شفافیت محور اصلی صورت‌های مالی سال ۹۷ ایران خودرو است

پنج شنبه 6 تیر 98 ساعت 12:16
شفافیت محور اصلی صورت‌های مالی سال 97 ایران خودرو است

گروه ایران خودرو در اطلاعیه‌ای ضمن تاکید بر رعایت اصول حرفه‌ای در انتشار اخبار، در خصوص اطلاعات مجعول منتشر شده در مورد اطلاعات مندرج در سیستم کدال مربوط به سال ۹۷ این شرکت توضیح داد.

در بعضی خبرها با مبنا قراردادن برخی قیمت‌های عملیاتی انتهای سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ و مقایسه آنها با مبالغ فروش مندرج در سیستم کدال به غلط عنوان شده بود که ایران خودرو قیمت‌های فروش خود را کم‌تر از اعداد واقعی بیان کرده و از این راه زیان کاذب شناسایی کرده است.

برمبنای این گزارش،‌ ایران خودرو تاکید کرده، فروش محصولات تنها برپایه بخش نامه‌های صادره و شرایط مندرج در بخش‌نامه‌ها شامل پیش پرداخت،‌ عوارض قانونی، سود مشارکت و... است و تمامی فاکتورهای صادره هم مبتنی بر بخش نامه‌های مرتبط فروش صادر می‌شود.

به عنوان مثال در آذرماه ۹۷، بهای کارخانه‌ای وانت آریسان ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده که این مبلغ به عنوان مبلغ فروش در اسناد حسابداری ثبت شده است، همین اتفاق در خصوص قیمت دیگر محصولات مانند دنا با بهای کارخانه‌ای ۳۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، دناپلاس ۴۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، رانا ۳۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، تندر دستی ۳۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و تندر پلاس اتوماتیک با ۴۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و... هم صدق می‌کند.

لازم به توضیح است، مبلغ نهایی فاکتور فروش پس از افزودن هزینه‌های بیمه،‌ عوارض قانونی و مالیات بر ارزش افزوده و کاستن سود مشارکت و جرائم تأخیر در فاکتورها تعیین شده که به جز مبلغ بهای کارخانه‌ای سایر مبالغ به هیچ وجه متعلق به ایران‌ خودرو نبوده و با رعایت قوانین مربوط به سازمان‌های ذیربط پرداخت می‌شود.

در این اطلاعیه تاکید شده است، با توجه به حساسیت بازار خودرو، تمامی فاکتورهای صادر شده توسط واحد فروش ایران خودرو تحت نظارت و پایش مستمر و دائم سازمان‌های نظارتی قرار دارد.

از طرف دیگر، تمامی اسناد موجود در امور حسابداری شرکت توسط سازمان حسابرسی که زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است مورد حسابرسی دقیق قرار می‌گیرد و چون مبلغ فروش مهم‌ترین پارامتر در نظام عملکردی شرکت‌ها است،‌ میزان پایش و بررسی فاکتورهای فروش توسط حسابرسان سازمان حسابرسی در بالاترین سطح ممکن انجام می‌شود.

این اطلاعیه تصریح کرده با توجه به این که گروه ایران ‌خودرو جزو شرکت‌های بورسی مؤثر بر بازار سهام ایران است، تمامی اطلاعات مندرج در سامانه کدال توسط واحد نظارت بورس مورد پایش و تطبیق با صورت‌های مالی حسابرسی شده قرار گرفته و در نتیجه امکان درج اطلاعات خارج از ضوابط قانونی وجود ندارد.

با توجه به عمق و میزان نظارت بر عملیات فروش محصولات تولیدی گروه ایران خودرو و صحه گذاری توسط سازمان‌های ناظر بر عملکرد شرکت، امکان انحرافی که در بعضی رسانه‌ها عنوان شده وجود ندارد.

ایکوپرس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar