ساماندهی بازار خودرو ضروری و لازم است

سه شنبه 6 آذر 97 ساعت 11:01
ساماندهی بازار خودرو ضروری و لازم است

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی بازار خودرو و باز گرداندن آرامش به این بازار به تصمیم وزیر پیشین برای تشکیل اتاق فکر خودرویی عمل کند.

سید مهدی مقدسی، با ذکر این که «بازار خودرو سال‌هاست با مشکلات و موضوعات گوناگونی دست به گریبان است و ساماندهی آن ضروری و لازم است» اظهار داشت: در دوره وزارت شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت جلسه مشترکی با حضور وزیر و معاونان وزارت، کمیسیون صنایع مجلس، خودروسازان و قطعه ‌سازان برگزار و مقرر شد اتاق فکری در بدنه دولت با محوریت وزارتخانه و با حضور همه بخش‌های درگیر صنعت خودرو کشور مثل قطعه‌ سازان، تامین کنندگان منابع مالی، انجمن‌ها و تشکل‌های فعال در حوزه خودرو، اساتید حوزه صنعت از دانشگاههای معتبر و تامین کنندگان مواد اولیه تشکیل شود تا از تصمیمات و اقدامات جزیره‌ای پیشگیری و تصمیمات جامع، هماهنگ و یکپارچه برای ساماندهی بازار خودرو اتخاذ شود.

وی از رضا رحمانی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت خواست تا با عمل به این توافق و هماهنگی با دیگر وزارتخانه‌ها زمینه ساماندهی بازار خودرو را به نحوی به وجود آورد که هزینه تمام شده تولید، منطقی و کنترل قیمت در بازار، سامان یابد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: ارتقاء کیفیت و منطقی شدن قیمت خودرو از طریق حذف هزینه‌های سرباری تولید امکان ‌پذیر است ولی نیازمند تدبیر و فکر است.

مقدسی تاکید کرد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس تا به نتیجه رسیدن توافقات و اقدامات آرامش ‌بخش در بازار خودرو موضوع خودرو و بازار خودرویی ایران را در دستورکار خواهد داشت و به وظایف نظارتی خود به طوری عمل می‌کند تا خودروسازان و بازار خودرویی کشور به آرامش نسبی برسد.

نماینده مردم اراک در مجلس متذکر شد: در وضعیت عادی اقتصاد، تولید خودرو باید از انحصار خارج و رقابتی شود. اگر بازی‌ گران صنعت خودروسازی بیشتر شوند قطعا صحنه بازار خودرویی کشور هم تغییر می‌کند و ارتقاء تولید و کاهش قیمت در رقابت واقعی میان خودروسازان اتفاق می‌افتد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: البته ساماندهی بازار خودرو در وضعیت تحریم قواعد خودش را دارد که باید به آنها التزام داشت ولی  نباید فراموش کرد که وضعیت تحریم دوره کوتاه و زودگذری دارد که می‌توان بر این وضعیت مسلط شد به بیان روشن‌تر سیاست‌های خودرویی نباید برنامه‌های باثبات میان مدت و بلند مدت صنعت خودروسازی ایران را برای دوره طولانی تحت تاثیر قرار دهد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar