رشد ۲۳ درصدی تولید خودروسازان خصوصی

شنبه 3 آبان 99 ساعت 01:10
رشد 23 درصدی تولید خودروسازان خصوصی

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط وزارت صمت، خودروسازان خصوصی در نیمه اول سال ‌جاری در مجموع ۱۷ هزار و ۲۳۵ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند. تولید این تعداد دستگاه خودرو در قیاس با مدت مشابه سال اخیر از رشد حدودا ۲۳ درصدی حکایت دارد.

خودروسازان خصوصی تا پایان شهریورماه ۹۸ در مجموع ۱۴ هزار و ۴۸ دستگاه خودرو تولید کرده بودند.

حال به سراغ جزئیات تولید خودروسازان خصوصی برویم تا ببینیم تا پایان نیمه اول امسال هر یک از آنها چه تعداد خودرو تولید کرده‌اند.

بر اساس آمار وزارت صمت، مدیران‌خودرو در صدر شرکت‌های خصوصی قرار دارد که بیشترین تولید را به خود اختصاص داده است.

این خودروساز که تولید محصولات برند چینی چری را در دستور کار دارد توانسته در ۶ ماهی که از سال ‌جاری گذشته در مجموع ۱۱ هزار و ۹۴۹ دستگاه خودرو تولید کند.

مدیران ‌خودرو در همین مدت در سال اخیر تنها ۲ هزار و ۷۵۱ دستگاه خودرو تولید کرده بود. بنابراین این گروه خودروسازی توانسته تولید محصولاتش را در بازه زمانی ذکر شده بیش از ۳۳۰ درصد افزایش دهد.

کرمان‌ موتور که تولید محصولات دو برند چینی جک و همچنین برند کره‌ای هیوندایی را در دستور کار داشت در نیمه اول امسال ۴ هزار و ۱۸ دستگاه خودرو تولید کرده است. این میزان تولید در قیاس با مدت مشابه در سال اخیر از افتی در حدود ۵۳ درصد حکایت دارد.

کرمان‌ خودرویی‌ها تا پایان شهریورماه سال اخیر ۸ هزار و ۶۲۳ دستگاه خودرو تولید کرده بودند.

به نظر می‌رسد بخشی از این افت تولید را باید در خروج برند کره‌ای هیوندایی از بازار خودروی کشور جست‌و‌جو کرد.

خودروسازی بهمن هم توانسته با تولید ۵۱۲ دستگاه از محصولات خود تا پایان شهریور ۹۹ در جایگاه سوم جدول تولید خودروسازان خصوصی قرار گیرد.

این خودروساز تولید محصولات برند ژاپنی مزدا و همچنین دو برند چینی هاوال و بسترن را در دستور کار داشت.

با این حال بهمن ‌خودرویی‌ها هم مثل کرمان‌ خودرویی‌ها افت تولید را در پایان نیمه اول امسال به نسبت مدت مشابه سال اخیر به نام خود به ثبت کرده‌اند. دلیل افت تولید بهمن‌ خودرو هم بی‌ارتباط به خروج برند مزدا و همچنین برند هاوال از بازار ایران نیست. بهمن‌خودرویی‌ها به طور کج‌دار و مریز تولید بسترن را در دستور کار دارند. این خودروساز خصوصی افت تولید بیش از ۴۸ درصد را تجربه کرده است. بهمن‌خودرویی‌ها در ۶ ماه اول سال گذشته توانسته بودند ۹۹۶ دستگاه از محصولات موجود در سبد محصولاتی خود را نهایی کنند.

سیف ‌خودرو در رتبه چهارم قرار دارد. این خودروساز خصوصی تولید محصولات برند چینی BISU و همچنین برند SWM را در خطوط تولید خود دنبال می‌کند.

این خودروساز خصوصی تا پایان شهریورماه سال‌جاری در مجموع ۴۷۷ دستگاه خودرو تولید کرده است. این میزان تولید در مقایسه با مدت مشابه سال پیش نشان‌ دهنده رشدی بیش از ۳۴۵ درصدی است.

سیف‌خودرویی‌ها در مدت زمان ذکر شده در سال اخیر تولید ۱۰۷ دستگاه خودرو را نهایی کردند.

دیگر خودروساز بخش خصوصی عظیم‌خودرو است که با تولید ۱۲۷ دستگاه خودرو در رتبه پنجم قرار دارد. عظیم‌خودرو تولید دو برند چینی فوتون و هنتنگ را در برنامه دارد. البته صحبت‌هایی هم از تولید برند ماهیندار توسط این خودروساز شنیده می‌شود. عظیم‌خودرو نیز مانند سیف خودرو رشد تولید را تجربه کرده است.

عظیم‌خودرو رشدی در حدود ۱۷۰ درصدی را در بازه زمانی یاد شده تجربه کرده است.

ریگان‌خودرو با تولید ۷۵ دستگاه از محصولات خود بعد از سیف‌خودرو در ردیف ۶ جدول تولید خودروسازان خصوصی قرار گرفته است. ریگان‌خودرو اما برخلاف عظیم‌خودرو افت تولید را در کارنامه خود ثبت کرده است. افت تولید این خودروساز در نیمه اول سال‌جاری درمقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته بیش از ۸۱ درصد بوده است. ریگان‌خودرو تولید برند چینی کوپا را دنبال می‌کند.

بر این اساس صنعت خودروی آذربایجان (آذویکو) رتبه هفتم را در اختیار دارد. این خودروساز تا پایان شهریور ۹۹ تنها ۵۰‌دستگاه خودرو تولید کرد.

این میزان تولید در قیاس با تولید ۱۳۵ دستگاهی که تا پایان شهریورماه ۹۸ انجام شده افت ۶۳ درصدی را نشان می‌دهد. صنعت خودروی آذربایجان تولید برند چینی ام‌جی را در دستور کار دارد. خودروسازی راین و سازه‌های خودرو دیار به ترتیب با تولید ۱۴ دستگاه و ۱۱ دستگاه در رتبه‌های هشتم و نهم قرار دارند. خودروسازی راین در ۶ ماه ابتدای سال اخیر هیچ محصولی را در خطوط تولید خود نداشته است. سازه‌های خودرو دیار اما افت تولید بیش از ۹۴ درصدی را در بازه زمانی یاد شده تجربه کرده است. کارمانیا هم در رتبه دهم قرار گرفته است. دو برند خودروسازان بم و بایک بین‌الملل نیز در نیمه اول سال‌جاری هیچ محصولی را تولید نکردند.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar