رکورد شکنی پورشه تایکان در سفر ۴۵۰۰ کیلومتری

چهارشنبه 13 بهمن 00 ساعت 10:56
رکورد شکنی پورشه تایکان در سفر 4500 کیلومتری

پورشه‌ای برقی رکورد طی کردن عرض ایالات متحده را با صرف کوتاه‌ترین مدت برای شارژ باتری شکست، و با صرف کم‌تر از ۲.۵ ساعت برای شارژ کردن فاصله لس‌آنجلس تا نیویورک را طی کرد.

پورشه تایکان ۲۰۲۱ با رانندگی وین گردس، هوادار پرشور خودروهای برقی، فاصله بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتری از این کرانه تا آن کرانه ایالات متحده را طی کرد و فقط دو ساعت، ۲۶ دقیقه و ۴۸ ثانیه صرف توقف در ایستگاه‌های شارژ خودور آمریکا برای شارژ مجدد کرد.

حدنصاب این خودرو از رکورد قبلی به میزان بیش از سه برابر بهتر است و از رکورد مدت زمان شارژ خودروی تسلا مدل اس نیز به میزان ۵ برابر بهتر است.

پایان این سفر ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱ بود، اما موسسه رکوردهای جهانی گینس به تازگی آن را به رسمیت شناخته است.

آقای گردس می‌گوید: «مایه افتخار من است، و راستش را بخواهید، اندکی هم تعجب کردم که حدنصابی جدید با چنین فاصله‌ای برپا شده است. عملکرد تایکان از حد انتظار هم بالاتر بود. عملکرد، راحتی و رانش این خودرو عالی بود، اما ویژگی برجسته آن علاوه بر ظرفیت شارژ، کارایی آن بود.»

هزینه کل این سفر بابت شارژ باتری در ایستگاه‌های شارژ تنها ۷۶ دلار و ۸۲ سنت بود.

آقای گردس افزود: «امروز با این مبلغ ناچیز نمی‌توان با هیچ خودروی بنزینی یا گازوییلی عرض کشور را طی کرد، و من دارم با خودروی اسپرت عجیب و کارآمدی رانندگی می‌کنم. به حداقل رساندن زمان انتظار در ایستگاه شارژ و به حداکثر رساندن مدت حرکت صاحب خودرو در جاده یا در مقصد، خصوصیتی است که فواید آن در سال‌های آینده مشخص خواهد شد.»

این رکورد با استفاده از پورشه تایکان ۲۰۲۱ به دست آمده است، اما فناوری‌های نوین باتری به زودی مدت شارژ و برد خودروهای برقی را به طور چشم‌گیری بهبود می‌دهند.

سال گذشته، مدل اصلاح شده خودروی تسلا و مجهز به باتری نسل آینده توانست فاصله بیش از هزار و ۲۰۰ کیلومتر را با یک شارژ طی کند که حدود دو برابر برد عادی مدل استاندارد اس و اکثر خودروهای بنزینی تولید انبوه بود.

شرکت مرسدس هم قول داده است برد خودروهای نمونه ویژن ای.کیو.ایکس.ایکس خود را به ۹۶۵ کیلومتر برساند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar