۸۰۰ کیلومتر ظرفیت پیمایش با باتری حالت جامد سامسونگ

شنبه 24 اسفند 98 ساعت 20:39
800 کیلومتر ظرفیت پیمایش با باتری حالت جامد سامسونگ

شرکت کره‌ای سامسونگ در حال طراحی و توسعه یک پک باتری خودرویی بسیار مدرن حالت جامد است که می‌تواند موضوع نگرانی راننده‌های خودروهای الکتریکی در مورد ظرفیت پیمایش را به کل از بین ببرد. این شرکت بزرگ فناوری اعلام کرده مهندسان آن‌ها پیشرفت بسیار بزرگی در این پروژه داشته‌اند.

لیست شرکت‌های خودرو و فناوری که در حال رقابتی شدید برای وارد کردن تکنولوژی باتری حالت جامد به بازار هستند همه ساله به شدت در حال بزرگ شدن است. شارژ این باتری‌ها معمولاً سریع‌تر است، تراکم انرژی بیشتری دارند و در مقایسه با پک‌های باتری لیتیم یونی حداقل در تئوری ایمن‌تر هستند. آماده کردن این تکنولوژی برای ورود به بازار با قیمتی مناسب کار فوق العاده سختی بوده و بسیاری از مهندسان می گویند حداقل تا اواسط دهه جاری میلادی باتری حالت جامد وارد بازار نخواهد شد، ولی سامسونگ اعتقاد دارد در حال نزدیک شدن به حل این مشکل است. شرکت سامسونگ اخیراً یک نمونه تستی را با جزئیات کامل در یک ژورنال علمی ژاپنی پرزنت کرده است.

این تکنولوژی به یک آند (که ترمینال منفی پک باتری محسوب می‌شود) ساخته شده از کامپوزیت نقره-کربن وابسته می‌باشد. این راهکار تراکم انرژی باتری را افزایش داده و در عین حال به مهندسان اجازه می‌دهد تا ابعاد فیزیکی باتری را تا ۵۰ درصد در مقایسه با پک‌های لیتیم یونی کاهش بدهند.

سامسونگ ادعا می‌کند این باتری می‌تواند با یک بار شارژ ظرفیت پیمایشی برابر با ۸۰۰ کیلومتر ارائه کند و می‌توان آن را هزار بار شارژ کامل کرد. این اعداد روی کاغذ فوق العاده به نظر می‌رسند، ولی سؤالات و ابهامات بسیار زیادی در این باره وجود دارد. ظرفیت پیمایش الکتریکی یک خودرو به طور کامل مبتنی بر پک باتری نیست، وزن خودرو و ابعاد بدنه همگی در این مورد تأثیر دارند. ولی برای این که بتوانید بزرگی عدد ۸۰۰ کیلومتر را بهتر درک کنید باید اشاره کنیم که قهرمان ظرفیت پیمایش فعلی خودروهای الکتریکی تسلا مدل اس است که ظرفیت پیمایشی برابر با حدوداً ۶۲۰ کیلومتر دارد.

سامسونگ در بیانیه خود تاکید کرده که باتری حالت جامد آن‌ها هنوز آماده ورود به خط تولید نیست.

شرکت در بخشی از بیانیه خود می‌گوید: «در ادامه مسیر این پروژه بزرگ، ما به توسعه و بهینه سازی مواد اولیه مورد استفاده در ساخت باتری حالت جامد سامسونگ خواهیم پرداخت تا بتوانیم دنیای باتری‌های خودروهای الکتریکی را متحول کنیم.» به یاد داشته باشید: باتری‌های سامسونگ روی میلیون‌ها گوشی تلفن همراه نیز نصب شده است. این دستاورد مهم قطعاً دیر یا زود وارد دنیای تلفن همراه نیز خواهد شد.

autoblog

منبع: Z4Car

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar