معرفی سوپر اسپرت پیئک

بروزرسانی در: شنبه 19 خرداد 03 ساعت 16:53
معرفی سوپر اسپرت پیئک

برند خانوادگی فرزند مدیر سابق گروه خودروسازی فولکس‌ واگن برای بار دوم از یک محصول تازه رونمایی کرده است.

خودروسازی پیئک یک شرکت تازه‌بنیاد است که کار خود را از سال ۲۰۱۷ آغاز کرد و در سال ۲۰۱۹، از نخستین محصول خود با نام «مارک زیرو» رونمایی کرد. به گفته سازنده، این خودروی اسپرت برقی از یک نوع باتری لیتیوم‌یونی چینی بهینه استفاده می‌کرد که می‌توانست تنها در عرض ۵ دقیقه، ۷۰ درصد شارژ دریافت کند. پیئک مارک زیرو به‌لطف استفاده از سه الکتروموتور حدود ۶۱۱ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد که به هر چهار چرخ آن منتقل می‌شد. این خودروی ۱۵۰ هزار دلاری توسط خود شرکت طراحی شد و قراد بود تا سال ۲۰۲۴ روانه بازار شود تا شرکت پیئک بتواند به عرضه مدل‌های سدان و شاسی‌بلند هم بپردازد.

پیئک با معرفی محصول تازه خود، عملا از ادامه پروژه مارک زیرو رونمایی کرده که با تغییرات بسیاری همراه شده است. این خودرو که با نام GT 2.0 شناخته می‌شود، با برچسب قیمتی ۲۰۰ هزار دلاری و دو پیشرانه برقی روانه بازار خواهد شد. وظیفه ساخت خودرو به شرکت کانادایی «مولتی‌ماتیک»، سازنده نسل آخر فورد GT، سپرده شده است. برنامه سازنده بر آن است تا نخستین مدل‌ها را تا سال ۲۰۲۸ آماده کند.

پیئک اتوموتیو توسط «ری استارک» و «آنتون ام پیئک»، فرزند «فردیناند پیئک»، تاسیس شد. مدیرعامل سابق فولکس‌واگن در زمان معرفی این شرکت با جدیت اعلام کرده بود که با آن نه ارتباطی دارد و نه علاقه‌ای برای آغاز ارتباط. طرح اولیه پیئک کانسپت با شکست مواجه می‌شود اما آنتون پیئک دست از تلاش برنمی‌دارد و این‌بار با کمک «توبیاس موئرز»، مدیرعامل سابق مرسدس AMG و آستون‌مارتین، روی یک طرح جدید کار می‌کند. طراحی تازه و مهندسی دقیق‌تر مدل GT 2.0 نتیجه تلاش‌های این گروه تازه است.

طراحی این خودرو بر عهده «دیوید سیسنگ»، طراح TVR گریفیث، گذاشته شده بود. کوپه ۱,۸۱۴ کیلوگرمی پیئک ۴,۷۸۰ میلی‌متر درازا، ۲,۰۰۱ میلی‌متر پهنا و ۲,۷۷۸ میلی‌متر فاصله محوری دارد. بدنه تماما فیبرکربنی این خودرو روی پلتفرم مجهز به ۱۶ ماژول باتری جا خوش کرده است. ظرفیت بسته باتری این خودرو برابر ۹۰ کیلووات ساعت اعلام شده است که نهایتا نیروی خود را به دو الکتروموتور می‌رساند؛ موتورهای یادشده هر یک ۵۰۳ اسب بخار قدرت و ۵۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند؛ بنابراین پیئک GT 2.0 از ۱,۰۰۶ اسب بخار قدرت و ۱,۱۰۰ نیوتن متر گشتاور سود خواهد بود.

حداکثر سرعت این کوپه برقی برابر ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت اعلام شده است و می‌تواند در عرض ۲.۶ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. پیئک مدعی شده که محصول تازه‌اش با توجه به چرخه رانندگی WLTP، توان پیمایش ۵۰۰ کیلومتر را دارد. تمام این مجموعه بر رینگ‌های ۲۲ اینچی ماشین‌کاری شده سوار خواهد شد. برنامه مجموعه پیئک بر آن است که هیچ یک از دو دستگاه GT شبیه به هم نباشند؛ بنابراین دست مشتریانش را برای شخصی‌سازی و سفارشی‌کردن خودروشان باز خواهد گذاشت.

از دیگر ویژگی‌های مهم این خودرو می‌توان به سیستم فنربندی چنداتصالی فولادی، روتورهای فیبرکربنی، فرمان سیمی و سیستم «Dual2Drive» اشاره کرد که وظیفه نیرودهی به هر یک از چرخ‌های عقب را به یک الکتروموتور واگذار می‌کند و از این طریق، حس‌وحالی تازه را برای راننده به ارمغان می‌آورد. سازنده برای ایجاد هیجان و حس رانندگی خالص در این کوپه، از فنربندی بادی، میل ضدلغزش فعال و فرمان‌پذیری چرخ‌های عقب استفاده نکرده است. یک جعبه‌دنده ۲ سرعتی هم برای این خودرو در نظر گرفته  شده است. نظر شما درباره پیئک GT 2.0 چیست؟ آیا پیئک هم مانند فیسکر با شکست مواجه می‌شود؟

پدال

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar