اجرای ۲ طرح تولیدی برای جبران کمبود تایر خودروهای سنگین

پنج شنبه 9 آبان 98 ساعت 11:20
اجرای 2 طرح تولیدی برای جبران کمبود تایر خودروهای سنگین

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر از در حال اجرا بودن دو طرح تولیدی برای حل مشکلات واردات تایر خودروهای سنگین خبر داد و گفت: هر دو طرح در نیمه راه هستند و نیاز به کمک‌های مالی و تسهیلات دارند که اگر هر دو همزمان به بهره‌برداری برسند، نیاز تایر سنگین کشور تأمین می‌شود.

مصطفی تنها اظهار کرد: چندی است که گمرک آمار دقیقی از واردات تایر نمی‌دهد ولی اوضاع تایرهای وارداتی در بازار نشان می‌دهد که مشکلات در این حوزه کم نیستند. برای جبران کمبود تولید تایر سنگین دو طرح تولیدی در حال اجرا است که اجرای این طرح‌ها یکی در استان اردبیل و دیگری در بیرجند شروع شده است، ولی در حال حاضر هر دو طرح نیمه کاره هستند که علاوه بر ریال به ارز هم نیاز دارند.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ادامه داد:  برای یکی از طرح‌ها ماشین‌آلات مورد نیاز خریداری و بخشی از مبلغ هم پیش پرداخت شده است ولی به خاطر تغییرات چند برابری نرخ ارز در سال‌های اخیر، نمی‌توانند الباقی را پرداخت و تسویه کنند، بنابراین با سازندگان ماشین‌آلات هم دچار مشکل و درگیری حقوقی شده‌اند.

وی افزود: در طرح دوم هم بخش قابل توجهی از ماشین‌آلات خریداری و نصب شده است. باقی هم در حال نصب و راه‌اندازی است ولی باز هم کمبودهایی وجود دارد که نیاز به کمک و تسهیلات دارد. برآورد می‌شود طرح اجرایی در اردبیل تا پایان امسال راه‌اندازی شود و دیگری هم اگر ارز مورد نیاز آن تأمین شود، تا اواسط سال آینده به بهره‌برداری برسد.

تنها تاکید کرد: با راه‌اندازی این دو کارخانه می‌توانیم بیش از ۷۰ الی ۸۰ درصد نیاز کشور به تایر سنگین را تأمین کنیم. اگر هر دو طرح با هم به بهره‌برداری برسند نیاز کشور در زمینه تایر سنگین در داخل تأمین می‌شود.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar