رشد تولید خودروهای دوگانه سوز

چهارشنبه 5 شهریور 99 ساعت 04:03
رشد تولید خودروهای دوگانه سوز

تولید خودروهای دوگانه ‌سوز در چهار ماه ابتدایی امسال حکایت از رشد ۵. ۶۶ درصدی در قیاس با مدت مشابه سال اخیر دارد.

هم اکنون تنها ایران خودرویی‌ها اقدام به تولید خودروی دوگانه ‌سوز می‌کنند و خبری از تولید محصولات دوگانه‌ سوز سایپا نیست.

در ایران خودرو تنها سه سایت ایران خودروی خراسان، ایران خودروی تبریز و خودروسازی فردا (سایت ایران خودرو در سمنان که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود) تولید دوگانه‌سوزها را در برنامه دارند. سه سایت یادشده در مجموع ۹ هزار و ۹۹۳ دستگاه انواع خودروی دوگانه‌سوز تولید کرده‌اند. این میزان تولید در قیاس با ۵ هزار و ۹۹۷ دستگاه دوگانه‌سوز تولید شده تا پایان تیر ۹۸ نشان‌دهنده رشد ۵. ۶۶ درصدی تولید خودروی دوگانه‌سوز است.

سایت شرقی ایران خودرو به تولید پژو ۴۰۵ دوگانه ‌سوز مشغول است.

این سایت توانسته تا پایان تیرماه سال ‌جاری تولید ۵ هزار و ۵۱۵ دستگاه پژو ۴۰۵ دوگانه ‌سوز را در خطوط تولید خود نهایی کند. این میزان تولید در قیاس با مدت مشابه سال اخیر از رشد ۵. ۵۷ درصدی حکایت دارد. همچنین آبی‌پوش‌های خراسان تا پایان تیر۹۸ تعداد هزار و ۵۰۱ پژو۴۰۵ دوگانه‌ سوز تولید کنند.

از خراسان به تبریز برویم و ببینیم سایت ایران خودرو در تبریز چه آماری در تولید دوگانه‌سوزها از خود به جای گذاشته است. این سایت خودروساز تولید سمند دوگانه‌سوز را در برنامه دارد.

آبی‌های تبریز توانسته‌اند تا پایان تیر امسال تولید ۲ هزار و ۹۳۳ دستگاه سمند دوگانه‌ سوز را نهایی کنند. تولید این تعداد خودرو در مقایسه با مدت مشابه پارسال نشان‌دهنده رشد تولید ۵. ۹۹ درصدی سمند دوگانه‌سوز در این سایت خودروساز است.

تبریزی‌ها تا پایان تیر ماه سال اخیر ۱۴۷۰ دستگاه سمند دوگانه‌سوز تولید کرده بودند. سایت اتومبیل سازی فردا در سمنان پژوپارس دوگانه‌سوز تولید می‌کند. این سایت که توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود، توانسته تا پایان چهارمین ماه سال‌جاری تولید هزار و ۵۴۵ دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوز را نهایی کند. مقایسه آمار تولید یادشده امسال با هزار و ۲۶ دستگاه پژو پارس دوگانه‌سوزی که این سایت سمنانی طی ۴ ماهه ۹۸ تولید کرده است، نشان می‌دهد که این سایت با رشد ۵. ۵۰ درصدی روبه‌رو بوده است. اما آمار دوگانه‌سوزها در وضعیتی تا تیرماه امسال روند صعودی داشته که ظاهرا ایران خودرو در تولید و تحویل این محصولات در مردادماه با مشکل رو به رو شده است؛ به صورتی که روز پیش مدیر پیش توسعه و تکوین محصول ایران خودرو با تایید تاخیر در تولید و تحویل خودرو‌های دوگانه‌سوز علت آن را کمبود مواد اولیه موردنیاز برای تولید کاتالیست عنوان کرده است.

رحیمی ندوشن تاکید کرده که کار بردن فلز گرانبهای پلاتین در کاتالیست خودرو‌های دوگانه‌سوز با توجه به تحریم‌های بین‌المللی دچار وقفه شده است و همین مساله مانعی در تامین به موقع مواد اولیه کاتالیست این خودرو‌ها ایجاد کرده است.

رحیمی ندوشن همچنین پیش‌بینی کرده که از دو هفته آینده با رفع چالش تامین مواد اولیه موردنیاز برای کاتالیست این خودروها تولید و تحویل دوگانه‌سوزها به مشتریان از سرگرفته خواهد شد.

به گفته مدیر پیش‌توسعه و تکوین محصول ایران خودرو چنانچه مساله تامین مواد اولیه برای تولید کاتالیست دوگانه‌سوزها رفع شود این خودروها در سال‌ جاری برای شماره‌گذاری مشکلی ندارند؛ چون مجوزهای لازم برای پلاک کردن این خودروها براساس استانداردهای یورو ۵ اخذ شده است.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar