افزایش فروش قسطی خودرو در روزهای کرونایی

یکشنبه 24 فروردین 99 ساعت 10:51
افزایش فروش قسطی خودرو در روزهای کرونایی

در روزهایی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده و هشتگ در خانه بمانیم در فضای مجازی پُر شده است، بازار خودرو برخلاف دیگر بازارها رونق نسبی دارد، این رونق را می‌توان در فروش‌های آنلاین دید.

از زمانیکه از واحدهای صنفی خواسته شد که تا قطع زنجیره ویروس کرونا تعطیل بمانند، بیشتر نمایشگاه داران و شرکت‌های لیزینگ خودرو، کسب و کار خود را تعطیل کردند ولی بخش اعظم آنها به سمت فضای مجازی و فروش آنلاین حرکت کردند تا بازارشان از تکاپو نیفتد. از روز دوم فروردین فروش خودرو در سایت‌ها و فضای مجازی آغاز شد و اکنون به روزهای اوج خود رسیده است. دراین بین فروش قسطی طرفدار بیشتری پیدا کرده است چون که فروشندگان خودرو ترجیح می‌دهند، خودروهای خود را به طور قسطی وبا ذکر برخی از شروط به مردم بفروشند.

فروش قسطی خواهان دارد

از اواخراسفند ماه که قیمت خودرو ریزش پیدا کرد (قیمت بعضی از خودروهای داخلی ۲۰ میلیون تومان کاهش یافت) و نرخ حداقل ۵ خودرو به کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان رسید، بعضی از فروشندگان خودرو برای عبور از بحران قیمتی که پدید آمده، ترجیح می‌دهند فروش قسطی را تا نیمه اردیبهشت ماه دنبال کنند.

برخی از نمایشگاه داران خودرو می‌گویند: « بهمن ماه سال پیش خودروها را با قیمت‌های بالا خریداری کردند و اکنون اگر بخواهند خودروهایشان را به فروش برسانند، زیان می‌کنند، بدین جهت خودروها را به طور شرایطی و قسطی به فروش می‌رسانند و در قراردادهایی که با خریداران خودرو منعقد می‌کنند شرط می‌گذارند که در صورت افزایش قیمت، خریدار بایستی مابه التفاوت را پرداخت کند.» خریداران هم از چنین شرایطی ( فروش قسطی خودرو) راضی هستند، خیلی از کسانی که پول کافی برای خرید خودرو ندارند می‌توانند، صاحب خودرو شوند.

ملاک قیمت، اسفند۹۸

اکنون قراردادهای خودرویی که به امضا می‌رسد اگر بواسطه نمایشگاه داران خودرو باشد که در سربرگ نمایشگاه مفاد قرارداد قید می‌شود، شرکت‌های لیزینگ هم به این شکل در حال فروش خودرو هستند. اما مردم عادی معمولاً ۴۰ درصد ارزش خودرو ( بیشتر توافقی است) را می‌گیرند و مابقی هنگام شماره‌گذاری و سند زدن است. در صورت جابه جایی چنین درصدی خودرو به خریدار داده می‌شود اما کسانی که پول کمتری پرداخت می‌کنند، خودرو را در یک پارکینگ نگهداری می‌کنند تا در روزهای آینده بتوانند مراحل سند زدن را دنبال کنند. بیشتر افرادی که این چنین خرید و فروش می‌کنند، از اواخر سال پیش تصمیم به تغییر و یا خرید خودرو داشتند ولی به خاطر ویروس کرونا دست نگه داشته بودند. ملاک قیمتی این گروه، قیمت‌های اواخر سال اخیر است.

قیمت‌ها تا حدودی ثابت شده است

یکی از فروشندگان خودرو که صبح روز پیش خودرو خود را آگهی کرده بود، گفت: « از بهمن ماه سال اخیر درصدد فروش خودروام بودم اما چون برای خرید خودروی صفر کیلومتر پول کافی نداشتم صبر کردم و اکنون فکر می‌کنم زمان خوبی برای تغییر است چرا که قیمت‌ها تا حدودی ثابت شده است.»

فروش با قیمت‌های بالاتر!

با یکی از شرکت‌های فروش خودرو که هر روز محصولات خود را در فضای مجازی و سایت‌ها تبلیغ می‌کند، تماس گرفته شد تا از نحوه فروش آنها مطلع شود. متصدی فروش گفت: «اگر بخواهید به طور قسطی خرید کنید، می‌توانید ۵۵ درصد نرخ خودرو را نقد دهید و مابقی را از ۴ ماه تا ۲۴ ماه چک بدهید و همچنین در صورتی که بخواهید نقدی خرید کنید، نرخ خودروی رانا ۱۱۵ میلیون تومان است.» با روش محاسبه‌ای این مجموعه نرخ خودروی رانا که در بازار بین ۹۸ تا ۱۰۰ میلیون تومان است برای خریدار ( به صورت قسطی) ۱۲۳میلیون تومان تمام می‌شود. از سویی این شرکت‌ها (در فروش نقدی) حداقل ۲ الی ۳ میلیون تومان گرانتر خودرو را می‌فروشند چون که به قول خودشان در وضعیتی که واحدهای صنفی تعطیل هستند، این مجموعه‌ها امن‌ترین محل برای خرید خودرو می‌باشند.

آپشن اعتماد

با آنکه مرکز شماره‌گذاری خودرو حداقل تا ۳۰ فروردین تعطیل است، هرگونه معامله‌ای که از طریق فضای مجازی، سایت‌ها و کرکره‌های نصف و نیمه مغازه‌ها انجام می‌شود با شرط آپشن اعتماد است.

مراقب باشید، متضرر نشوید

البته سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در این خصوص می‌گوید: «اگر مردم از افرادی که پروانه کسب دارند و فعالیت آنها زیرنظر اتحادیه است، خودرو خریداری کنند، مشکلی وجود ندارد، اما اگر از فرد و یا بعضی از شرکت‌های لیزینگ خودرو خریداری کنند که هویت آنها قابل تشخیص نیست احتمال دارد که در آینده و هنگام سند زدن برایشان مشکلی پیش آید.» او ادامه داد: «اگر کسی می‌خواهد از طریق سایت و فروش آنلاین خرید کند به جهت آنکه مرکز شماره‌گذاری خودرو تعطیل است باید دقت لازم را داشته باشد، درغیر این صورت متضرر خواهد شد.»

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو می‌گوید: « در فروش آنلاین خودرو مشکلات زیادی وجود دارد که سایت عرضه‌کننده آگهی، هیچ مسئولیتی را در قبال خریدار ندارد بدین جهت قبل از خرید و پرداخت وجه از اصالت خودرو مطمئن شوید.» او یادآوری کرد: «تقاضای خرید خودرو از اسفندماه سال پیش کاهش یافته است و مشخص نیست که این امر تا چه زمان ادامه پیدا کند.» مؤتمنی در خصوص اینکه قیمت خودرو در روزهای آینده چه مسیری را طی خواهد کرد، گفت: «قیمت خودرو تابع عرضه و تقاضا است، هر زمان که خودروسازان بموقع و بیش از تقاضا خودرو در بازار عرضه کردند، قیمت‌ها ثابت بوده است و مردم شاهد هیچ جهش قیمتی نبودند اما زمانی که عرضه کاهش پیدا می‌کند، نرخ خودرو سیرصعودی به خود می‌گیرد.»

او افزود: « امیدواریم با عرضه مناسب خودرو شاهد هیچگونه جهش قیمتی در امسال نباشیم و خودروسازان با افزایش تولید به تعهدات پاسخ دهند.»دراین میان کارشناسان بازار خودرو می‌گویند که در روزهایی که کشور درگیر ویروس کرونا است، شاهد کمترین نوسان نرخ در بازار خودرو هستیم.

نتیجه گیری

بررسی بازار خودرو نشان می‌هد که بازار از یک نرخ واحد پیروی نمی‌کند، البته بیشتر فروشندگان نرخ پایه‌ای که مدنظر قرار دادند نرخ‌های اسفند ماه است اما برخی دیگر به قیمت‌های اسفند ۵ تا ۱۰ میلیون تومان اضافه کردند تا کاهش نرخ و ضرر و زیانی که کردند جبران شود و از سویی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که بعضی از فعالان بازار خودرو برای آنکه خواب سرمایه و کاهش فروش اسفندماه را جبران کنند، در حال لابی با هم صنفی‌های خود برای افزایش نرخ خودرو هستند. البته رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو می‌گوید که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و در صورتی که خودروسازان براساس تقاضای بازار عرضه محصولات خود را انجام دهند، بازار در روز و ماه‌های آینده با آرامش طی خواهد شد و مردم با جهش نرخ خودرو مواجه نمی‌شوند. در این بین وزارت صمت اعلام کرده است که خودروسازان تولید روزانه ۲ هزار دستگاه را آغاز می‌کنند و همین امر موجب جلوگیری ازهرگونه شوک قیمتی می‌شود. اما به هر ترتیب باید قبول کرد که دراین روزها مردم کمتر عطش خرید خودرو دارند و همین مهم کمک خواهد کرد تا بازار خودرو با تنش خاصی رو به رو نشود.

رکنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar