تجهیز سمند، رانا و دنا به سقف پانوراما

سه شنبه 11 شهریور 99 ساعت 12:17
تجهیز سمند، رانا و دنا به سقف پانوراما

مدیر پروژه خودروی پژو ۲۰۷ پانوراما، با اشاره به این که هم اکنون این محصول در حال تجاری سازی است، گفت: تاکنون ۷۰۰ دستگاه خودروی پژو ۲۰۷ هاچ‌بک پانوراما تولید شده و به زودی به بازار عرضه می شود.

احمد آقاجانی معمار افزود: فاز تجاری‌سازی  مدل ۲۰۷ صندوق دار هم ظرف حداکثر سه ماه آینده آغاز می شود.

وی اظهار کرد: برای اولین بار ایده نصب سانروف با استفاده از ظرفیت قانونی گروه های خودروساز برای تجهیز سه گروه خودروی سمند، پارس و پژو ۲۰۶ مطرح و با همکاری شرکت پژو آغاز شد. به‌دنبال تحریم و عدم همکاری شرکت پژو و دیگر شرکت‌های خارجی، این پروژه توسط مهندسان ایران ‌خودرو بر روی خودروهای سمند و ۲۰۶ برنامه ریزی و اجرا شد.

وی افزود: نصب سانروف برای اولین بار در خط تولید (به طور OEM) بر روی خودروهای دنا، پژو۲۰۶ و سقف پانوراما پژو ۲۰۷ خروجی این پروژه است.

مدیر پروژه خودروی پژو ۲۰۷ پانوراما با ذکر این‌که با توجه به کوتاه بودن ارتفاع سقف خودروی پژو ۲۰۷، نصب سانروف مشکلاتی را برای سرنشینان عقب ایجاد می کرد، خاطرنشان کرد: پس از بررسی و امکان سنجی های لازم، به کار بردن سقف پانوراما به عنوان یکی از مسیرهای حل این مشکل طبق روش‌های روز خودروسازی جهان تعیین و برنامه‌ریزی شد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که سقف شیشه‌ای با خودروی پژو ۲۰۷ قابلیت انطباق داشت، تصریح کرد: به همین خاطر مطالعات در این زمینه را تکمیل کرده و نمونه سازی های اولیه را انجام دادیم.

آقاجانی افزود: به این ترتیب این پروژه را به صورت صد در صد داخلی و از طریق انطباق با خودروهای روز دنیا و مشابه طرح‌هایی که روی خودروهای پژو ۲۰۷ و ۳۰۸ استفاده شده بود، اجرا کردیم.

وی در زمینه تامین قطعات سقف شیشه‌ای و سانروف هم یادآوری کرد: با به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین سازندگان داخلی توسط ساپکو، قطعه‌سازان با تکمیل اطلاعات برای نخستین بار توانستند نمونه اولیه قطعات خودروی پانوراما را تولید کنند و پس از تست‌های ارزیابی اولیه و با مشاهده نتایج رضایت بخش آن، پروژه تولید خودروی پژو ۲۰۷ با سقف پانوراما  بر روی بعضی خودروهای تولیدی ایران خودرو به طور کارخانه ای (OEM)، در دستور کار قرار گرفت.

مدیر پروژه خودروی پژو ۲۰۷ پانوراما با بیان این‌که برای تولید خودروی پانوراما، نیازمند ایجاد بعضی تغییرات در خطوط تولید شرکت بودیم، یادآوری کرد: برخی ربات ها و تجهیزات را به خطوط اضافه کردیم و تعدادی ایستگاه کاری جدید هم در خط احداث شد. هم اکنون نیز ایران خودرو قابلیت تولید هر دو مدل پژو ۲۰۷ هاچ بک و صندوق دار پانوراما در خطوط اصلی تولید را دارا است.

وی تصریح کرد: ظرفیت تولید هر دو مدل خودروی پژو ۲۰۷ پانوراما هاچ بک و صندوق دار می‌تواند مطابق تا حدود ۲۰۰ هزار دستگاه در سال  افزایش یابد.

آقاجانی با اشاره به بعضی تجهیزات به کار رفته در خودروی ۲۰۷ پانوراما، گفت: شیشه های به کار رفته در سقف این محصول، گذر نور و انرژی را کنترل کرده و موجب جلوگیری از افزایش زیاد دمای داخل کابین و مانع ورود اشعه های UV به داخل کابین خودرو می شود. سیستم سایه‌بان تلسکوپی نصب شده داخل این محصول قرار دارد که در صورت عدم  نیاز بسته می شود و تریم آن از نظر رنگ و طرح پارچه، کاملا هماهنگ با قطعات خودرو است.

وی تصریح کرد: برخلاف سانروف که دارای کاربرد محدود است، سقف پانوراما با ایجاد دید وسیع از داخل کابین خودرو، در اکثر مواقع حتی هنگام بارندگی و دید شب آسمان مخصوصا خارج از شهر کاربرد دارد.

مدیر پروژه خودروی پژو ۲۰۷ پانوراما با اشاره به ایجاد توان تولید داخل سقف‌های پانوراما، از امکان تجهیز دیگر خودروهای تولیدی ایران‌خودرو مانند سمند، رانا و دنا به سقف پانوراما در آینده خبر داد.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "تجهیز سمند، رانا و دنا به سقف پانوراما"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمد امین
مهمان

هر چی ماشین زمان قدیم رو دادن بزک دوزک میکنن، بجای اینا یکم رو ایمنیشون کار کنید که توی تصادف ها ماشین هاشون خمیر نشن بعد به امکاناتشون برسید