آیا خودروسازان توان افزایش تولید خودرو را دارند؟

دوشنبه 22 اردیبهشت 99 ساعت 10:46
آیا خودروسازان توان افزایش تولید خودرو را دارند؟

کارشناس صنعت خودرو گفت: در وضعیت کنونی و با دستور نمی‌توان تولید خودرو را افزایش داد بلکه مستلزم اجرای بعضی راهکار‌ها است.

امیرحسن کاکایی درباره اینکه خودروسازان توان اجرای دستور وزیر صمت مبنی بر افزایش تولید خودرو به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه را دارند، اظهار کرد: با دستور تیراژ تولید افزایش نمی‌یابد بلکه با اجرا این کار شدنی است.

کارشناس صنعت خودرو افزود: در حالی که خودروسازان بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان متضرر شدند، روی داخلی سازی کار کردن به یکباره اعلام می‌شود که باید یورو ۵ و استاندار‌های جدید را اعمال کنند، اما اجازه افزایش قیمت هم به آن‌ها داده نمی‌شود که عملاً این موارد در کنار هم افزایش تیراژ را غیرممکن می‌کند.

وی با ذکر اینکه اگر تولید غیراقتصادی بر مبنای قیمت سال اخیر را در نظر بگیریم یعنی خودروسازان در هر دستگاه خودرو ۳۰ میلیون تومان زیان می‌کنند، گفت: اگر این رقم را در یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه ضرب کنیم به رقم ۳۶ هزار میلیارد تومان زیان خواهیم رسید در حالی که دو خودروساز از محل دارایی‌ها طی ماه‌های اخیر تجدید ارزیابی انجام دادند بنابراین از این محل دیگر نمی‌توانند زیان را جبران کنند.

کاکایی بیان کرد: زمانی که پراید و ۴۰۵ را حذف می‌کنیم و اعلام می‌شود خودرو‌ها باید یورو ۵ داشته باشند، اجرای آن مستلزم داشتن تکنولوژی است بنابراین هزینه تولید بالا می‌رود و از طرفی ایجاد این ظرفیت برای مدتی باعث کاهش تولید می‌شود.

کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: همچنین اجرای استاندارد‌های ۸۵ گانه در بعضی موارد نیاز به امکانات و ایجاد ظرفیت دارد که با شرایط حاکم بر کسب و کار افزایش تولید غیرممکن است.

وی یادآوری کرد: اگر موانع رفع شود، اجرای استاندارد‌های ۸۵ گانه یک سال عقب بیفتد و اجازه افزایش قیمت داده شود می‌توان گفت خودروسازان با ریسک می‌توانند تولید را افزایش دهند.

کاکایی ادامه داد: در ۶ ماهه اخیر ظرفیت سازی خوبی برای تأمین خودرو‌های قبلی انجام گرفت، اما به خاطر محدودیت مالی نتوانستند ظرفیت را افزایش دهند.

کارشناس صنعت خودرو افزود: سال پیش مصوب شد تا ۵ هزار میلیارد تومان به خودروسازان تسهیلات پرداخت شود، اما تاکنون ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است که یکی از موانع همین محدودیت در نقدینگی است.

وی تاکید کرد: در وضعیت کنونی و با دستور، افزایش تیراژ شدنی نیست، اما اگر مطابق با شرایط کلان کشور و منافع ملی تصمیم گیری شود این پتانسیل وجود دارد تا تیراژ به بالای یک میلیون دستگاه برسد.

کاکایی گفت: ظرفیت تولید خودرو کشور سالانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه است، اما گلوگاه تولید، قطعه‌سازی است که در گذشته مرتبط با نیاز وارد می‌شد، اما اکنون به خاطر تحریم قطعات باید از داخل تأمین شود که نمی‌دانیم اینکار تا چه میزان شدنی است.

کارشناس صنعت خودرو گفت: با توجه به ادعای که قطعه سازان و خودروسازان انجام دادند اگر استاندارد‌ها را به تعویق بیاندازیم و اجازه منطقی شدن قیمت‌ها داده شود شاید به توان به بیش از یک میلیون دستگاه خودرو رسید.

میزان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar