ارتقای سطح آلایندگی موتورهای دیزل خودروهای تجاری

یکشنبه 4 اسفند 98 ساعت 10:44
ارتقای سطح آلایندگی موتورهای دیزل خودروهای تجاری

مدیرعامل شرکت تحقیقات موتور ایران خودرو از ارتقای سطح آلایندگی موتورهای دیزل خودروهای تجاری ایران خودرو خبر داد و گفت: موتور ۳۵۵ که توسط ایدم با سطح داخلی سازی بالا تولید می‌شود، در اولویت ارتقای استاندارد آلایندگی قرار دارد.

مهدی رجبعلی در این مورد گفت: استفاده از سیستم‌های سوخت رسانی و پس پالایشی جدید در این موتور آلایندگی آن را به سطح استانداردهای مورد نظر خواهد رساند.

وی اقتصاد استفاده از این موتور را بسیار بزرگ و قابل ملاحظه خواند و گفت: رقم توسعه این موتور با توجه به سودآوری تجاری آن ناچیز است. کالیبراسیون این موتور به سطح استاندارد یورو ۵ نیازمند تجهیزات ویژه‌ای است.

رجبعلی از همکاری با سه شرکت ایدم،‌ ایران خودرو دیزل و بازرسی کیفیت و استاندارد ایران برای کالیبراسیون و تست این موتور خبر داد و گفت: تجهیزاتی که در اختیار این شرکت‌ها بود در محل مشترکی تجمیع شد و اتاق ویژه‌ای برای کالیبراسیون و تطابق موتور با استانداردها ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در مدت کم‌تر از یک ماه توانستیم اتاق تست را در نزدیکی تهران راه اندازی کنیم و یقیناً تا پایان سال مدارک فنی ارتقای موتور را ارائه خواهیم کرد.

مدیرعامل ایپکو تصریح کرد: امکان استفاده از این مرکز توسط تجاری سازان دیگر و حتی رقبای ایران خودرو هم وجود دارد.

وی با ذکر این که پرش فن‌آوری بسیار مهمی اتفاق افتاده افزود: فن‌آوری سوخت رسانی موتور ۳۵۵ بهبود یافته و میزان مصرف سوخت آن کم و سطح آلایندگی آن به یورو ۵ خواهد رسید، با توجه به سیستم‌های پیشرفته در آن، امکان ارتقا به استاندارد یورو ۶ هم وجود دارد.

لازم به ذکر است این موتور در محصولات واگن هود و اتوبوس‌های شهری ایران خودرو دیزل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بازسازی اتوبوس‌های فرسوده هم در صورت درخواست می‌توان از موتور ۳۵۵ با استاندارد آلایندگی یورو ۵ استفاده کرد.

ایکوپرس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar