کاهش ۶۲ درصدی تولید خودروهای دوگانه سوز

بروزرسانی در: شنبه 28 اردیبهشت 98 ساعت 03:50
کاهش 62 درصدی تولید خودروهای دوگانه سوز

تولید خودروهای دوگانه‌سوز در جدیدترین آمار اعلامی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت باز هم با کاهشی بزرگ رو به رو شده است.

زد فور کار: طبق آمار منتشره که به فروردین امسال مربوط می‌شود، در مجموع یک هزار و ۳۱۷ دستگاه خودرو دوگانه‌سوز در کشور در طول نخستین ماه امسال به تولید رسیده که در مقایسه با تیراژ سه هزار و ۴۵۷ دستگاهی ماه مشابه سال اخیر، کاهشی ۵. ۶۲ درصدی را نشان می‌دهد. این کاهش در وضعیتی است که این روزها زمزمه‌های تقویت مجدد سوخت گاز برای کاهش مصرف بنزین، به گوش می‌رسد. گویا دولت در پی آن است که بار دیگر توسعه خودروهای دوگانه‌سوز را بیازماید و از این راه مانع رشد سرسام‌آور مصرف بنزین در طول سال‌های آینده شود. طبق پیش‌بینی‌ها، سرانه مصرف بنزین در طول سال‌های پیش رو افزایشی قابل‌توجه خواهد داشت و بنابراین ممکن است کشور با تشدید واردات بنزین رو به رو شود. نکته دیگر اینجاست که احتمال می‌رود دولت در نهایت طرح سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت این سوخت را دیر یا زود اجرایی کند. در این صورت، مشتریان یا باید به سهمیه محدود بنزین خود قانع باشند یا برای خرید سوخت بیشتر، هزینه بالاتری بپردازند. یک راه سومی هم البته هست که به استفاده از سوخت گاز مربوط می‌شود. به‌عبارت بهتر، این احتمال وجود دارد که در صورت سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، سیاست دوگانه‌سوز کردن خودروها مجدداً با جدیت از طرف دولت پیگیری شود. ارزان‌تر بودن قیمت گاز در مقایسه با بنزین از یک طرف و فراوانی منابع گازی کشور از طرف دیگر، دو انگیزه اصلی برای توسعه احتمالی خودروهای دوگانه‌سوز است. البته سیاست توسعه دوگانه‌سوزها ۱۲ سال پیش هم با جدیت دنبال شد، با این حال کمبود زیرساخت‌ها و همچنین بروز مشکلات فنی اجازه نداد این طرح به سرانجام خوشی برسد. در آن مقطع، مشتریان به خاطر آنکه بنزین سهمیه‌بندی و گران شده بود، به سمت دوگانه‌سوزها هجوم بردند و استقبال زیادی از این مدل خودروها انجام شد، ولی در نهایت به خاطر مشکلات فنی و کمبود زیرساخت‌ها، ستاره اقبال دوگانه‌سوزها افول کرد. در ادامه وضعیت به شکلی پیش رفت که تقاضا برای دوگانه‌سوزها به شدت پایین آمد و خودروسازان هم به تناسب این اتفاق، تیراژ این مدل محصولات را کاهش دادند. در دولت نهم بیشتر خودروهای تولید داخل به دستور وزیر وقت صنعت و معدن، دوگانه‌سوز شدند، ولی حالا تنها سه مدل از محصولات و آن هم با تیراژی بسیار کم، با قابلیت استفاده از سوخت گاز تولید می‌شوند. حال اگر بنا به تغییر سیاست دولت در حوزه بنزین باشد (سهمیه بندی و افزایش قیمت)، هیچ بعید نیست دوگانه‌سوزها باز هم رو آمده و سهمی قابل‌توجه از صنعت و بازار خودرو کشور را در اختیار بگیرند.

این در حالی است که فعلاً دوگانه‌سوزها به حاشیه رانده شده و تقاضای چندانی برای آنها وجود ندارد. خودروسازان تا پایان فروردین امسال تیراژ مناسبی در حوزه دوگانه‌سوزها نداشته‌اند، اگرچه البته کل تولید آنها در اولین ماه امسال با کاهشی بزرگ رو به رو شده است.

طبق آمار اعلامی، پژو ۴۰۵ پرتیراژترین خودرو دوگانه‌سوز در فروردین امسال بوده و ایران خودرو ۷۳۰ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده است. با توجه به این آمار، تیراژ ۴۰۵ دوگانه‌سوز در فروردین امسال و نسبت به ماه مشابه سال اخیر ۸. ۴۳ درصد افت کرده است. در طول فروردین سال اخیر، یک هزار و ۳۰۰ دستگاه پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز در ایران خودرو به تولید رسیده بود.

ایران خودرویی‌ها ولی ۵۸۶ دستگاه سمند دوگانه‌سوز را هم در بازه زمانی تحت بررسی به تولید رسانده‌اند که نشان می‌دهد تیراژ این محصول در مقایسه با فروردین سال اخیر ۷. ۵۱ درصد پایین آمده است. بنابر آمار سال ۹۷، آبی‌های جاده مخصوص در طول فروردین این سال یک هزار و ۲۱۴ دستگاه سمند دوگانه‌سوز را به تولید رسانده بودند. در آمار اعلامی ولی تولید تنها یک دستگاه پژوپارس دوگانه‌سوز برای ایران خودرو به ثبت رسیده و این در حالی است که فروردین سال قبل، این گروه ۳۵۴ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده بود. پس تولید پژوپارس در ایران خودرو در طول فروردین امسال تقریباً متوقف شده و باید منتظر ماند و دید آیا این محصول در ادامه با افزایش تیراژ رو به رو خواهد شد یا به لیست حذفی‌ها خواهد رفت.

در نهایت ولی تولید تیبای دوگانه‌سوز در سایپا در طول فروردین امسال متوقف شده و این شرکت به عکس ماه مشابه سال اخیر که ۵۸۹ دستگاه تیراژ داشته، حتی یک دستگاه تیبای دوگانه‌سوز را هم تولید نکرده است. سایپایی‌ها پیش‌تر پراید را هم در مدل دوگانه‌سوز به تولید می‌رساندند، ولی به مرور تیراژ این محصول هم مثل تیبا صفر شد؛ پس سایپا عملاً تولید دوگانه‌سوزها را متوقف کرده و مشخص نیست این سیاست، ادامه‌دار است یا در آینده تغییر خواهد کرد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar