آزادراه‌های الکترونیکی جدید را بشناسید

یکشنبه 1 دی 98 ساعت 10:13
آزادراه‌های الکترونیکی جدید را بشناسید

در پی الکترونیکی شدن عوارض چهارآزادراه دولتی، به زودی هشت آزادراه دیگر هم به جمع الکترونیکی‌ها می‌پیوندند و مردم برای پرداخت عوارض نیازی به ایستادن و توقف خودروهای خود در صف ندارند، ولی باید دید وعده‌های گذشته برای الکترونیکی شدن همه آزادراه‌ها تا پایان امسال عملی می‌شود؟

از اواخر اسفندماه سال اخیر عوارض چهار آزادراه تهران-ساوه، قزوین-زنجان، تهران-قزوین و تهران-قم الکترونیکی شد و عوارضی‌ها تعطیل شدند. در ادامه قرار بود تا پایان امسال همه آزادراه‌های کشور هم به تجهیزات لازم برای الکترونیکی کردن عوارض مجهز و ایستگاه‌های دریافت عوارض هم جمع شوند.

بهنام داودی مدیرکل بهره‌برداری آزادراه‌های کشور  با ذکر اینکه تا پایان امسال همه آزادراه‌ها به سیستم اخذ عوارض الکترونیکی مجهز می‌شوند، در این خصوص گفت: در ابتدا و در مرحله آزمایشی چهار آزادراه تهران-ساوه، قزوین-زنجان، تهران-قم و کرج- قزوین را مجهز به سیستم اخذ عوارض الکترونیکی کردیم و در مرحله دوم ضمن آسیب شناسی مرحله نخست ۱۱ آزاد را ه دیگر هم به این سیستم مجهز می‌شوند و این اتفاق تا شهریور ماه امسال رخ می‌دهد.

وی افزود: آزادراه‌های همت-کرج و منطقه یک آزادراه تهران-شمال هم همزمان با راه اندازی و افتتاح،    مجهز به این سیستم خواهند شد که به زودی انجام می‌شود و ۱۱ آزادراه مورد نظر در مرحله دوم مسیرهای قم-کاشان، کاشان-نطنز-اصفهان، زنجان-تبریز، قزوین-رشت، ساوه-سلفچگان، تهران-تبریز، کنارگذر شمالی مشهد، مشهد-باغچه، بندرعباس-بندر شهید رجایی، ارومیه-تبریز، کنارگذر غربی اصفهان است.

حالا و بر اساس آخرین پیگیری‌ها دو آزادراه ارومیه-تبریز (قطعه چهارم) و بندرعباس-شهید رجایی در مراحل نهایی برای الکترونیکی شدن قرار داشته و طی روزهای آینده این طرح در این دو مسیر اجرایی خواهد شد.

همچنین آزادراه‌های دیگری از جمله، قم-کاشان، کاشان-نطنز، نطنز-اصفهان، قزوین-رشت، زنجان-تبریز، کنارگذر غربی اصفهان، آزادراه همت-کرج نیز در مرحله نصب، تکمیل و تست نهایی تجهیزات قرار داشته تا نزدیک به یک ماه آینده به جمع آزادراه‌های الکترونیکی می‌پیوندند. چون که تجهیزات الکترونیکی، مخابراتی و دوربین‌ها در این آزادراه‌ها نصب شده و در مراحل تست نهایی برای گرفتن مجوزهای اجرایی لازم هستند. البته آزادراه همت-کرج به خاطر ادامه داشتن این پروژه تا سال آینده برای افتتاح و بهره‌برداری با دیگر آزادراه‌های موجود متفاوت است.

بنابراین در ادامه این پروژه باید دید پرداخت عوارض ۱۱ آزادراه باقی‌مانده دیگر هم امسال الکترونیکی می‌شود یا آنکه مردم برای پرداخت عوارض یک آزادراه پول نقد و کارت‌ بانکی داشته باشند و برای بعضی دیگر منتظر دریافت پیامک؟

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar