افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی ظرفیت انتقال بنزین

شنبه 25 شهریور 02 ساعت 14:01
افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی ظرفیت انتقال بنزین

وزیر نفت گفت: ­نسبت به سال گذشته نزدیک به ۲.۳ میلیارد لیتر بنزین بیشتری از ­استان هرمزگان به استان‌های مرکزی و شمال کشور منتقل کردیم.

به نقل از صداوسیما، آقای جواد اوجی وزیر نفت گفت: با توجه به قرار داشتن در ایام پایان تعطیلات تابستانی و مسافرت‌های گسترده در استان‌های شمال شرق و شمال کشور، مصرف بنزین نصاب‌های بی سابقه‌ای را ثبت می‌کند.

وی افزود: مصرف روزانه ۱۳۷ میلیون لیتر است وبه طورمیانگین ۱۲ تا ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد و در حوزه تولید هم، با اقداماتی که در حوزه پالایشگاه‌های موجود و افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه آبادان انجام شد، به طور میانگین ۱۲ تا ۱۵ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین یعنی ۱۲ درصد اضافه شده است.

وزیر نفت ادامه داد: در بحث انتقال بنزین نسبت به سال گذشته نزدیک به ۲.۳ میلیارد لیتر فرآورده بیشتری از استان هرمزگان به استان‌های مرکزی و شمال کشور منتقل کردیم که افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: در بحث اقدامات بلندمدت هم احداث پتروپالایشگاه‌ها را داریم که به طور جد آن را دنبال می‌کنیم و امیدواریم که تا پایان امسال، اولین پالایشگاه تولید بنزین به نام آدیش جنوبی با ظرفیت ۶۰ هزار بشکه در روز به بهره برداری برسد.

آقای اوجی اظهار کرد: پالایشگاه مهر خلیج فارس هم حدود ۵۰ درصد پیشرفت دارد که پیش بینی می‌کنیمتا پایان سال آینده (۱۴۰۳) به بهره برداری برسد.

وی درباره سایر اقدامات در حوزه انتقال فرآورده‌های نفتی گفت: عمده تولید فرآورده‌های نفتی در جنوب کشور است و عمده مصارف در مرکز، شمال و شمال شرق صورت می‌گیرد که فاصله‌ای هزار تا ۱۵۰۰ کیلومتری بین مبادی تولید و مصرف نشان می‌دهد و این فاصله عمدتا توسط تانکر‌های نفتکش طی می‌شود.

وزیر نفت ادامه داد: طرح انتقال فرآورده‌های نفتی با خط لوله از هرمزگان در جنوب کشور تا خراسان رضوی در شمال شرقی را آغاز کردیم که تا ۲۰ روز آینده، نزدیک به ۴۶۰ کیلومتر آن به بهره برداری می‌رسد.

وی تاکید کرد: بهره برداری از این خط لوله حدود دو هزار تانکر سوخترسانی که در این حدفاصل کار می‌کردند را جمع آوری می‌کند و باعث جلوگیری از آلودگی، کاهش هزینه حمل‌ونقل و تصادفات تانکر‌های سوخترسان در جاده‌ها می‌شود.

آقای اوجی همچنین گفت: این خط لوله تا بجنورد، خراسان رضوی و خراسان شمالی ادامه می‌یابد تا با احداث کامل آن، ۱۴ تا ۱۵ هزار تانکر سوخترسان در این مسیر، جمع آوری شوند.

واردات بنزین فقط از نوع سوآپ غیرهمنام است

وی درباره تامین بنزین در شرایط ناترازی هم گفت: برخی از رسانه‌های معاند یک مدت به شایعات بنزینی از جمله تغییر قیمت بنزین و کمبود آن دامن می‌زدند که در ایام اربعین با حجم بالای تردد زوار در مرزها، مشکلی در تامین بنزین نداشتیم.

وزیر نفت ادامه داد: نگرانی در بحث تامین بنزین وجود ندارد و اگر وارداتی هم صورت می‌گیرد، به صورت سوآپ غیرهمنام و یک تجارت در حوزه انرژی است.

عصرخودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar