آیا جایگزینی برای پراید در نظر گرفته شده است؟

بروزرسانی در: شنبه 13 مهر 98 ساعت 14:53
آیا جایگزینی برای پراید در نظر گرفته شده است؟

حذف پراید موضوع جدیدی نیست و در طول سال‌های اخیر بارها تلاش شده که این خودرو قدیمی از مدار تولید خارج شود. از مشتریان و کارشناسان گرفته تا پلیس و وزیر صنعت، معدن و تجارت، این روزها همه علیه پراید موضع گرفته‌اند و می‌گویند عمر آن به سر رسیده است؛ ولی آیا حذف پراید در وضعیت کنونی که صنعت خودرو ایران با مشکلاتی مواجه است شدنی است؟ آیا اگر پراید از خط تولید خارج شود، جایگزینی برای آن در نظر گرفته شده است؟

۹ مهرماه امسال دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن در گفتوگو با یکی از سایتهای خبری از انتخاب جایگزینی برای پراید خبر داد. آرش محبی نژاد در این گفتوگو عنوان کرد که قرار است خودرو جدیدی از تلفیق پراید و تیبا تولید شود تا بتواند پس از بازنشستگی پراید، جای او را پر کند.

این خبر به سرعت در سایتها دست به دست شد، ولی چند ساعت بعد شرکت خودروسازی سایپا این خبر را تکذیب کرد. براساس اعلام این گروه خودروساز، محصولات جدید از چند پلتفرم متفاوت خواهند بود ولی خبری از پلتفرم گروه خانواده پراید در ساخت و تولید آنها نیست. چون از نظر فنی و تخصصی تولید یک خودرو از تلفیق دو محصول با دو پلتفرم متفاوت، امکانپذیر  یا دستکم منطقی نخواهد بود.

دو روی سکه پراید

اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۴ بود که پس از حذف پیکان از خط تولید کارخانه‌ها، پراید به عنوان ارزانترین خودرو داخلی جای خود را در دل خانواده‌های ایرانی باز کرد. این محبوبیت به خاطر ارزان بون پراید ادامه داشت تا اینکه چند سال بعد قیمت خودرو با افزایش سرسامآوری مواجه شد و پراید هم از این امر مستثنی نبود.

با حذف خاصیت مثبت قیمت ارزان پراید، به یکباره هجمه‌ها علیه این خورو از طرف طیفهای گوناگون آغاز شد. پراید به خاطر کیفیت پایین، در سیبل انتقاد مشتریان، کارشناسان، پلیس، سازمان ملی استاندارد، نمایندگان مجلس و... قرار گرفت. مشتریان از کیفیت پایین قطعات و خرابی‌های زودهنگام پراید گلایه داشتند.

چندی بعد سازمان ملی استاندارد از قدیمی بودن تکنولوژی پراید و پاسخگو نبودن آن به استانداردهای جدید سخن به میان آورد. در این بین پلیس هم با استناد به سهم بالای پراید در تصادفات آن را ناایمن خواند و نمایندگان مجلس هم سوار بر این موج، این خودرو را همواره مورد نقد قرار دادند.

اما با وجود انتقادات و برنامه ریزی‌های بیشمار برای حذف پراید از خطوط تولید، این خودرو تا به امروز دوام آورده و همچنان هم لقب پر تیراژ ترین خودروی خودروسازی کشور را یدک می‌کشد.

آیا پراید ساقط می‌شود؟

ناکامی در حذف پراید از مدار تولید جاده مخصوصی‌ها، این گمانه زنی را ایجاد کرده است که آیا بالاخره پراید با جاده‌ها خداحافظی خواهد کرد یا نه؟ وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان حامی همیشگی تولیدکنندگان خودرو، بالاخره پس از مدتها در صف منتقدان قرار گرفته و ظاهراً به حذف پراید راضی شده است. وزیر صمت چندی پیش در اظهاراتی عنوان کرد که پراید به آخر عمر خود رسیده است. این جمله وزیر گمانه زنیها نسبت به اینکه جایگزین پراید کدام خودرو خواهد بود را بیش از پیش بر سر زبانها انداخت.

در این بین صدای بعضی نمایندگان از تعلل در ساخت جایگزین پراید هم درآمد. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اوایل شهریورماه اعلام کرد که خودروسازان موظف هستند با طراحی محصولی ایمن، زمینه توقف خط تولید پراید را فراهم کنند.

به گفته سعید باستانی، بنا بر اظهارات رئیس پلیس راهور مبنی بر اینکه شماره گذاری پراید از سال ۹۹ متوقف خواهد شد، خواستار خروج پراید از خط تولید به مثابه پیکان شد. او در خصوص بعضی ادعاها مبنی بر اینکه توقف خط تولید پراید باعث گرانی خودرو می‌شود، عنوان کرد که این مسائل را همواره مطرح می‌کنند تا از توقف تولید پراید جلوگیری به عمل بیاید، ولی این خودرو قطعاً باید از رده خارج شود.

شایعه جایگزین پراید

صبح روز نهم شهریورماه امسال، خبری مبنی بر اینکه جایگزین پراید معرفی شد در کانالها و سایتها دست به دست می‌شد. در این خبر به نقل از محبینژاد آمده بود: «قرار است خودرو جدیدی که تلفیقی از پراید و تیبا است، جایگزین پراید و به بازار معرفی شود.»

او در جواب به این سؤال که پلیس وعده داده سال آینده پراید را شماره‌گذاری نخواهد کرد، آیا پراید پس از توقف تولید گران می‌شود؟ گفت: ما عقیده داریم توقف خودرو پراید تا سال آینده امکان‌پذیر نیست؛ تا زمانی که خودرو جایگزین برای پراید از طرف شرکت‌های خودروسازی معرفی نشود این خودرو هم متوقف نخواهد شد. به گفته محبی نژاد، این خودرو جدید تلفیقی با تیراژ پراید تولید نخواهد شد و باید در آینده منتظر ارائه برنامه خودروسازان و رونمایی از این خودرو جدید برای جایگزینی پراید بود.

اما این خبر داغ، چند ساعت پس از انتشار، از طرف گروه خودروسازی سایپا کذب خوانده شد. براساس اعلام این شرکت خودروساز، از نظر فنی و تخصصی تولید یک خودرو از تلفیق دو محصول با دو پلت‌فرم متفاوت منطقی نیست. مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت خودروسازی سایپا همچنین اعلام کرد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن که این خبر از وی نقل قول شده، آن را تکذیب کرده و طبق اطلاعیه انجمن، برداشت و استنباط خبرنگار رسانه منتشرکننده از این موضوع اشتباه بوده است.

سایپا همچنین افزود: شرکت خودروسازی سایپا پس از تغییرات مدیریتی و براساس رویکرد‌ها و راهبرد‌های جدید خود از ابتدای سال ۹۸ طراحی و تولید محصولات جدید را در دستور کار قرار داده که به‌زودی معرفی خواهند شد. این محصولات کاملاً جدید بوده و ترکیب یا تلفیقی از خودرو‌های قبلی شرکت خودروسازی سایپا نخواهند بود.

هرچه هست، گویا پراید به آخر خط رسیده و رفته رفته باید آماده وداع با خودروسازی ایران باشد و باید منتظر ماند و دید در نهایت چه تصمیمی برای جانشینی آن گرفته خواهد شد.

ایرنا

قیمت پراید

فروش فوری سایپا

قیمت محصولات سایپا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "آیا جایگزینی برای پراید در نظر گرفته شده است؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سورنا
مهمان

من فکر نکنم تولید پراید متوقف شود