تولید پژو ۳۰۱ و ۲۰۰۸ جواب بدعهدی کمپانی پژو

بروزرسانی در: چهارشنبه 26 تیر 98 ساعت 21:14
تولید پژو 301 و 2008 جواب بدعهدی کمپانی پژو

خروج کمپانی های خودروسازی از ایران پس از دور جدید تحریم‌های صنعت خودرو، باعث تشدید مشکلات تأمین مواد اولیه و قطعات، کاهش شدید تیراژ تولید، افت عرضه و رشد دلال‌بازی و گرانی رسمی و غیررسمی انواع خودروهای داخلی در بازار شد. این در حالی است که در دور نخست تحریم‌ها هم رنو و پژو به‌عنوان شرکای اصلی خودروسازان ایرانی خروج از ایران یا کاهش سطح همکاری‌های خود با خودروسازان ایرانی را در دستور کار قراردادند.

اما با اجرای برجام بازهم خودروسازان فرانسوی و چینی به‌عنوان شرکای اصلی شرکت‌های خودروسازی ایران راهی بازار کشورمان شدند. هرچند پژو با پرداخت غرامت، ازسرگیری همکاری با ایران ‌خودرو را در دستور کار قرارداد ولی روند مذاکرات رنو با ایدرو برای تولید خودروهای مشترک طولانی شد و شاید هم همین شرایط بلاتکلیف باعث شد تا این بار برخلاف دور قبلی تحریم‌ها رنو در خروج از ایران از پژو پیشی گرفته و حتی خیلی از اموال خود را تبدیل و از ایران خارج کند. ولی اکنون دست‌اندرکاران بخش صنعت و مدیران خودروساز از بهبود روند تأمین قطعات، رشد تیراژ تولید روزانه و عرضه خودرو با تکیه بر توانمندی قطعه سازان داخلی خبر داده و از طرف دیگر تلاش دارند تا با ساخت داخل بعضی خودروهای تولید مشترک فرانسوی ، پاسخی درخور به عهدشکنی شرکای خودروساز فرانسوی خود بدهند. در گفت‌وگو با هاشم یکه زارع ، مدیرعامل ایران‌ خودرو آخرین وضعیت تولید و عرضه محصولات این شرکت، سرنوشت خودروهای ناقص دپو شده در این گروه خودروسازی و شرایط داخلی سازی پژو ۳۰۱ و پژو ۲۰۰۸ را مطرح کردیم که می‌خوانید.

روند کنونی تولید و عرضه محصولات ایران ‌خودرو چگونه است؟

تیراژ تولید روزانه کنونی ایران‌ خودرو به بیش از ۱۵۰۰ دستگاه رسیده و به همین میزان هم تجاری‌سازی و تحویل خودرو به مشتریان را شاهد هستیم بر این اساس در طول یک ماه اخیر توانستیم تا ۲.۱ برابر نسبت به ماه قبل از آن خودرو تولید و تجاری ‌سازی کرده و تحویل مشتریان بدهیم.

آمارهای متفاوتی از دپوی ۱۵۰ تا بیش از ۲۰۰ هزار خودرو ناقص در خطوط تولید ایران ‌خودرو و سایپا ارائه می‌شود، میزان تولید خودروهای ناقص ایران چگونه است؟

اغلب این خودروها به خاطر کمبود قطعات های تک دپو شده است ولی بیشتر آمارهایی که درزمینهٔ تیراژ خودروهای ناقص دپو شده در ایران ‌خودرو اعلام می‌شود، نادرست است. تیراژ واقعی خودروهای ناقص دپو شده در ایران ‌خودرو کمتر از ۱۰۰ هزار دستگاه و نزدیک به ۸۵ هزار خودرو است. باید در نظر گرفت که خودروسازان تیراژ تولید روزانه جاری و کف دارند که باید به‌ صورت هم‌ وزن تکمیل و تجاری‌سازی و عرضه شود.

روند کاهش دپوی خودروهای ناقص و به ‌روزرسانی عرضه محصولات ایران‌ خودرو به مشتریان چگونه بوده است؟

برای کاهش دپوی خودروهای ناقص در خطوط تولید ایران ‌خودرو برنامه‌ریزی کرده و سیر نزولی تولید این خودروها را شاهد هستیم که با این روند در طول سه الی ۴ ماه آینده شمار این خودروها به صفر خواهد رسید. اکنون تحویل بعضی از محصولات ایران‌ خودرو به مشتریان به‌ روز رسیده و عرضه  بقیه محصولات هم در طول ۴ تا ۵ ماه آینده به‌روز خواهد شد.

دپوی خودروهای ناقص در خطوط تولید ایران‌ خودرو بیشتر ناشی از کمبود چه قطعاتی بوده است؟

بیشتر خودروهای ناقص به خاطر کمبود قطعات الکترونیک و های تک در ایران‌ خودرو دپو شده است با این ‌وجود بر اساس برنامه ‌ریزی وزارت صنعت و رشد تیراژ تولید در گروه های خودروسازی تلاش می‌کنیم تا بازار آزاد خودرو از دست دلال‌ها رهاشده و قیمت خودرو در بازار واقعی شود.

سازمان حمایت از مبنا قرار گرفتن قیمت‌های بهمن سال اخیر و نه قیمت روزانه برای فروش نقدی فوری خودرو خبر داده، قیمت فروش فوری ایران ‌خودرو تا چه حد منطبق با این نرخ‌گذاری است؟

طبق قانون قیمتی که در تاریخ قرارداد تحویل خودرو به مشتریان درج‌شده است مبنای، قیمت‌گذاری خودرو در طرح فروش فوری نقدی یا تحویل خودروهای ثبت نامی مشتریان است. بر این اساس مبنای قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی به مشتریان همان قیمت زمان تحویل است. در طرح فروش فوری نقدی هم مبنای قیمت‌گذاری، همان نرخی است که سازمان حمایت تعیین و اعلام کرده است. قانون می‌گوید مبنای تعیین قیمت برای مشتری که نسبت به خرید فوری نقدی اقدام می‌کند، قیمت همان روز است.

با خروج یک‌ جانبه پژو از ایران، واکنش ایران‌خودرو به عهدشکنی مجدد این خودروساز فرانسوی چگونه بوده است؟

خروج دوباره پژو از ایران برخلاف قرارداد همکاری مشترک این شرکت با ایران‌ خودرو است و این شرکت باید تاوان این عهدشکنی را بدهد بر این اساس داخلی سازی محصولات این شرکت در چارچوب قرارداد تولید مشترک با ایران‌ خودرو را در دستور کار قراردادهایم . این کار با داخلی سازی قطعات، تولید و تجاری‌سازی پژو ۳۰۱ شروع شده و در طول یک تا دو هفته آینده خط تولید داخل آزمایشی این خودرو را رونمایی می‌کنیم . در ادامه بدون اتکاء به پژوی فرانسه از اوایل سال آینده خط تولید انبوه این خودرو راه‌اندازی شده و تا سه‌ماهه نخست سال ۹۹  این خودرو تجاری‌سازی و به مشتریان تحویل خواهد شد.

هدف‌گذاری اولیه تیراژ تولید و میزان داخلی سازی پژو ۳۰۱ چگونه است؟

تولید این خودرو را با ۱۰ هزار دستگاه شروع می‌کنیم و در ادامه به ۱۰۰ هزار دستگاه و درنهایت سالانه ۲۵۰ هزار دستگاه خواهد رسید. درزمینهٔ داخلی سازی پژو ۳۰۱ نیز اکنون به ۶۰ درصد رسیده ایم که این میزان داخلی سازی تا زمان تولید انبوه در ابتدای سال آینده به ۸۰ درصد می‌رسد. در ایران هم مثل همه شرکت‌های خودروسازی دنیا، تولید هیچ خودروی به‌طور ۱۰۰ درصد داخلی سازی نخواهد شد و درنهایت میزان داخلی سازی هر خودرو به ۸۰ تا ۸۵ درصد خواهد رسید.

چه برنامه مشخصی برای تولید یا تأمین قطعات های تک پژو ۳۰۱ و جلوگیری از دپوی تولید ناقص این خودرو دارید؟

برای تولید قطعات دارای فناوری بالا(های تک) نیز مذاکراتی با برخی شرکت‌های دانش بینان انجام گرفته و بخشی از این قطعات هم از طریق واردات تأمین خواهد شد. همچنین در صنایع دفاع کشور ظرفیت‌های خوبی برای ساخت این‌گونه قطعات وجود دارد و با ایران‌خودرو هم نشست هایی برای استفاده از این ظرفیت‌ها داشته است. تأکید ماست که حتی قطعات های تک هم داخلی سازی شود، ولی باید توجه داشته باشیم که داخلی سازی این قطعات نیازمند سرمایه‌گذاری کلان و تیراژ تولید بالا است. بر این اساس و با تأکید مقام معظم رهبری در نظر داریم تا با توجه به وضعیت کنونی صنایع خودروسازی کشورمان حتی در قطعاتی که ممکن است ازنظر تیراژ تولید صرفه اقتصادی وجود نداشته باشد، به خودکفایی در تولید داخل برسیم.    

پژو ۲۰۰۸ خودروی دیگری است که در برنامه تولید مشترک ایران ‌خودرو و پژو قرار داشته و به مشتریان پیش ‌فروش شده است برنامه تحویل و داخلی سازی این خودرو چیست؟

درزمینهٔ پژو ۲۰۰۸ تعهد پیش‌فروش نزدیک به ۸۵ درصد مشتریان پیش‌خرید این خودرو ،خودروهای خود را تحویل گرفته‌اند و تحویل خودروهای ۱۵ درصد باقیمانده هم در حال انجام است. همچنین داخلی سازی این خودرو را در دستور کار داریم و پس از داخلی سازی پژو ۳۰۱ ، ساخت داخل پژو۲۰۰۸ در ایران ‌خودرو شروع خواهد شد.

با توجه به قدیمی و از رده خارج شدن بعضی پلت فرم‌های قدیمی محصولات پژو در ایران، آیا برنامه‌ای برای جایگزینی تولید پژو ۳۰۱ با این خودروها دارید؟

هر محصول جدیدی که در ایران ‌خودرو تولید شود با محصولات قبلی این شرکت جایگزین می‌شود ولی درنهایت ما درزمینهٔ جایگزینی یا توقف تولید بعضی محصولات تصمیم نمی‌گیریم بلکه این مشتری است که با خریدن یا نخریدن محصولات در این زمینه سیاست‌گذاری می‌کند اگر ما محصولی جدید باکیفیت و قیمت مناسب عرضه کنیم، قطعاً مشتریان به خرید این خودروهای جدید ترغیب شده و ممکن است تولید بعضی خودروهای قبلی فاقد صرفه اقتصادی شود.

آیا نگران مدعی شدن پژو به خاطر ساخت داخل پژو ۳۰۱ و ۲۰۰۸ درزمینهٔ برندینگ و رویالیتی نیستید؟

پژو به‌طور یک‌جانبه از اجرای قرارداد تولید مشترک خودرو با ایران ‌خودرو سرباز زده و باید منتظر پاسخ مناسب ما باشد. پژو می‌تواند مدعی پرداخت حق رویالیتی تولید پژو ۳۰۱ و پژو ۲۰۰۸ توسط ایران‌ خودرو شود ولی به شرطی که پیش از آن تمام خسارات ناشی از فسخ یک ‌طرفه قرارداد را به ما پرداخت کند و سپس حق رویالیتی بگیرد. در قرارداد جدید ایران‌ خودرو و پژو هم تضامین لازم برای پرداخت خسارات اجرا نکردن قرارداد توسط هر یک از طرفین پیش‌بینی‌شده است که در مراسم رونمایی تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ آن را اعلام خواهم کرد.

با توجه به مطالبات قطعه سازان از ایران ‌خودرو تا چه حد به تداوم ساخت داخل این قطعات با پرداخت مطالبات یاد شده خوش‌بین هستید؟

پیش‌ازاین دولت مصوبه‌ای برای پرداخت ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی ( ایران‌خودرو و سایپا ۲ هرکدام هزار میلیارد تومان) داشته که این تسهیلات به قطعه سازان پرداخت‌شده است. علاوه بر آن پرداخت ۸۴۴ میلیون یورو تسهیلات ارزی به خودروسازان مدنظر قرارگرفته بود که اگر این تسهیلات ارزی پرداخت شود، عملاً چرخ تولید صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی راه می‌افتد. بعضی قطعه سازان به دنبال آن هستند که این تسهیلات ارزی به تسهیلات ریالی تبدیل و به آن‌ها پرداخت شود.

  اخبار مطرح ‌شده درزمینهٔ داخلی سازی تندر۹۰ با موتور ایرانی تا چه حد صحت دارد؟

ایران‌خودرو برنامه‌ای برای داخلی سازی تندر۹۰ ندارد چون که تولید این خودرو مقرون‌به‌صرفه نیست.

عصر خودرو

آغاز تولید انبوه پژو ۳۰۱ از اواخر سال جاری

زمان تحویل پژو ۳۰۱ به مشتریان مشخص شد

پژو ۳۰۱ در ۴ تیپ به بازار عرضه خواهد شد + تجهیزات رفاهی

سیتروئن C3 و پژو ۲۰۰۸ با کیفیت‌ترین خودروهای تولید داخل

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "تولید پژو ۳۰۱ و ۲۰۰۸ جواب بدعهدی کمپانی پژو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ارش
مهمان

باید دید تولید که میکنن اولا به دست مشتری میرسه یا اونم دست دلال ها میرسه و با قیمتهای وحشتناک میاد دسته ما دوم اینکه با چه کیفیتی تولید میشه سومش اینکه وانتش نکنن