احتمال شدت گرفتن کاهش تولید خودرو از خرداد ماه

چهارشنبه 18 اردیبهشت 98 ساعت 14:12
احتمال شدت گرفتن کاهش تولید خودرو از خرداد ماه

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: فقط ۴ هزار میلیارد تومان از ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات مصوب هیئت دولت به قطعه‌سازان پرداخت شده که اگر مابقی آن طی هفته‌های آتی پرداخت نشود از خرداد ماه کاهش تولید خواهیم داشت.

مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در رابطه با وضعیت ترخیص کالاها از گمرک اعلام کرد: در مورد ترخیص قطعات و مواد اولیه از گمرک همچنان مشکلات وجود دارد که این مشکلات هم ناشی از تغییر قوانین است. بعضی از افراد اقدام به ترخیص از گمرک نکرده‌اند چون که قطعات بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری‌شده بود و هم اکنون باید مابه‌التفاوت ۸۵۰۰ تومانی بدهند. درنتیجه بیش از ۸ ماه است که کالاها در گمرک رسوب‌کرده است. اواخر سال گذشته پرداخت نقدینگی به قطعه‌سازان انجام شد و به همین واسطه برخی هم اقدام به ترخیص کالاها کردند. به‌طورکلی علاوه بر تحریم خارجی بلکه تحریم داخلی هم موجب رسوب کالا در گمرکات شده است.

۸۰ درصد بدهی‌ها پرداخت شد

وی در مورد میزان بدهی به قطعه‌سازان و پرداختی‌ها گفت: بدهی قطعه‌سازان به طور کامل پرداخت نشد و در اسفند ۹۷ رقم ۴ هزار میلیارد تومان که نیمی از آن مربوط به گروه سایپا و نیمی دیگر برای ایران خودرو بود در اختیار قطعه‌سازان قرار گرفت. مقدار بدهی که پرداخت‌شده تقریباً ۸۰ درصد کل بدهی سررسید شده بود و هنوز هم حجم بدهی به قطعه‌سازان بسیار بالا است.

درخواست تسهیلات ۲۵ هزار میلیارد تومانی داشتیم

بیگلو در رابطه با پرداخت تسهیلات به قطعه‌سازان اعلام کرد: کل تسهیلات مصوب هیئت دولت ۱۱ هزار میلیارد تومان بود اگرچه که ما درخواست ۲۵ هزار میلیارد تومان را داشتیم. از این رقم، ۴ هزار میلیارد تومان آن پیش از عید پرداخت شد و در اختیار قطعه‌سازان قرار گرفت ولی هنوز ۷ هزار میلیارد تومان آن باقی‌مانده است. قرار است که این مبلغ به طور یورو در کشور چین پرداخت شود ولی تسویه آن به‌صورت ریالی و با سود متعارف بانکی باشد در این صورت ریسک افزایش قیمت ارز را طی گفت و گو هایی که با بانک مرکزی داشتیم از بین بردیم. لازم ذکر است که متأسفانه تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نگرفته که معضل بزرگی است. در حال حاضر در حال گفت و گو با بانک مرکزی هستیم تا این مبلغ هر چه زودتر داده شود چون که اگر رقم ذکرشده ظرف ۲ الی ۳ هفته آینده وارد زنجیره تأمین نشود متأسفانه از خردادماه کاهش تولید را خواهیم داشت.

چهار مشکل قطعه‌سازان در سال ۹۸

وی در خصوص مشکلات و درخواست‌های قطعه‌سازان در سال ۹۸ گفت: در سال جدید چهار مشکل اساسی در وجود دارد که بحث نخست مربوط به نقدینگی است و پیش‌تر به آن اشاره شد. یکی دیگر از مباحث به اصلاح قیمت‌ها بازمی‌گردد که همچنان سازمان حمایت از مصرف‌کننده علاقه‌ای به قبول کردن قیمت‌های واقعی ندارد. به‌عنوان‌مثال در قراردادهای ما قیمت دلار ۸۵۰۰ تومان است درصورتی‌که ما از سامانه نیما با نرخ ۱۲۵۰۰ تومان ارز را خریداری می‌کنیم. نتیجه این است که اگر اصلاح قیمت ایجاد نشود همچنان مبحث زیان‌ده خودروسازی به وجود خواهد آمد. مسئله سوم بحث واردات بدون انتقال ارز است که این روش، راه‌حلی برای دور زدن تحریم‌ها است و اگر این کار انجام نشود متأسفانه از محل تحریم‌ها ضربه خواهیم خورد. بحث چهارم هم مربوط به مطالبات دولتی مانند عوارض، بیمه و مالیات است که درخواست داریم با توجه به زیان بزرگ صنعت خودرو و قطعه مالیات و بیمه از ما دریافت نشود.

وجود خودروهای ناقص در کف کارخانه‌ها

وی در پایان به بحث مواد اولیه و داخلی سازی قطعات چنین اشاره کرد: در یک خودرو به طور میانگین بیش از ۸۰ درصد مواد اولیه در داخل کشور تأمین می‌شود و کمتر از ۲۰ درصد در کل زنجیره تأمین نیاز به مواد اولیه وارداتی داریم. زمانی که در خصوص خودرو صحبت می‌کنیم اگر از بین ۳ هزار قطعه تنها یک مورد نباشد امکان تجاری شدن خودرو وجود نخواهد داشت. خیلی از خودروها هم اکنون در کف کارخانه‌ها مانده‌اند و ناقص هستند و موجب بروز مشکلات نقدینگی هم شده است. عموماً در ساخت قطعات با تکنولوژی بالا مانند ECU، سیستم مالتی مدیا و ABS مشکلاتی داریم. لازم به ذکر است که ظرفیت داخلی سازی قطعات با مشکلاتی که پیش‌آمده هنوز به حدی نرسیده که کفاف کامل نیاز خودروسازان را بدهد.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar