بخواد

mahad
مهمان

من عاشق آکورا nsxام بدنه زیبا موتور۳۲۰۰سی سی تنفس طبیعی قوی با اون صدای دیوانه کنندش یادش بخیر تو پلی استییشن۲تو بازی گرن توریسمو ۳و۴این ماشینو برمیداشتم محشر بود میخوام قبل از اینکه بمیرم حداقل یبار سوارش شم.

محمد
مهمان

با سلام لطفا خودروهایی رو معرفی کنید که تو ایران هم موجود باشند بغیراز بنز و بی ام و تقریبا مدل های دیگر تو ایران نیستند