کیم جونگ اون لیموزین دایملر را از کجا تهیه کرده است؟

شنبه 7 اردیبهشت 98 ساعت 03:27
کیم جونگ اون لیموزین دایملر را از کجا تهیه کرده است؟

کمپانی خودروسازی دایملر آلمان می‌گوید که نمی‌داند کیم جونگ اون خودرو لیموزین این کمپانی را از کجا تهیه کرده، چون این کمپانی هیچ قراردادی با کره شمالی ندارد.

زیلکه موکرت، سخنگوی کمپانی دایملر آگ آلمان روز جمعه ۶ اردیبهشت در پاسخ مکتوب به پرسش خبرنگار آسوشیتدپرس در این زمینه گفت: «ما مطلقاً در خصوص این که این خودروها چگونه از کره شمالی سر درآورده اطلاعی نداریم.»

کیم جونگ اون تاکنون برای شرکت در چند دیدار رسمی بسیار مهم از خودروهای لوکس کمپانی دایملر آگ آلمانی استفاده کرده است. او از جمله در سفر گذشته خود به شهر ولادی‌وستوک برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پس از پیاده شدن از قطار با یک دستگاه لیموزین مرسدس میباخ مدل «اس ۶۰۰ پولمن گارد» در این شهر جابجا شد. یک خودرو دیگر از نوع مرسدس میباخ اس ۶۲ هم خودرو او را در ولادی‌وستوک همراهی می‌کرد.

او در دو سفر پیشین خود برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژوئن ۲۰۱۸ و فوریه ۲۰۱۹ در سنگاپور و هانوی هم سوار یک دستگاه اس ۶۰۰ پولمن گارد شده بود.

این در حالی است که برابر قانون جاری تحریم کره شمالی از طرف آمریکا، صادرات هر گونه کالای لوکس به این کشور ممنوع است. هدف اصلی آمریکا از اعمال تحریم علیه کره شمالی فشار به این کشور برای پیشگیری از تولید سلاح‌های هسته‌ای است.

سخنگوی کمپانی دایملر آگ آلمان گفته است: «برای دایملر صادرات محصولات به شیوه صحیح و در چهارچوب قوانین یکی از اصول مسئولانه در فعالیت تجاری محسوب می‌شود.»

خانم زیلکه موکرت همچنین یادآوری کرد که از ۱۵ سال پیش تاکنون و در چهارچوب قوانین تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا، خودروهای دایملر دیگر به کره شمالی صادر نمی‌شوند. وی با این حال افزود که فروش خودروهای دست دوم دایملر یا فروش خودرو نو از طریق واسطه برای شرکت تولید کننده قابل کنترل و مسئولیت‌آور نیست.

کمپانی دایملر آگ که پیش از این «دایملر بنز» خوانده می‌شد و مقر آن در شهر اشتوتگارت آلمان است، یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های خودروسازی جهان و شاید لوکس‌ترین آنهاست. این کمپنی محصولات خود را تقریباً به همه کشورهای جهان صادر می‌کند، ولی در بین کشورهای خریدار خودروهای دایملر روی وبسایت رسمی آن، نام کره شمالی دیده نمی‌شود.

به باور بعضی کارشناسان، ظاهر شدن خودروی لوکس تحریمی زیر پای رهبر یک کشور تحت تحریم می‌تواند نشانه و نمادی از ناکارآمدی سیاست تحریم و فشار آمریکا باشد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar