قیمت پراید قیمت یک چرخ اتومبیل BMW هم نیست

یکشنبه ۲۳ دی ۹۷ ساعت ۱۳:۴۷
قیمت پراید قیمت یک چرخ اتومبیل BMW هم نیست

رییس انجمن خودرو و نیرو محرکه استان اصفهان با ذکر اینکه افزایش کیفیت خودرو یک شبه به دست نمی‌آید، گفت: در واقع تکنولوژی پیشرفته یک شبه به دست نمی‌آید. صنعت خودرو هم از بیشتر صنایع جلوتر بود، ولی دچار مافیا شدیم که معتقد به بد بودن و نابود کردن این صنعت هستند.

ابراهیم احمدی در مورد گرانی خودرو، اظهار کرد: قطعه سازان مواد اولیه نظیر آلومینیوم و مس را گران می‌خرند، در نتیجه قیمت تمام شده خودرو بیشتر می‌شود، پس نمی‌توانند این هزینه را از جیب خود پرداخت کنند.

وی با ذکر اینکه افزایش کیفیت خودرو یک شبه به دست نمی‌آید، افزود: افزایش کیفیت خودرو نیاز به برنامه زمان بندی، سرمایه گذاری و ماشین آلات نوین دارد.

رییس انجمن خودرو و نیرو محرکه استان اصفهان تصریح کرد: پس از برجام، ۱۰ قرارداد بزرگ با کمپانی‌های رنو، سیتروئن، پژو، ولوو و ماهله برای ساخت پیشرانه، پلتفرم‌ها و ماشین‌های جدید امضا شد، ولی این تفاهم نامه‌ها به واسطه تحریم، منتفی شد.

برخی قطعات در انبارها خاک می‌خورد

وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۲۵ میلیارد تومان قالب ساخته شده در انبار شرکت‌های قطعه سازی خاک می‌خورد، ادامه داد: به خاطر تعلیق قراردادهای کمپانی‌های پژو، رنو، سیتروئن، امکان استفاده از قالب‌ها وجود ندارد.

احمدی با ذکر اینکه سیاست تفاوت پنج درصدی قیمت کارخانه و بازار تصویب نشد، ادامه داد: پیشنهاد این بود که قیمت فروش خودرو، پنج درصد کمتر از قیمت بازار باشد تا بعد با گذشت زمان و کاهش نرخ مواد اولیه، قیمت‌ها متعادل شود، ولی در نهایت این پیشنهاد هم پذیرفته نشد.

وی با ذکر اینکه ۲۵۰ هزار خودرو با تعرفه ۲۰ درصد به کشور وارد شد، افزود: همچنین خودروهای چینی با قطعات وارداتی مونتاژ و راهی بازار شد که در نهایت این وضعیت باعث بیکاری خودروسازان، قطعه سازان و کارگران شده است.

قیمت پراید، قیمت یک چرخ اتومبیل BMW هم نیست

رییس انجمن خودرو و نیرو محرکه استان اصفهان تصریح کرد: در ابتدای سال جاری قیمت آلومینیم از کیلویی ۷ هزار به ۲۳ هزار تومان، مس از ۲۵ هزار به ۸۱ هزار تومان تغییر کرده است، ولی به قیمت پراید که با قیمت گوشی آیفون و یخچال یکی است، ایراد می‌گیرند.

وی با ذکر اینکه خودروهای داخلی مورد تقاضای مردم است، گفت: به طور مثال در مدت ۲۰ دقیقه، ۲ میلیون پراید فروخته می‌شود. در واقع قیمت پراید، قیمت یک چرخ اتومبیل BMW هم نیست، همچنین مردم از درک کافی برای تشخیص کیفیت خودرو برخوردار هستند.

مشکلات لیزینگ خودرو در ایران

احمدی با اشاره لیزینگ کشورهای اروپایی، اظهار کرد: لیزینگ در کشورهای خارجی ثروتمند خودرو را از کارخانه خریداری و با سود ۱.۵ درصد در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و یک کارگر با حقوق ۱۸۰۰ ۲۰۰۰ یورو می‌تواند با پرداخت ماهیانه ۲۵۰ یورو صاحب بهترین خودرو شود، همچنین پس از چهار سال خودروی آنان را با خودرو جدید تعویض می‌کنند و خودروهای قبلی را به کشورهای روسیه، لهستان، چک صادر می‌کنند.

وی با ذکر اینکه لیزینگ در ایران، خودرو را با سود ۱۸ درصد و با نبود نقدینگی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد، افزود: در نتیجه اقشار گوناگون مردم توانایی خرید خودروی مناسب را ندارند و این موضوع مربوط به خودروساز نیست.

فناوری خودرو یک شبه حاصل نمی‌شود

رییس انجمن خودرو و نیرو محرکه استان اصفهان با ذکر اینکه خودرو استاندارد مربوط به جامعه متعادل از همه نظر است، تاکید کرد: جاده‌های کشور استاندارد نیستند و در واقع در طول سه سال گذشته تلاش برای سرمایه گذاری و ایجاد تعادل در بازار خودرو بی فایده بود و سرمایه قطعه سازان بزرگ در مدت پنج ماه گذشته از بین رفت.

وی با اشاره به اینکه برای تولید محصول با کیفیت باید تمام شرایط و تجهیزات نوین فراهم شود، افزود: در واقع تکنولوژی پیشرفته یک شبه به دست نمی‌آید. صنعت خودرو هم از بیشتر صنایع جلوتر بود، ولی دچار مافیا شدیم که معتقد به بد بودن و نابود کردن این صنعت هستند، در نتیجه اکنون خودروساز و قطعه ساز نداریم.

احمدی با ذکر اینکه در نمایشگاه خودرو تهران، خودرو و قطعه جدیدی برای ارائه وجود نداشت، تصریح کرد: متاسفانه در این نمایشگاه قطعات و محصولات قبلی شرکت‌های ایران خودرو، سایپا و مونتاژهای چینی به نمایش گذاشته شد.

برخی می‌خواهند تنها واردکننده خودرو باشیم

رییس انجمن خودرو و نیرو محرکه استان اصفهان با اشاره به آسان نبودن تغییرات در خودرو، گفت: در کشورهای صاحب فناوری مانند ژاپن، آلمان، آمریکا، در مدت هفت سال خودرو تغییر می‌کند، البته در ایران هم تغییراتی در خودرو ایجاد شده است؛ به طور مثال در دهه ۷۰ پیکان، در دهه ۸۰ سمند و در دهه ۹۰ دنا تولید کردیم.

وی با ذکر اینکه در سال ۲ میلیون موتور دنا، پژو ۴۰۵، سمند می‌سازیم، تاکید کرد: اصفهان قطب تولید قطعات موتوری کشور است. در واقع در گذشته خودرو پیکان، ۱۲ لیتر در هر صد کیلومتر مصرف می‌کرد و اکنون پراید، ۷.۵ لیتر و موتور ملی، ۶.۵ لیتر در هر صد کیلومتر مصرف بنزین دارد.

 احمدی با ذکر اینکه صنعت خودروسازی کشور با جهان بسیار فاصله دارد، تصریح کرد: ایران یک کشور صنعتی نیست، البته در زمان شروع کار صنعت خودرو، موانعی ایجاد می‌شود، همچنین افرادی می‌خواهند، کشور در این صنعت تنها وارد کننده باشد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "قیمت پراید قیمت یک چرخ اتومبیل BMW هم نیست"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
فرشید
مهمان

خوب ارزشش بیشتر از این هم نیست!!!