آیا ایران خودرو توان تولید ۳ محصول جدید را دارد؟

شنبه 23 شهریور 98 ساعت 10:23
آیا ایران خودرو توان تولید 3 محصول جدید را دارد؟

هم اکنون ۶ ماه از سال جاری مانده و وزیر صنعت در تکلیفی به یکی از گروه‌های خودروساز اعلام کرده تا پایان امسال ۳ محصول جدید وارد بازار کند ولی با این حجم تعهدات معوق و خودروهای ناقص این هدف قابل اجرا است؟

 "ایران خودرو مکلف به تولید و عرضه سه محصول جدید تا پایان سال جاری است" این‌ها بخشی از صحبت‌های رحمانی وزیر صنعت در بازدید سرزده خود از گروه ایران خودرو در اوایل شهریورماه امسال است.

وی با اشاره به اینکه مردم از عملکرد خودروسازان ناراضی هستند، گفت: تکمیل خودروهای کف پارکینگ، افزایش تیراژ تولید، افزایش عمق  ساخت داخل و فروش اموال مازاد باید از محورهای اصلی ایران‌خودرو به شمار آید. مبنا بر این است که اموال و املاک غیرتولیدی هرچه زودتر واگذار شود؛ این سیاستی است که مطلقاً برای اجرای آن کوتاه نمی‌آییم.

از تکمیل خودروهای ناقص و فروش اموال مازاد این شرکت به عنوان تأکیدات وزیر صنعت به ایران خودرو بگذریم باید به دستور رحمانی مبنی بر تکلیف این شرکت به تولید و عرضه  ۳ محصول جدید آن هم تا پایان سال جاری پرداخت دستوری که بنا به اذعان فعالان صنعت خودرو با ابهامات زیادی همراه است.

هم اکنون این گروه خودروساز نزدیک به ۷۰ هزار خودروی ناقص کف کارخانه دارد که باید تکمیل و تحویل این محصولات به مشتریان را در اولویت اصلی فعالیت خود قرار دهد تا در نهایت بتواند تاحدودی رضایت مردم را به بدست آورد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این گروه نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان بدهی به قطعه سازان دارد که هنوز برای بازپرداخت آن منابع کافی در اختیار ندارد و از طرفی تعهدات جدید هم در فروش‌های اعتباری و فوری برای شرکت ایجاد شده است که همین موضوعات سرمایه گذاری در پلتفرم جدید را سخت خواهد کرد.

به عقیده فعالان صنعت خودرو در خوشبینانه ترین حالت اگر مدیرعامل جدید این شرکت بتواند ۲ هزار میلیارد تومان منابع دریافت کند می‌تواند بر روی پلتفرمهای فعلی یک فیس لیفت جدید تولید و راهی بازار کرد . ولی این موضوع خود ابهامات زیادی دارد چون که اگر چنین مبلغی در کار باشد باید نخست بدهی شرکت به قطعه سازان پرداخت و سپس منابع به سمت تولید محصول جدید هدایت شود. 

به نظر می‌رسد با شرایط کنونی این شرکت وعده وزیر صنعت به مردم در ارائه ۳ محصول جدید آنهم در ۶ ماهه پایانی سال امر قابل اجرایی نباشد و شرکت در گام نخست باید تعهدات معوق خود را به مشتریان و قطعه سازان را اجرایی کند.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar